وحدت ایران و مصر هسته اصلی یک قدرت بزرگ اسلامی را تشکیل خواهد داد

مشاور امور بین الملل رهبر انقلاب با بیان اینکه مردم و اندیشمندان ایران و مصر علاقه زیادی به رابطه با یکدیگر دارند،گفت: این دو کشور از کشورهای مهم جهان اسلام هستند که وحدت آنها می تواند هسته اصلی یک قدرت بزرگ اسلامی را در جهان امروز تشکیل دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر ولایتی عصر امروز با جمعی از روزنامه نگاران مصری که به ایران سفر کرده اند دیدار کرد.

در این دیدار ولایتی در پاسخ به سوال یکی از حاضران مبنی بر اینکه مجمع بیداری اسلامی چه نقشی می تواند در وحدت مسلمانان ایفا کند، گفت: در تمام نشستهای برگزار شده توسط مجمع بیداری اسلامی از گروه های مختلف حضور دارند و تصمیم گیری ها به اتفاق آرا صورت می گیرد و سعی ما پرهیز از افراط و تفریط و جلوگیری از تفرقه است و خود این عمل کردن به آرمان های وحدت است و در نهایت این فکر را عملی می کند.
 
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه روش ها و دستاویزهای شما برای رسیدن به وحدت اسلامی چیست و برای نیل به این هدف به چقدر زمان نیاز دارید، گفت: دعوت از نخبگان جهان اسلام در همین راستا صورت می گیرد که زمینه ساز جلوگیری از تفرقه و افراط و تفریط است. شیعه ، شیعه است و سنی، سنی است و هر کس مذهب خودش را دارد، اما مشترکات مذاهب اسلام خیلی بیشتر از مشترکات مذاهب مسیحی است و می توان بر روی مشترکات تکیه کرده و به مسائل تفرقه انگیز نپردازیم که در این صورت گام های مهمی در نیل به وحدت اسلامی برداشته ایم.
 
ولایتی همچنین در پاسخ به سوال رییس روزنامه التحریر مصر مبنی بر اینکه بعد از انقلاب اسلامی ایران ما شاهد عدالت اجتماعی در این کشور هستیم آیا از نظر شما جدایی دین از سیاست برای رسیدن به عدالت اجتماعی امکان پذیر است؟گفت:دیانت و سیاست از نظر خمیرمایه جمهوری اسلامی ایران از هم جدا نیستند ما در نظام جمهوری اسلامی اعتقاد داریم که اسلام بدون سیاست ناقص است. اسلام دینی فردی نیست و دینی اجتماعی به شمار می رود و حضرت محمد (ص) از همان ابتدا در صدر اسلام حکومت تشکیل دادند.
 
دبیرکل مجمع بیداری اسلامی همچنین در پاسخ به سوال یکی از حاضران در خصوص ماهیت تحولات منطقه و اینکه آیا رهبران ایران مذاکراتی با رهبران اخوان المسلمین برای جهت دهی به انقلاب مصر داشته اند، گفت: زمانی که انقلاب ها در منطقه آغاز شد طیف های مختلف کوشیدند انقلاب ها را بر اساس ایدئولوژی خود توجیه کنند و کشورهای غربی آن را بهار عربی نامیدند امری که برخی کشورهای عربی نیز آن را تکرار کردند.
 
ولایتی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا این تحولات را بیداری اسلامی خواند امری که برخی علمای اهل سنت، اخوان المسلمین و آقای قرضاوی هم آن را تأیید کردند.گذشت زمان و برگزاری همه پرسی و انتخابات در تونس و مصر و بدست آوردن اکثریت آرای  اسلام گرایان این امر را به اثبات رساند که مردم در پی اسلام گرایی هستند.

وی با بیان اینکه ما به هیچ وجه در صدد آن نیستیم که در کشورهای اهل سنت روش شیعی را تبلیغ کنیم و اعتقاد داریم اکثریت مذهبی در هر کشور مورد احترام است و باید با روش خود به فعالیت بپردازد، گفت: این از پایه های وحدت اسلامی است که ایران تاکنون برداشته است.
 
مشاور امور بین الملل رهبر انقلاب ادامه داد: این رویه جمهوری اسلامی ایران در برخورد با مسلمانان اهل سنت در کشورهای ترکیه، فلسطین، مصر، افغانستان، پاکستان، مالزی و دیگر کشورها دنبال شده و به اثبات رسیده است..
 
وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مصری در خصوص قطع رابطه ایران با مصرگفت: با امضای معاهده کمپ دیوید، امام خمینی (ره) دستور به قطع رابطه ایران با مصر دادند که بعد از جمهوری اسلامی به جز 4 کشور از کشورهای عربی و اسلامی تمام کشورهای عربی نیز رابطه خود را با مصر به دلیل پیوند کمپ دیوید معلق کردند و مصر را از سازمان کنفرانس اسلامی نیز اخراج کردند. بنابراین این یک خواسته عمومی مسلمانان بود که تمامی آنها اقدام انور سادات را محکوم کردند.
 
ولایتی ادامه داد: در آن زمان دولت وقت مصر به نیابت از ملت اسلامی بخشی از اراضی فلسطین را به اسرائیل بخشید در صورتی که ملل اسلامی این نیابت را به دولت مصر نداده بودند. فلسطین یک سرزمین اسلامی است اگر کسی اسرائیل را به رسمیت بشناسد یعنی اشغال یک سرزمین اسلامی را به یهودیان به رسمیت شناخته است و هیچ مسلمانی حق ندارد به نیابت از تمام مسلمانان که یک رژیم غاصب را در خاک اسلامی به رسمیت بشناسد
 
مشاور امور بین الملل رهبر انقلاب همچنین در خصوص آینده روابط ایران و مصر گفت: در کشورهایی مانند ایران و مصر ممکن است افراد نظرات مختلفی داشته باشند اما باید به نظر اکثریت در خصوص سطح روابط مراجعه کرد.
 
دبیرکل مجمع بیداری اسلامی با بیان اینکه مردم و اندیشمندان ایران و مصر علاقه زیادی به رابطه با یکدیگر دارند،گفت: این دو کشور از کشورهای مهم جهان اسلام هستند که اتحاد آنها می تواند هسته اصلی یک قدرت بزرگ اسلامی را در جهان امروز تشکیل دهد.
 
ولایتی تاکید کرد: افرادی که منافعشان در تفرقه میان مسلمانان است با روابط میان ایران و مصر مخالف هستند و به همین دلیل است که می بینیم در بین کشورهای اسلامی مردم یک عقیده دارند و مقامات و دولت های آنان نظر مخالف مردم دارند.
 
مشاور امور بین الملل رهبر انقلاب با بیان اینکه دولتها باید یا به مردم خود اتکا داشته باشند یا قدرتهای خارجی گفت: اگر دولتها متکی به خواست مردم باشند می تواندد منافع ملت را دنبال کنند اما اگر متکی به قدرتهای خارجی باشند برای ماندگاری در قدرت ناچارند خواسته های آنان را اجرا کنند.
 
وی در ادامه یکی از اهداف اصلی تشکیل مجمع بیداری اسلامی را دیپلماسی عمومی عنوان کرد و گفت: این مجمع در حقیقت یک تشکل بین المللی غیر دولتی است که در زمینه بیداری اسلامی فعالیت می کند. تحقق اهداف اصلی تشکیل مجمع بیداری اسلامی نیازمند زمان است چرا که با برگزاری چند اجلاس مشکلات کهنه برطرف نمی شود بلکه نیاز به زمان است البته آثار مثبت سه اجلاس اخیر نیز قابل مشاهده است.
 
وی در پاسخ به سوال یکی از حاضران در خصوص تحولات سوریه گفت: در کشور سوریه شاهد بودیم که عده ای مسلح به اقرار رئیس گروه اعزامی اتحادیه عرب علیه حکومت سوریه مسلح شده اند در تفاوت با تحولاتی که در مصر و تونس رخ داد.
ولایتی با بیان اینکه عربستان، آمریکا و رژیم صهیونیستی با انقلابهای مصر و تونس به مخالفت پرداختند، گفت: در مقابل دیدیم که این کشورها از شورشهای به وجود آمده در سوریه حمایت کردند که همین تناقض می تواند ملاک تصمیم گیری ما باشد.
 
دبیرکل مجمع بیداری اسلامی با تاکید بر اینکه مردم مصر و تونس به صورت مسالمت آمیز درخواست های خود را در طول تحولات مطرح کردند، گفت: این در حالی است  که در کشور سوریه تعداد زیادی از افراد آموزش دیده از خارج این کشور دست به شورش مسلحانه زدند.
 
ولایتی با بیان اینکه پیشروان انقلاب تونس و مصر مانند راشد الغنوشی رهبر انقلابیون تونس  بارها بر علیه روابط مسلمانان با اسرائیل سخن گفته اند، گفت: با این وجود ریکی از رهبران معارضین سوریه به نام  برهان غلیون مصاحبه کرده واعلام کرده اگر معارضین به پیروزی برسند با اسرائیل رابطه برقرار خواهند کرد.
 
وی افزود: غلیون گفته که از مقاومت اسلامی لبنان و فلسطین حمایت نمی‌کنیم و اخیرا نیز مقاله‌ای علیه قرآن و پیامبر اسلام(ص) نوشته است. این ماهیت افرادی است که در سوریه دست به شورش زده اند.
 
مشاور امور بین الملل رهبر انقلاب با تاکید بر اینکه  دولت سوریه پس از کمپ دیوید در برابر سازش با رژیم صهیونیستی ایستاده است و از حماس و فلسطینی‌ها حمایت کرده است، گفت: ایران نیز به این موضوع اعتقاد دارد که باید اصلاحات در سوریه صورت بگیرد اما هرگاه دیدید دشمنان اسلام از کسی  تعریف کردند باید در صحت عمل آن فرد تردید کرد.
 
وی با بیان اینکه حوادث سوریه و مصر تفاوت زیادی دارند، گفت: ما از طرح کوفی عنان حمایت می‌کنیم و باید بر این طرح اعتبار بدهیم تا اینکه به آمریکا و اسرائیل اجازه دخالت داده شود.
 
ولایتی همچنین درباره تفاوت‌های مجمع بیداری اسلامی با مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی گفت: مجمع جهانی بیداری اسلامی وظایفی بیشتر از مجمع تقریب بر عهده دارد و تاکید بر مشترکات فرهنگی، اقتصادی از جمله برنامه‌های ماست.
کد خبر 1579755

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =