نقد 14 نمایشنامه در یک کتاب

«نگره‌های نمایشی و نانموده‌های ساختاری» که نقد و بررسی 14 نمایشنامه به قلم حسن پارسایی است توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، موثرترین روش برای آموزش ساختار نمایشنامه، تجزیه و تحلیل تجربی و عملی آن است زیرا این کار نکات مهم و ظریفی را در ارتباط با برداشت نویسندگان از ساختار و درونمایه یک نمایشنامه آشکار می‌کند.

اینکه چگونه این نویسندگان به موضوع معینی مثل جنگ روی آورده‌اند از اهمیت فراوانی برخوردار است. این موضوع کمک می‌کند که درباره نگرش آنها بیشتر بدانیم و هم زمان به ارتباط‌هایی که آنها بین جنگ و تئاتر یافته‌اند، پی ببریم، اما این بدان معنا نیست که در این ذهنیت‌ها گمانه‌ها غلط وجود ندارد؛ ما با برداشت‌های انتزاعی از واقعیت‌ها و آدم‌ها نیز روبه‌رو هستیم.

در این کتاب شما با این موضوع روبه رو می‌شوید که چگونه این نویسندگان به علت آمیخته شدن با پرسوناژهای نمایشنامه در پردازش آنها اغراق کرده‌اند.

نمایشنامه‌هایی که در این کتاب نقد و تحلیل شده‌اند شامل: «آینه، وقت آفتاب» نوشته سعید تشکری، «صبح صادق» نوشته محمدرضا برماریون، «دهانی پر از کلاغ» نوشته جمشید خانیان، «چهار خاطره» نوشته مسعود سمیعی، «با من مثل دریا» نوشته محمدجواد کاسه‌ساز، «چرخ هشتم» نوشته علیرضا حنیفی، «خاک سبز» نوشته سیدحسین فدایی حسین،«آن سوی رویاهای من» نوشته محمدرضا آریان‌فر، «بوی خوش جنگ» از عبدالرضا حیاتی، «نخل و کوسه» از ناصح کامگاری، «هنگامه» از محمود ناظری، «مروارید» از عبدالحی شماسی، «شکسته بخوان» از علی روئین تن و «در تنگنای خرابه‌ها» از محمدرضا بی‌گناه.

وی خواندن این کتاب را به کسانی‌که به طور جدی به تحلیل و بررسی نمایشنامه می پردازند و می‌خواهند بدانند «چرا و چگونه یک نمایشنامه دچار عارضه‌مندی می شود»، توصیه کرده و تاکید می‌کند خوانندگان در کنار این نکات می‌توانند برخی ویژگی‌های دراماتیک را که سبب تحسین نگره نویسندگان آنها می‌شود، شاهد باشند.

حسن پارسایی مولف این کتاب تاکنون سه کتاب درباره تئارت و نمایش ترجمه کرده و چهار رمان نیز نوشته است؛ سه تا از این رمان‌ها به چاپ رسیده و یکی دیگر آماده چاپ است. پارسایی 6 نمایشنامه، یک فیلمنامه کوتاه و یک منظومه آماده چاپ دارد.

کتاب «نگره‌های نمایشی و نانموده‌های ساختاری» از تولیدات مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری است که انتشارات سوره مهر آن را در 188 صفحه، شمارگان 2500 جلد و با قیمت 3900 تومان روانه بازار کتاب کرده است.
کد خبر 1587266

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =