حوزه باید به شهدای روحانی خود افتخار کند

قم - خبرگزاری مهر: یکی از افتخاراتی که ما طلاب باید به آن ببالیم و از آن درس بیاموزیم شهادت کسانی مانند شهید ثانی و اول و شهید مطهری است که به علت اخلاص و جهاد در راه خدا نصیب آنان شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمدتقی مصباح یزدی قبل از ظهر شنبه در مراسم تجلیل از وی که در حسینیه ثارالله سپاه قم برگزار شد در سخنانی با اشاره به فلسفه خلقت انسان گفت: ممکن است به خصوص برای برخی جوانان این سئوال وجود داشته باشد که خداوند با این همه مهربانی چرا ما را از ابتدا در بهشت قرار نداد تا این همه سختی نکشیم.

وی ادامه داد: خداوند انسان را در زمین خلیفه قرار داد و این مقام در حدی است که بدون تلاش کردن و زحمت کشیدن نمی‌تواند به مقصد نهایی برسد.

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: انسان به عنوان خلیفه الهی در زمین برای اینکه به مقصد نهایی خود برسد باید این مقصد و راه را بشناسد و بعد از اینکه شناخت با جهاد در این راه گام بردارد از این رو نیازمند رهبرانی مانند انبیاء و اولیاء است که این راه را به او نشان دهند.

آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه هدایت انواعی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها هدایت تشریعی است با اشاره به آیاتی از قرآن کریم اضافه کرد: قرآن کریم فرموده کسانی که در راه خدا مجاهده کنند خداوند راه را به آنان نشان خواهد داد یعنی نشان دادن راههای خداوند مستلزم داشتن جهاد در راه اوست.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با بیان اینکه جهاد انواع مختلفی دارد که جهاد مالی و جانی مهم‌ترین آنهاست گفت: البته جهادهای دیگری هم مانند جهاد علمی، سیاسی و فکری و فرهنگی داریم که در دوره معاصر از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین انواع جهاد‌ها، فرهنگی و علمی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی بیش از هر فرد دیگری در این باره سخن گفته‌اند و از تعابیری مانند هجمه فرهنگی، ناتوی فرهنگی و... استفاده فرموده‌اند.

وی با تاکید بر تخصصی شدن ورود به عرصه‌های مختلف جهاد تصریح کرد: باید در هر عرصه‌ای مانند اقتصادی و سیاسی و فکری و فرهنگی افراد متخصصی به مقابله با تهاجم با دشمن بپردازند و مثلا در عرصه اقتصادی به دشمن اجازه داده نشود که اقتصاد کشور را بازیچه هوسهای خود قرار دهد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به موفقیت های امام خمینی (ره) به عنون یک مجاهد فی سبیل الله عنوان کرد: اینکه یک نفر موفق شود جهاد با نفس، جهاد فکری و تربیت دیگران را انجام دهد و مبارز و مجاهد تربیت کند و با روش‌های غلط و انحرافات در جامعه و جوامع علمی مبارزه کند راه‌هایی از جهاد است که امام داشت و یکی از موفقیت‌هایی که خدا به امام داد تربیت شاگردانی مانند مطهری بود.

وی اظهار داشت: حرف بسیار بزرگی است که استادی درباره شاگردش بگوید این شاگرد حاصل عمر من بود‌‌ همان طور که علامه طباطبایی می‌فرمود وقتی مطهری به درس من می‌آمد من به وجد می‌آمدم، که این تعبیر را من از هیچ استادی درباره شاگردش نشنیدم.

وی شهادت را آرزوی شهید مطهری توصیف کرد و گفت: یکی از افتخاراتی که ما طلاب باید به آن ببالیم و از آن درس بیاموزیم شهادت کسانی مانند شهید ثانی و اول و شهید مطهری و... است که به علت اخلاص و جهاد در راه خدا نصیب آنان شده است.

مصباح یزدی گفت: امروز بیداری اسلامی به برکت مجاهدت‌های امام و اسلام خواهی ایشان در منطقه در حال گسترش است و تا قیامت هر حرکتی در دنیا که از این قیام امام متاثر شود ثوابش را در پرونده امام می‌نویسند و این نتیجه جهاد خالصانه امام است و مسئله ساده‌ای نیست و جای تامل بسیار زیادی دارد.

کد خبر 1587723

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =