اهمیت اتحادیه بین المجالس در رویارویی با نظام‌های خودکامه

رئیس شورای بین المجالس ایران و رئیس هیأت اعزامی پارلمانی به اوگاندا جهت شرکت در اجلاس 126 مجمع اتحادیه جهانی بین المجالس (IPV) در سخنرانی خود در مجمع عمومی این اتحادیه گفت: جنبش‌های مردمی منطقه ای باید تغییرات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی لازم را در جوامع مورد نظر ایجاد کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حشمت الله فلاحت پیشه در اجلاس مجمع بین المجالس جهانی با اشاره به تحولات سال گذشته در شماری از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، انقلاب‌های صورت گرفته در این کشورها را ناشی از مطالبات بر حق مردم این کشورها از جمله دستیابی به آزادی واقعی، رفاه اقتصادی، دموکراسی مردم سالاری و اجتناب از دیکتاتوری های منطقه ای دانست و گفت: جنبش های مردمی منطقه ای باید تغییرات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی لازم را در جوامع مورد نظر ایجاد کنند.

رئیس هیأت اعزامی پارلمانی ایران به اوگاندا،  در ادامه با اشاره به وضعیت داخلی در سوریه نیز گفت: این واقعیت که بخشی از قلمرو سوریه بیش از 45 سال است تحت اشغال خارجی قرار دارد و دولت این کشور همواره برای آزادسازی این بخش از خاک خود در تلاش و مبارزه بوده است غیر قابل انکار می باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ، ادامه داد: به اعتقاد ما شرایط نامساعد کنونی در سوریه باید توسط خود مردم این کشور و از طریق ابزار مسالمت آمیز از جمله گفت و گو بین مخالفان و دولت و انجام اصلاحات سیاسی و اجتماعی رفع گردد و مداخله خارجی از جمله برخی تلاش ها برای مسلح ساختن و نفوذ دادن عناصر مسلح به داخل سوریه از دلایل اصلی وخامت شرایط در این کشور بوده است.

رئیس هیأت پارلمانی کشورمان در پایان بر اهمیت نقش اتحادیه بین المجالس در ترغیب کشورها در اتخاذ سیاست های مناسب در جهت تحقق خواست های مردمی در مقابل نظام های خودکامه و همچنین مداخله خارجی تأکید کرد.

کد خبر 1569094

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =