حوادث ترافیکی دومین علت سالهای از دست رفته عمر

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی وزارت بهداشت گفت: حوادث ترافیکی نخستین علت بار بیماریها، دومین علت سالهای از دست رفته عمر به علت ناتوانی و سومین علت سالهای از دست رفته عمر به علت مرگ زودرس است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر غلامرضا معصومی روز شنبه در نخستین مراسم دهه ایمنی جاده ای در محل ساختمان معاونت درمان وزارت بهداشت افزود:‌ در سال گذشته حوادث ترافیکی عامل 20 هزار و 68 کشته و 800 هزار مجروح بوده یعنی 55 کشته و 2100 مجروح در روز و 2 کشته و 87 مجروح در هر ساعت به جای گذاشته است.

وی گفت: حوادث ترافیکی نخستین علت بار بیماریها، دومین علت سالهای از دست رفته عمر به علت ناتوانی و سومین علت سالهای از دست رفته عمر به علت مرگ زودرس است.

معصومی افزود: بر اساس مطالعات پژوهشکده حمل و نقل وزارت راه، مجموع هزینه تصادفات رانندگی در ایران در سال 86، 18 هزار میلیارد تومان یعنی حدود 7 درصد تولید ناخالص ملی است و بر اساس این مطالعه هزینه های مستقیم درمان مصدومین حوادث ترافیکی در سال 86، 11 درصد کل هزینه ها و هزینه فوت، معلولیت، کاهش کیفیت زندگی و تبعات اجتماعی و اقتصادی آن 50 درصد هزینه را تشکیل می دهد.

رئیس اورژانس کشور با اشاره به اینکه آسیبهای ناشی از حوادث ترافیکی از انواع و شدتهای متفاوتی برخوردارند، تصریح کرد: مطالعات کشورهای پیشرفته و در حال توسعه حوادث ترافیکی را علت اصلی ترومای پایدار مغزی می دانند و در همه کشورها مصدومین دچار ضایعات نخاعی در بین مصدومان حوادث ترافیکی، بیشترین زمان اقامت در بیمارستانها را به خود اختصاص می دهند.

معصومی در خصوص حوادث ترافیکی به تفکیک جنس و نوع کاربری گفت: 94/41 درصد آسیب موتور سوار، 43/41 درصد آسیب خودرو سوار و 63/16 درصد آسیب عابر پیاده بوده است.

وی با بیان اینکه استفاده از کمربند ایمنی 40 تا 65 درصد خطر مرگ را در سرنشین جلو و 25 تا 75 درصد در سرنشینان عقب کم می کند، گفت: استفاده از کلاه ایمنی نیز 40 درصد آسیب به سر و 70 درصد مرگ موتورسوار را کاهش می دهد.

معصومی اضافه کرد: استفاده از صندلی بچه در خودرو احتمال مرگ شیرخوار را 70 درصد و کودکان را 54 تا 80 درصد کاهش می دهد.

کد خبر 1600203

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =