يونسي پاسخ داد ، زاكاني قانع نشد

عليرضا زاكاني نماينده تهران از پاسخ وزير اطلاعات به سوالش در خصوص عدم تشكيل كميته پيشگيري از مفاسد اقتصادي در وزارت اطلاعات قانع نشد.

به گزارش خبرنگار پارلماني مهر، عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي امروز در صحن علني مجلس با اشاره به فرمان مقام رهبري به سه قوه در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادي گفت: بعد از اين دستور ستاد اقتصادي كشور تشكيل شد و ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي شكل گرفت.

وي افزود: يكي از مهمترين كميته ها در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي، كميته پيشگيري از مفاسد اقتصادي بود كه بايد در وزارت اطلاعات تشكيل مي شد اما متاثر شدم وقتي فهميدم كه معاونت اقتصادي اعلام كرده كه دو سال ونيم است اين كميته تشكيل نشده است.

زاكاني با اشاره به اينكه بعد از اين مساله در سوالي از معاونت اقتصادي وزارت اطلاعات دلايل را جويا شده است، تصريح كرد: ايشان به من گفتند كه كميته به دليل مشغله و جلسات زياد در وزارت اطلاعات تعطيل شده است.

وي افزود: من تعجب مي كنم كه چگونه يك معاون وزير به تشخيص خود اقدام به تعطيلي يك ستاد بسيارمهم مي كند و آنچه در وزارت اطلاعات و در معاونت اقتصادي آن در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادي در مدت دو تا سه سال اخير رخ داده است، زيبنده وزارت اطلاعات نيست.

زاكاني با اشاره به پرونده يك شركت لبني كه در فهرست پرونده قاچاق و ورود مواد فاسد شدني است، گفت: متاسفانه بعداز مدتي گمرك نام اين شركت را از فهرست كساني كه قاچاق كالا را شامل مي شدند، خارج مي كند و وزارت اطلاعات نيز اعلام مي كند كه تمامي محتويات نامه قبلي خود در خصوص قاچاق كالاي اين شركت ملغي است.

وي با بيان پرونده ديگري در مورد فرودگاه پيام تصريح كرد: يك فرد در اين پرونده  برايش حكم صادرمي شود ولي اين عنصردستگير نمي شود و وقتي وارد فرودگاه مي شوند اين فرد پيشنهاد 100 ميليارد تومان رشوه مي كند كه آزادش كنند.

وي گفت: آنچه مشخص است حريم مشخصي به دور عده اي گرفته شده و آنها  به چپاول مي پردازند.

وزير اطلاعات افزود: وزارت اطلاعات وظيفه دارد با افراد خاطي برخورد كند.

علي يونسي در پاسخ به سوال اين نماينده گفت: كميته پيشگيري از مفاسد اقتصادي، با مسووليت وزارت اطلاعات و مشاركت ارگانهاي ذي ربط چند ماه بعد از فرمان مقام معظم رهبري فعال شد، اما به دليل اينكه كميته ديگري در دولت با همين عملكرد زير نظر دكتر عارف معاون اول رييس جمهور تشكيل شد ما براي اجتناب از موازي كاري و تداخل و همچنين لزوم صرفه جويي در وقت و هزينه اين كميته را تشكيل نداديم.

وي با اشاره به اينكه خدمات بسيار ارزنده اي در كميته تشكيل شده در دولت صورت گرفته است، گفت: تقويت حراستها، انجام امور مطالعاتي در طرحهاي اقتصادي و تقويت مديران سالم از جمله مواردي بوده كه در كميته به آن اشاره شده و وزارت اطلاعات نيز به آن عنايت داشته است.

وي افزود: رويكرد وزارت اطلاعات در مبارزه با مفاسد مالي، اقدامات پيشگيرانه بوده و در اين رابطه حتي كميته هاي مختلفي تشكيل داده و پليس هايي را نيز داشته است.

يونسي گفت: از تعداد يكهزار و 482 پرونده اقدامي در وزارت اطلاعات در سالهاي 80 و 83، بالغ بر850 پرونده نهايي و به محاكم قضايي ارسال شده و حتي 1100 نفر دستگير و 66 هزار و 500 نفر مصاحبه شده اند.

وي با بيان اينكه امسال بخاطر فعاليتهاي وزارت اطلاعات، فرار مالياتي بنابر نظر وزارت دارايي بسياركمتر شده است، گفت: مبارزه با پديده زمين خواري جزو فعاليتهايي است كه وزارت اطلاعات در آن فعاليت كرده و در سال جاري بيش از 108 پرونده زمين خواري را در دست بررسي دارد.

وي درخصوص تخلف يك شركت لبني گفت: گمرك وقتي اعلام مي كند كه كالايي قاچاق نيست و جعل پرونده اي صورت نگرفته و اين مساله را به وزارت اطلاعات كه مسوول كشف است اعلام مي كند، ديگر وزارتخانه مي تواند در آن اصرار كند.

شايان ذكراست بعد از طرح اين سوال، نماينده سوال كننده از پاسخهاي وزير قانع نشد و سوال جهت بررسي بيشتر به كميسيون مربوطه ارجاع شد.

کد خبر 158391

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =