70 درصد دیابتی‌ها از بیماری خود مطلع نیستند

بابل - خبرگزاری مهر: رئیس انجمن دیابت ایران گفت: هنوز 70 درصد افراد جامعه از بیماری دیابت خود اطلاع کاملی ندارند.

اسدالله رجب در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: این بیماری به صورت پنهان بوده و فرد تنها در صورت مشاهده عارضه به پزشک مراجعه می‌کند و در آن صورت جدی گرفته نمی‌شود.

وی گفت: به دلیل عدم توجه به مسئله دیابت در ایران افراد دیابتی 15 سال عمری کمتر از افراد دیابتی کشورهای دیگر دارند.

رئیس انجمن دیابت ایران افزود: عوارض دیابت یکی از موارد بسیار مهمی بوده که هزینه‌های سنگینی را بر دوش ملتها گذاشته و این هزینه‌ ها مهم‌ترین دلیل عدم توجه به مسئله دیابت و آموزش این بیماران است.

رجب تصریح کرد: مهم‌ ترین مشکل درباره درمان بیماران دیابتی در ایران این بوده که نه بیماران، دیابت خود را جدی گرفته، نه پزشکان و نه سیاست‌گذاران بهداشت و درمان، درمان دیابت را جدی می‌گیرند.

وی با بیان اینکه ضروری است سیاستگذاران بهداشت و درمان هزینه مورد نیاز برای آموزش افراد دیابت را در دستور کار خود قرار دهند، گفت: متاسفانه وزارت بهداشت و درمان هزینه مورد نیاز برای آموزش افراد دیابتی را پرداخت نمی‌کنند و اگر به این امر توجه بیشتری می‌شد ما در کنترل دیابت موفق‌تر بودیم.

رجب اظهار داشت: وجود سمینارها، انتشار اخبار و اطلاعات لازم درباره دیابت نشانه فعالیت مثبت انجمن دیابت ایران است که در طی سال های اخیر توانسته تا حدودی در پیشگیری از وقوع عارضه دیابت و تشخیص به موقع بیماری موفق شود.

کد خبر 1600016

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =