طرح تفصیلی پایتخت میثاق اخلاقی شهرداری/ زمان راه‌اندازی رصدخانه تهران

شهردار تهران در مراسم رونمایی طرح تفصیلی جدید پایتخت با بیان اینکه این طرح یک میثاق اداری و اخلاقی در مجموعه شهرداری است گفت: تا پایان شهریورماه رصدخانه شهر در برج میلاد راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر قالیباف پیش از ظهر دوشنبه روز در مراسم رونمایی از طرح تفصیلی جدید تهران که در سالن همایش های برج میلاد با حضور مهندس زریبافان معاون رییس جمهور، مهندس نایینی فرماندار تهران ، مهندس ارشادمنش معاون وزیر کشور و رئیس و نایب رییس شورای اسلامی شهر برگزار شد ضمن تبریک به مناسبت سالروز میلاد حضرت زهرا(س) و حضرت امام خمینی (ره) گفت: همه زندگی مادی و معنوی خود را مدیون این مرد الهی هستیم و استقلال و آزادی و احیای مجدد اسلام دراین مقطع از زمان را مرهون امام و شهداییم.

وی ضمن تشکر از همه دست اندرکاران تهیه طرح تفصیلی تهران افزود: شاید بسیاری از افراد را به نام و چهره نشناسیم ، کسانی که بیشترین زحمت را کشیده اند و امروز ما دست همه آن ها را می بوسیم واز همه آنها تشکر می کنیم و حتما این کار برای همه آنها باقیات صالحات است.
 
قالیباف خاطرنشان کرد: از مهمترین موضوعات طرح تفصیلی این است که منافع شهر، منابع و مصالح عمومی جامعه با وجود طرح تفصیلی از سلیقه ای اداره شدن خارج می شود و در بستر تصمیم سازی و تصمیم گیری به دست یک خرد جمعی سپرده شد که این بزرگترین اتفاق طرح تفصیلی بود.
 
شهردار تهران تصریح کرد: یک فرد و حتی یک جمع محدود هر قدر هم مدیر باشند نمی توانند جای خرد جمعی را بگیرند و اساس اداره هر جامعه ، مشارکت معنی دار آحاد جامعه است که می تواند توسعه پایدار را به دنبال داشته باشد و این موضوع از مهمترین ویژگی های طرح تفصیلی است.

قالیباف با بیان اینکه هرگز مدعی نبودیم و نیستیم که طرح جامع و تفصیلی تهران یک طرح بی عیب و نقص است گفت: با وجود آنکه این طرح راهبردی - ساختاری است حتما نقص هایی دارد و من در سال 86 دریک نشست به عنوان یک شهردار منتقد در مورد طرح جامع صحبت کردم که خیلی ها گفتند با این وجود ادامه طرح مفهومی ندارد اما من گفتم مطمئن باشید که حتما این طرح به نتیجه می رسد اما بدان معنا نیست که انتقادی نداشته باشیم.

وی با تاکید بر ضرورت همکاری همه منتقدان و کارشناسان گفت: 3 روز قبل ، یادداشتی 10 صفحه ای از منتقدانی داشتم که در زمینه های مختلف طرح تفصیلی اظهار نظر کرده بودند این افراد واقعا بر سر من ، شورای شهر ، اعضای کمیسیون ماده 5 و همچنین شورایعالی شهرسازی و معماری منت گذاشتند تا این طرح اصلاح شده و نقاط قوت آن بیشتر شود.

قالیباف با اشاره به اینکه مردم سابقه ذهنی خوبی از سه سازمان نظمیه ، عدلیه و بلدیه ندارند گفت: بر این باورم که طرح جامع و تفصیلی تهران یکی از زمینه ساز ترین تصمیماتی است که ذهن مردم را در حال حاضر و همچنین ذهن تاریخی آنها را مثبت و آینده فرزندانمان را تضمین مِی کند.

شهردار تهران ادامه داد: در گذشته شهر سلیقه ای اداره می شد ، قوانین شهرسازی شفاف نبود و آنقدر انعطاف داشت که گاهی به شوخی می گفتم که می توانیم برای همسایه خود ، عمو و عمه خود و رقیب و مخالف خود یک جور تصمیم بگیریم و اگر بخواهم کارشناسی هم کنیم آنقدر بازاست که نمی توان مچ کسی را در حیطه شهرسازی بگیریم.

وی ادامه داد: اگر واقعا به دنبال شفافیت باشیم و مبارزه واقعی با فساد اداری وهمچنین اجرای عدالت واقعی و دوری از شعار و کرامت انسانی برای ما موضوعیت داشته باشد و خدمت بی منت و صادقانه به مردم هدف ما باشد و همچنین بخواهیم شهر را از دو قطبی بودن نجات دهیم ، تنها راه آن رصد مرتب طرح جامع و تفصیلی و اجرای آن است.

قالیباف با بیان اینکه این طرح با آینده نگری و مداخله موثر برای بهبود روندها و اصلاح روش ها تهیه شده است گفت : مهمترین موضوعی که امروز چالش اصلی همه شهرداری هاست ، کمیسیون ماده 100 ، نگاه درآمدی به آن و مسایلی از این قبیل است اما همه اینها معلول عواملی است و اگر مدیریت شهری به ویژه در شهرهای کوچک حتی حقوق ماهیانه کارگران خود را صرف اداره شهر می کند ، طرح جامع می تواند یک شیوه سنتی را به سمت روشی مدرن و به سمت کسب درآمد پایدارببرد.

به گفته وی، درتغییر ساختاری و سیستم اداری سیاسی کشور به معنای تفکیک کار ملی و محلی ، اجازه دهیم همه موضوعات محلی را شورا تصمیم بگیرد و موضوعات ملی را در مقیاس ملی دنبال کنیم که طرح تفصیلی می تواند پایه گذار این تاثیرات باشد.

قالیباف در ادامه گفت: طرح تفصیلی باید یک میثاق اداری و یک میثاق اخلاقی بین همه ما در مجموعه شهرداری باشد و دائم به هم متذکر شویم و خودمان را متعهد بدانیم که این طرح را اجرا کنیم .

شهردار تهران با تاکید بر اینکه طرح تفصیلی حتما اشکالاتی دارد اما راه اصلاح نیز در آن پیش بینی شده است افزود : همیشه می گویم که حرف مرد یکی نیست بلکه دوتاست و هرجا اشتباه کردیم بگوییم و اشتباهمان را جبران کنیم . مرد کسی نیست که بر جهالت خود اصرار ورزد و حتما چنین کسی محکوم به شکست و نابودی است.

وی خاطرنشان کرد: حتما در اجرای طرح مغایرت هایی است که اصلاح می شود ، طرحی خوب و مناسب است که براساس خرد جمعی تهیه و اجرا شود ، برخی مواقع طرحی تهیه می شود اما به درستی اجرا نمی شود که نشان دهنده کاری کاریکاتوری است به این معنا که هرچه تدوین شده آن چیزی نیست که اجرا می شود و این یعنی مدیریت قوی ، منسجم و کار سیستمی وجود ندارد.

قالیباف با تاکید براینکه این طرح با همه فرصت ها ، تهدیدها و با همه نقاط ضعف و قوت خود اجرایی می شود افزود : در اجرای طرح سعی کردیم تا از تکنولوزی و فناوری اطلاعات حداکثراستفاده را کنیم و دخالت افراد و اشخاص را به حداقل برسانیم که تا پایان سال نیز دخالت ها به سمت صفر می رود و به صورت سیستمی هوشمند اجرا می شود و زمینه مدیریت یکپارچه شهری فراهم خواهد شد.      

شهردار تهران با بیان اینکه اعتقاد دارم اجرای طرح برای این کار از خود طرح مهمتراست گفت: اجرای درست طرح تبیین کننده طرح است و همه ملزم به اجرای آن هستیم و امروز در جمع همه اندیشمندان و بزرگانی که درتهیه طرح زحمت کشیدند با اطمینان می گویم که با همت و تلاش صادقانه مجموعه شهرداری ، این طرح را بر اساس آن چیزی که تصویب شده اجرا می کنیم .

وی خاطرنشان کرد: قول می دهم که بعد از ماه رمضان امسال و تا پایان شهریور دربرج میلاد از رصد خانه شهر تهران بازدید کنید و اگر معتقدیم که شهر موجودی زنده است و نبض دارد ، نبض شهر دراین رصدخانه می زند و همه مسایل و مشکلات شهر در این رصد خانه قابل رویت است.

وی همچنین گفت: تا پایان امسال در همین رصدخانه می توانید ماکت فعلی شهر تهران  و همچنین ماکت آینده شهر را ببینید و اینکه تهران در چه وضعیتی برای رسیدن به تهران آینده قرار دارد و در فضای مجازی هر لحظه به صورت ، ساعت ، روز ، ماه و سال این تغییر مسیر قابل رصد خواهد بود.

قالیباف در ادامه تصریح کرد: برخی می گویند اجرای طرح تفصیلی محدودیت هایی ایجاد می کند البته این طبیعی است و طرح در بعضی جاها ممکن است فرصت هایی را برای بعضی افراد و برای برخی دیگر آسیب هایی به دنبال داشته باشد. اما این ما مدیران هستیم که باید تناسب درست را میان تهدیدها و آسیب ها ایجاد کرده و آن را به فرصت تبدیل کنیم.

شهردار تهران ابراز امیدواری کرد که با همدلی همه دست اندرکاران و عوامل مربوطه ، طرح تفصیلی تهران بتواند آینده روشنی برای پایتخت رقم زند.
 

کد خبر 1602034

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =