70 درصد معلولیتها قابل پیشگیری هستند

رئیس مجتمع کنترل اختلالات رشد، تکامل و ناهنجاریهای زمان تولد، هدف اصلی این مرکز پزشکی را جلوگیری از معلولیت قبل و بعد از دوران بارداری دانست و گفت: بیش از 70 درصد معلولیتها قابل پیشگیری هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سعیدرضا غفاری در نشست خبری مجتمع کنترل اختلالات رشد، تکامل و ناهنجاریهای زمان تولد که روز دوشنبه برگزار شد، افزود: معلولیتها به دو دسته ژنتیکی و غیرژنتیکی تقسیم می شوند. 

وی با اعلام اینکه قریب به اتفاق همه بیماریهای ژنتیکی قابل پیشگیری هستند، افزود: در بیماریهای غیرژنتیکی نیز بیش از 50 درصد موارد قابل پیشگیری هستند و در مجموع می توان گفت که بیش از 70 درصد معلولیتها قابل پیشگیری هستند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به وجود پیشرفته ترین دستگاه تصویربرداری و سونوگرافی پیشرفته در این مجتمع پزشکی، گفت: ما تنها مرکز تشخیص در کشور هستیم که می تواند بیش از 40 نوع بیماریهای متابولیک را تشخیص دهد.

غفاری با تاکید بر اینکه مراجعات برای پیشگیری از معلولیتها باید قبل از دوران بارداری باشد، ادامه داد: شایعترین بیماری ژنتیکی قابل پیشگیری، سندروم دان است و اولویت این مرکز نیز تشخیص این معلولیت است.

وی با اعلام اینکه بر اساس آمار بین المللی بین 90 تا 95 درصد موارد سندروم دان قابل تشخیص هستند، افزود: در مرکز ما با استفاده از روش غربالگری این آمار بالای 95 درصد است.

غفاری با اشاره به آمار 24 هزار مراجعه به این مرکز تشخیصی، گفت: با استفاده از روشهای تشخیصی توانسته ایم از تولد 65 مورد جنین معلول که دارای اشکالات کروموزومی بودند، پیشگری کنیم.

کد خبر 1596018

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =