اعلام برنامه های روز جهانی موزه ها/ پیمایش دیوار تاریخی گرگان

گرگان - خبرگزاری مهر: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری استان گلستان گفت: به مناسبت 29 اردیبهشت ماه، روز جهانی موزه ها و هفته میراث فرهنگی، برنامه های متنوعی برای اجرا در این استان پیش بینی شده است .

به گزارش خبرنگار مهر، قربان عباسی پیش از ظهر دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه شعار روز جهانی موزه ها در سال 2012( 18 می، 29 اردیبهشت ماه)، موزه ها و تغییرات جهانی، چالش های جدید و الهامات جدید اعلام شده افزود: محورهای مختلفی جهت برنامه های این هفته پیش بینی شده که می توان به مواردی چون میراث فرهنگی و مشارکت های مردمی (حمایت از کار و سرمایه ایرانی)، میراث فرهنگی و توسعه، میراث معنوی، خانواده و میراث فرهنگی و میراث فرهنگی و توسعه شهری اشاره داشت.

وی ادامه داد: اجرای موسیقی و معرفی جاذبه های تاریخی و فرهنگ بومی و سنتی مردم استان در جشنواره استان ها در تهران و برپایی نمایشگاه دستاوردها و فعالیت های این اداره کل در حوزه میراث فرهنگی و نمایشگاه اشیای بدلی در موزه گرگان و همچنین نمایشگاه مستندات گنبد قابوس به عنوان نامزد فهرست میراث جهانی یونسکو و رونمایی از کتاب گنبد قابوس و طراحی و اجرا و توزیع تابلوی کتیبه بسم الله برگرفته از کتیبه گنبد قابوس از جمله برنامه های قابل اجرا دراین هفته است.
 
وی همچنین به اجرای پیاده روی همگانی و پیمایش دیوار دفاعی گرگان در شهرستان های گرگان وکلاله اشاره داشت و افزود: اجرای برنامه میراث فرهنگی و کودکان در موزه های استان و اجرای مراسم نقالی در موزه صنایع دستی گرگان و همچنین برگزاری مسابقه کشتی محلی و سنتی "گورش" در گمیشان از دیگر برنامه هایی است که دراین ایام اجرا خواهند شد.
 
عباسی توزیع بسته های فرهنگی برای خادمین و فعالان حوزه میراث فرهنگی و اجرای موسیقی سنتی و بومی منطقه در مرکز پایش گنبد قابوس را از دیگر برنامه ها ذکر کرد.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری استان گلستان اظهار امیدواری کرد با اجرای این برنامه ها و معرفی هرچه بیشتر هفته میراث فرهنگی در استان گلستان، زمینه های حفظ و احیای بیشتر مواریث تاریخی و فرهنگی و معنوی این استان فراهم آید.
 
شب فرهنگی استان گلستان در مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آباد
 
عباسی یادآور شد: به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی، برنامه های فرهنگی استان گلستان در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد پایتخت برگزار می شود.
 
وی گفت: در راستای برپایی هفته فرهنگی میراث فرهنگی استان ها در تهران و حضور استان های مختلف کشوردر جشنواره استان ها در کاخ موزه سعد آباد، 26 اردیبهشت ماه به عنوان شب فرهنگی استان گلستان اعلام شده و موسیقی و آیینهای سنتی ترکمن و کتول در این مراسم اجرا شده و مراسم آیین سنتی عروس بران قوم قزلباش نیز در این مراسم به اجرا درخواهد آمد.
 
به گزارش مهر، 25 تا 31 اردیبهشت ماه هفته میراث فرهنگی است و در این جشنواره ، استان های مختلف کشور به اجرای برنامه خواهند پرداخت.
 
استان گلستان نیز با توجه به غنای فرهنگی و حضور اقوام مختلف در این جشنواره برنامه اجرا خواهد کرد. 
کد خبر 1601954

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =