سال 92 اولین بندر نخلی شکل کشور به بهره برداری می رسد

بندرعباس - خبرگزاری مهر: معاون مهندسی و عمران اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از پایان ساخت بندر چند منظوره نخل ناخدا به عنوان اولین بندر نخلی شکل کشور در بندرعباس در سال 92 خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس کمالی بعدازظهر شنبه در حاشیه بازدید از بندرگاه چندمنظوره نخل ناخدا در جمع خبرنگاران هدف از ساخت این بندر را کاهش زمان و طول مسیر بندرعباس به هرمز ذکر کرد و اظهار داشت: با احداث این بندر که نزدیکترین مسافت دریایی از بندر عباس به هرمز را خواهد داشت مسیر بندر عباس به این جزیره حدود 6.5 کیلومتر کاهش خواهد یافت.

معاون مهندسی و عمران اداره کل بنادرو دریانوردی استان هرمزگان با بیان اینکه هرمز شهر کوچکی است و بیشتر مسافران آن از طریق بندر شهید حقانی به این جزیره تردد می کنند گفت: احداث این بندر چند منظوره نخل ناخدا به لحاظ تفریحی و مسافری  نقش بسیار موثری در این منطقه خواهد داشت به طوری که با بهره برداری از این بندر  شاهد افزایش 30 درصدی سفرهای دریایی از بندرعباس به جزیره هرمز و همچنین رونق گردشگری این جزیره خواهیم بود.

وی با بیان اینکه 25 هکتار پس کرانه نیز برای توسعه بندر چند منظوره نخل ناخدا در نظر گرفته شده است گفت: بزودی ساخت موج شکن بندرگاه چند منظوره نخل ناخدا که قرارداد آن با یک شرکت داخلی منعقد شده است از اوایل اردیبهشت ماه آغاز می شود.

معاون مهندسی و عمران اداره کل بنادرو دریانوردی استان هرمزگان با بیان اینکه موج شکن بندر نخل ناخدا به شکل نخل  و در  مساحتی بالغ بر  35 هکتار ساخته خواهد شد گفت: این بندر پس از ساخت به عنوان نخستین بندر نخلی شکل کشور سمبلی برای استان هرمزگان خواهد بود.

وی درباره فازهای مربوط به ساخت بندر چند منظوره نخل ناخدا با اشاره به پیش بینی ساخت دو حوضچه در این بندر گفت: در فاز یک ساخت بندر چند منظوره نخل ناخدا، موج شکن اصلی و راه دسترسی به همراه حوضچه اول این بندر ساخته می شود  ضمن اینکه  25 هکتار پس کرانه آن نیز در آینده توسط بخش خصوصی در بخش های رفاهی و تفریحی و گردشگری ساخته خواهد شد.

کمالی افزود: در فاز دوم نیز ساخت حوضچه دوم این بندر و همچنین  تکمیل ساختمان، روسازی آسفالت و تاسیات بندری پیش بینی شده است.

وی مدت قرارداد ساخت این بندر را 18 ماهه و مبلغ آن را 300 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: هم اکنون ترددی از بندر فعلی نخل ناخدا  انجام نمی شود اما پس از ساخت پس کرانه بندر نخل ناخدا، احتمالا قراردادی به منظور اداره آن به صورت BOT با سرمایه گذار منعقد خواهد شد.

معاون مهندسی و عمران اداره کل بنادرو دریانوردی استان هرمزگان گفت: تمامی مراحل ارزیابی زیست محیطی بندر نخلی شکل انجام شده و تا خرداد سال 92 این بندر به عنوان بندر تجاری، مسافری و تفریحی به بهره برداری خواهد رسید.

بندر نخل ناخدا در سواحل شرقی بندرعباس واقع است.

کد خبر 1587728

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =