جزئیات مشکلات برخی دانشجویان عمره گذار در دریافت گذرنامه

ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان، جزئیات برخی مشکلات دانشجویان عمره گذار در دریافت گذرنامه را عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان با توجه به اهمیت خروج از کشور پسران مشمول که از معافیت تحصیلی استفاده می‌کنند ، جهت جلوگیری از وارد شدن خسارت به دانشجویان برخی موارد را یادآوری کرد تا دانشجویان با مشکلی مواجه نشوند.

از نظر سازمان وظیفه عمومی ناجا دانشجویان به 2 دسته تقسیم می‌شوند:

دانشجویانی که کارت پایان خدمت یا معافیت دائم از خدمت دارند و مشکلی برای صدور گذرنامه نداشته و می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس 10+ گذرنامه خود را دریافت کنند.

دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده می‌کنند و خدمت دوره ضرورت را انجام نداده‌اند، بعد از پذیرفته شدن دانشجو در دانشگاه، دانشگاه محل تحصیل طی مکاتبه‌ای با سازمان وظیفه عمومی ناجا، پذیرفته شدن دانشجو را اطلاع داده و برای هر فرد معافیت تحصیلی صادر می‌شود.

این گروه از دانشجویان می‌توانند تا پایان دوره تحصیل از معافیت تحصیلی استفاده کرده و در صورت نیاز به خروج از کشور با سپردن وثیقه‌های لازم به وظیفه عمومی ناجا مجوز خروج از کشور خود را دریافت کنند.

ستاد عمره دانشگاهیان با همکاری سازمان وظیفه عمومی ناجا نسبت به دریافت مجوز خروج دانشجویان از اول بهمن ماه 90 تا اول خردادماه 91 اقدام کرده و دانشجویان با مراجعه به دفاتر پلیس10+ می توانند گذرنامه خود را دریافت کنند.

نکته مهم و ضروری:

ممکن است تعدادی از دانشجویان که از معافیت تحصیلی استفاده می‌کنند، قبلاً جهت خروج از کشور گذرنامه دریافت کرده‌اند ولی پس از دریافت مجوز خروج از کشور به مقصد عربستان توسط ستاد عمره به اداره گذرنامه مراجعه نکرده و مجوز خود را تمدید نکرده اند، بنابراین با مراجعه این فرد به گیت فرودگاه به هنگام خروج با مشکل مواجه می‌شود.

بعضی از دانشجویان شخصاً به سازمان وظیفه عمومی استان محل تحصیل مراجعه و مجوز خروج خود را با سپردن وثیقه‌های لازم خودشان دریافت کرده‌اند. این گروه از دانشجویان باید دقت کنند زمانی که از کشور خارج می‌شوند با زمان مجوز خروج از کشور صادر شده توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا همخوانی داشته باشد تا مشکلی برای مسافرتشان ایجاد نشود.

دانشجویانی که تعهد خدمت به آموزش و پرورش یا عضو نیروهای مسلح هستند باید با هماهنگی لازم جهت دریافت مجوز به حفاظت اطلاعات خود مراجعه و مجوز را دریافت کرده و به اداره گذرنامه مراجعه کرده باشند.

درصورت عدم رعایت موارد فوق توسط دانشجو و برگشت دادن وی از فرودگاه، خسارت پرواز به عهده خود فرد بوده و این ستاد هیچ گونه تعهدی نسبت به این زمینه نخواهد داشت.

درصورتی که مجوز خروج از کشور دانشجو معتبر نیست یا در این زمینه با مشکل مواجه شده باید به مدیر کاروان و یا دفاتر ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در استان مراجعه تا مشکل مجوز خروج از کشور دانشجویان حل شود.

در مجموع، مشکل اصلی مربوط به دانشجویانی است که در سال‌های گذشته گذرنامه خود را دریافت کرده‌اند ولی برای سفر عمره خود معافیت تحصیلی و ضمانت نامه محضری را به ستاد عمره ارائه نکرده و یا اگر ارائه کرده‌اند پس از صدور مجوز به همراه اصل گذرنامه خود به اداره گذرنامه جهت تمدید آن در سیستم  گذرنامه اقدام نکرده اند.

کد خبر 1575705

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =