یک میلیون و 800 واحد روستایی در کشور ساخته می شود

زنجان - خبرگزاری مهر: وزیر راه و شهرسازی گفت: از سال 84 تا 91 تعداد یک میلیون و 810 هزار واحد مسکن روستایی در کشور شروع شده است و در حال ساخت است.

علی نیکزاد در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: از این تعداد تا به امروز یک میلیون و 120 هزار واحد تحویل شده و طی سالجاری تعداد 300 هزار واحد دیگر تحویل داده می شود و بقیه برای سال آینده تحویل داده خواهد شد.
 
وی در ادامه با اشاره به بحث مسکن مهر در حوزه شهری، شروع فعالیت احداث 2.5 میلیون واحد مسکن مهر شهری را یادآور شد و ادامه داد: امسال یک میلیون و 200 هزار واحد مسکن در کشور تحویل خواهد شد که با 300 هزار واحد مسکن روستایی این تعداد به یک و نیم میلیون واحد می رسد.
 
72 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور وجود دارد
 
نیکزاد، از وجود 72 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور خبر داد و گفت: در بافت فرسوده وزارت راه و شهرسازی با شهرداریها با اعطای تسهیلات همکاری می کند.
 
وی با انتقاد از عملکرد بانک های عامل غیر بانک مسکن که تعهد اختصاص اعتبار باری بهسازی بافت فرسوده در  کشور داشتند، افزود: متاسفانه بانک ها غیر از بانک مسکن که تعهد اعطای تسهیلات به بهسازی بافت فرسوده داشتند به تعهد خود در این خصوص عمل نکردند.
 
وزیر راه و شهرسازی افزود: جابجایی نرخ تسهیلات باعث شد بانک ها نیز در روند اعطای تسهیلات به شکل بر بخورند که امیدواریم امسال به لحاظ بار سنگین پرداخت تسهیلات به همه پروژه های شهری بخش مسکن، سایر بانک ها فعالانه وارد صحنه شوند.
 
نیکزاد، از اتمام پروژ آسفالت راههای روستایی بالای 50 خانوار به عنوان یکی از طرح های "مهر ماندگار"  دولت نام برد و افزود: دولت می خواهد کلیه کارهای خود را نیمه آخر دولت دهم به پایان برساند تا دولت بعدی برنامه ریزی برای کارهای جدید داشته باشد.
 
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در سال 91 قسمت 14 هزار کیلومتر راه روستایی باقیمانده راه روستایی در کشور آسفالت خواهد شد، افزود: در دولت دهم راه روستایی کیه روستاههای بالای 50 خانوار با مشارکت 50 درصدی استانداران آسفالت خواهد شد.
 
نیکزاد از تداوم حمایت های دولت از مسکن مهر در کشور خبر داد و با یادآوری تاکید شخص رئیس جمهور در خصوص حمایت از مقوله مسکن مهر در کشور افزود: در بعضی شهرها همانند زنجان جشن هایی در خصوص مسکن دار شدن و افتتاح بخش عمده پروژه های شروع شده خواهیم داشت و مانده جزئی قبلی و همچنین سهمیه سال 91 را در سه ماهه نخست سال 92 به بهره برداری خواهیم رساند.
 
وزیر راه و شهرسازی همچنین در خصوص وضعیت مسکن مهر در کلانشهرها گفت: در کلانشهرهایی همانند تهران، اصفهان، شیراز، تبریز، قم و خوزستان تقریبا به چیدن میوه های رسیده مسکن مهر رسیده ایم.
 
 نیکزاد تاکید کرد: در تلاش هستیم با فعالیتهای گسترده دولت در بخش مسکن عرضه را به حد نیاز برسانیم.
 
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به شروع نهضت آسفالت کلیه روستاهای بالایی 50 خانوار کشور که نیازمند 14 کیلومتر آسفالت هستند، افزود: با این کار پرونده آسفالت روستایی، روستاهای بالای 50 خانوار بسته می شد و این کار، کار بزرگ و انقلابی بود.
 
نیکزاد افزود: سال گذشته به رغم طولانی شدن فصل زمستان کار نهضت آسفالت راه های روستاهای بالای 50 خانوار  حدود شش هزار کیلومتر راه روستایی آسفالت شد و بقیه به استانها ابلاغ شد و این روند امسال تدوام خواهد داشت.
 
800 میلیارد تومان برای رفع نقاط حادثه خیز هزینه شد
 
وزیر راه و شهرسازی گفت: سال گذشته 800 میلیارد تومان برای ‌هزار مقطع حادثه‌خیز در کشور هزینه شده است که امسال نیز همین روند ادامه خواهد داشت.
 
نیکزاد با تأکید بر اینکه با ارتقاء سطح ایمنی جاده‌ها و طراحی اصولی از به وجود آمدن استرس در رانندگان و تلفات در سطح جاده‌ها کاسته خواهد شد، ادامه داد: طبق دستور کار دولت، برای آسفالته کردن راه‌های روستایی بالای 50 خانوار در کشور که در حدود 14 هزار کیلومتر است، اقدامات خوبی تا به امروز انجام شده، به‌گونه‌ای که سال گذشته شش هزار کیلومتر از این راه‌ها آسفالته شد.
 
در تلاش توسعه خدمات فنی فرودگاهها هستیم
 
وی در ادامه با اشاره به وجود 54 فرودگاه در سراسر کشور افزود: هیچ وقت درصدد جمع آوری برخی فرودگاهها نبوده ایم و نگفته ایم که چرا این فرودگاهها ساخته شده است بلکه در تلاش هستیم با برقراری پرواز و دریافت عوارض که فرودگاهها در قبال ارائه خدمات فنی اخذ می کنند نسبت به توسعه فرودگاه ها و ناوگان هوایی و ارائه خدمات بهتر تلاش کنیم.
 
نیکزاد افزود: وزارتخانه راه و شهرسازی تلاش می کند تا بتواند با ارائه خدمات پروازی و فنی این مراکز درآمد مناسبی داشته و فرودگاه ها بتوانند به توسعه قابل قبولی دست یابند.
کد خبر 1569223

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha