جعفری جلوه: هنر باید در وصف شهید مطهری بکوشد

مدیرعامل بنیاد علمی فرهنگی علامه مطهری گفت: مطهری در صیقل اندیشه، خود یک ادیب و هنرمند بود و چه شایسته است که هنر در وصف او بکوشد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه جشنواره آئینه مطهر و افتتاح نمایشگاه آن با حضور علی لاریجانی؛ نماینده مردم قم و رئیس مجلس شورای اسلامی، محسن مومنی شریف؛ رئیس حوزه هنری، سردار اثباتی؛ معاون فرهنگی سازمان بسیج مستضعفین، محمدرضا جعفری جلوه؛ مدیرعامل بنیاد علمی فرهنگی علامه مطهری و برگزارکنندگان این برنامه در حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای جعفری‌جلوه به روی سن رفت و گفت: شهید مطهری در صیقل اندیشه، خود یک ادیب و هنرمند بود و چه شایسته است که هنر در وصف او بکوشد.

در ادامه محسن سلیمانی؛ دبیر جشنواره آئینه مطهر گفت: از آنجا که اندیشمندان و حکمای مسلمان ایرانی در تمامی اعصار اسلامی تبین کننده فرهنگ و علوم بوده‌اند، تمامی شئونات اجتماعی و فرهنگی، زندگی آنها را دربرگرفته است. ایشان همواره این تفکر را بیانی رمزگونه عجین کرده‌اند، چرا که سخن گفتن از معنا و باطن جز به طریق اشارات امکان ندارد و در این راه هنرمندان مسلمان با انس و الفت و همدلی با تفکر ایشان به همان زبان رمز و اشاره دست یافته، تفکر و مبانی حکما و علما را ازطریق آثار هنری در جای‌جای زندگی خود، نمود داده‌اند و هنر ایشان بیانگر همان معرفت، در قالب تصویرشده تا انسان‌ها را از ظاهری نمادین به حقیقی فراتر متذکر شوند.

وی ادامه داد: به بیانی دیگر هنرهای اسلامی همانند خوشنویسی در قرابت و انسی که با علمای مسلمان داشته‌اند به کمال رسیده‌اند تا انجا که قالب‌ها در هنرهای اسلامی تا آن حد مناسبت با معنا پیدا کرده‌اند که دیگر نمی‌توان که آیا معانی مقدس، اقتضای چنین قالب‌هایی را می‌نمایند یا قالب خود بیانگر چنین معانی مقدس است.

وی افزود: همچنین علما و حکمای بزرگ اسلامی در همه اعصار هنرمندان را به درک حقایق عالم صورت در ظرف معنای تجلی یافته فراخوانده‌اند و سیر کمال هنر را در شناخت هنرمند از زیبایی و حسن مکنون در اشیا دانسته‌اند.

سلیمانی با اشاره به جشنواره تجسمی آئینه مطهر گفت: معاونت فرهنگی بنیاد علمی فرهنگی شهید علامه مطهری با همکاری سازمان‌های فرهنگی هنری اولین جشنواره تجسمی آئینه مطهر را در دو بخش گرافیک و خوشنویسی با اهداف ترویج دیدگاه‌ها، اندیشه‌ها و آثار شهید مطهری و همچنین آشنایی و تعامل هنرمندان خلاق و فعال در عرصه هنرهای تجسمی با این شهید فرزانه به منصه ظهور رسانید.

وی در مورد شورای برنامه‌ریزی و هیات علمی جشنواره توضیح داد: شورای برنامه‌ریزی و هیات علمی جشنواره متشکل از عبدالصمد صمدی، مجتبی ملک‌زاده، ناصر نوروزی‌منش، اسفندیار ستار‌پور، محمد دارایی، محسن سلیمانی، احسان پارسا و داوود یاراحمدی پس از بررسی و تبین چگونگی برپایی جشنواره، فراخوان این برنامه را منتشر کردیم.

وی در مورد آثار رسیده به دبیرخانه گفت: تعداد 1350 اثر در رشته‌های خوشنویسی نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ و ثلث و همچنین آثار گرافیکی در دوبخش پوستر و طراحی جلد کتاب به دبیرخانه رسید که از این میان توسط داوران 93 اثر خوشنویسی و 34 اثر گرافیکی برای نمایشگاه جشنواره انتخاب شد.

سلیمانی ادامه داد: همچنین شش نفر را در دوبخش طراحی گرافیک و 12 نفر را در دو بخش خوشنویسی به عنوان برگزیدگان معرفی و 24 نفر را مورد تقدیر قرار داده‌اند.

در ادامه و باحضور مدیران حاضر در سالان به مصطفی عابدینی، نمیا الیکایی و محمد عباسی (در بخش خوشنویسی نستعلیق)، علی اصغر نظری حائل، ناصر طاووسی و مجید داستانی (در بخش خوشنویسی خط ثلث)،میثم سلطانی، بهادر پگاه و سید علی فخرائی (در بخش خوشنویسی خط شکسته)، سید محمد موسوی و ناصر طاووسی (در بخش خوشنویسی خط نسخ)، مجید دهقانی، الهام‌السادات حسینی و محمد افشار (گرافیک طراحی پوستر) و محمد حسین چایچیان، محیاسادات شاه‌ضیایی و فرشاد عیسی‌پور (طراحی جلد کتاب) جوایزی اهدا شد.

کد خبر 1587383

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =