عرضه "فلسفه مغرب و اندلس" در نمایشگاه/ "الجابری" فلسفه اسلامی را همان فلسفه یونانی می‌داند

مترجم آثار محمد عابد الجابری، متفکر و فیلسوف مراکشی از عرضه ترجمه کتاب "فلسفه مغرب و اندلس" اثر محمد عابد الجابری در نمایشگاه کتاب خبر داد.

سید محمد آل‌مهدی، مترجم آثار محمد عابد الجابری، متفکر و فیلسوف مراکشی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان این مطلب گفت: این اثر برای اولین بار ترجمه شده و در نمایشگاه کتاب سال جاری از سوی نشر ثالث در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.

وی در ادامه تصریح کرد: کتاب "فلسفه مغرب و اندلس" بخش دوم کتاب " ما و میراث فلسفی ما" است. کتابی که جابری را شهره شهر ساخت همین کتاب "نحن و تراث"(ما و میراث فلسفی ما) بود.

وی تصریح کرد: این کتاب مشتمل بر 4 سخنرانی است که دو سخنرانی از آن درباره فلسفه مشرق است و دو سخنرانی دیگر آن درباره فلسفه مغرب است.

آل مهدی یادآور شد: جابری بر عکس اندیشمندان ما معتقد است که فلسفه مغرب ادامه فلسفه مشرق نیست بلکه انقلابی علیه فلسفه مشرق است.

مترجم "نقد عقل عربی" یادآور شد: باید توجه داشت که رویکرد جابری با رویکردهایی که ما قبلاً با آشنا بودیم متفاوت است. جابری در این اثر دلایل خاص خودش را در مورد این ادعا مطرح می کند.

وی در ادامه افزود: جابری معتقد است که فلسفه اسلامی در کاربرد و استفاده ایدئولوژیک با فلسفه یونان متفاوت است. او می گوید فلسفه اسلامی همان فلسفه یونان است با کاربردی دیگر.

سید محمد آل‌مهدی تاکنون کتابهایی چون «نقد عقل عربی»، «خوانش نوین از فلسفه فارابی و ابن‌سینا» و «سقراطهایی از گونه‌ای دیگر: روشنفکران در تمدن عربی» را از محمد عابد الجابری، متفکر و فیلسوف مراکشی به فارسی ترجمه کرده است.

کد خبر 1587520

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =