کمرنگ شدن نقش رهبری آلمان در اروپا/ مرکل در حال از دست دادن متحد خود

یک روزنامه سوئیسی در مطلبی از کمرنگ شدن نقش رهبری آلمان در اروپا با توجه به تاکید مرکل بر طرحهای ریاضتی خبر داده و با توجه به نزدیک بودن دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه و احتمال پیروزی اولاند که دیگر مطیع آلمان نخواهد بود نوشت: مرکل متحد خود در اروپا را از دست می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه سوئیسی "تاگس انسایگر" در مطلبی نوشت : به صورت ناگهانی در منطقه یورو جنبش ها و دیدگاههایی درباره بحران بدهی ها و کسری بودجه شکل گرفته است. روز گذشته صدر اعظم آلمان ،آنجلا مرکل احساس کرد که طرح های ریاضتی وی در اروپا تحت فشار قرار گرفته و باید از آن دفاع کند. وی اظهار داشت که بسته نجات یورو قابل مذاکره نیست. البته همه شواهد حاکی از آن است که نقش رهبری آلمان در اروپا تحت فشار است و همراه با آن طرحهای نظم دهی به بودجه های کشورهای اروپایی که مقرر شده بود.

مرکل در درجه اول در گفته های روز گذشته خود اعتراضش را به "فرانسوا اولاند" جانشین احتمالی سارکوزی در فرانسه وارد کرد که بر این مسئله تاکید دارد که بسته نجات یورو را که بر افزایش اقدامات ریاضتی تاکید دارد با برنامه های اقتصادی تکمیل کند تا به این ترتیب به ویژه اقتصاد فلج کشورهای جنوبی اروپا را زنده کند.

اگر اولاند در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه برنده شود مرکل مهمترین متحد خود را از دست خواهد داد.  این نامزد سوسیالیست فرانسه احتمالا به شکل واضحی کمتر از سارکوزی مطیع و رام آلمان است. وی با سردی به توبیخ های مرکل واکنش نشان داده و اظهار داشته است که آلمان به تنهایی درباره اروپا تصمیم نمی گیرد.این سوسیالیست به مردم فرانسه وعده داده است که با صدر اعظم آلمان دوستانه اما قاطع روبرو خواهد شد. اولاند خود را به عنوان قهرمان یک اروپای جدید ارزیابی کرده و به خصوص در کشورهای مدیترانه ای به عنوان سفیر امید ارزیابی می شود.

از طرفی واکنش هایی هم از طرف روسای حکومتهای محافظه کار در ایتالیا و اسپانیا که حسرت تصحیح و غلط گیری طرح های آلمان را دارند به وجود آمده است. سران این دو کشور اروپایی مدت کوتاهی بعد از ورود به سمت خود با پایین آمدن سریع محبوبیت خود در بین مردم کشورشان روبرو شدند چرا که کشور آنها با وجود در پیش گرفتن اقدامات ریاضتی سخت هنوز باید بهره های بالایی را روی وامهایی که گرفته بود پرداخت می کرد.

به این ترتیب فریادها برای یک ابتکار عمل در راستای رشد اقتصادی در اروپا بلند شده و رواج پیدا کرده است. رئیس دائمی اتحادیه اروپا نیز در این باره واکنش نشان داده و تصمیم دارد یک نشست ویژه را در این باره برگزار کند.

کد خبر 1587829

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =