بانک جامع آمارهای سرمایه‌گذاری خارجی تشکیل می‌شود

رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران از تصویب 2 میلیارد دلار پروژه سرمایه‌گذاری خارجی در دو ماه ابتدای سال خبرداد و گفت: با همکاری بانک مرکزی و بورس سیستم ITRS را به عنوان بانک جامع آمارهای سرمایه‌گذاری خارجی را با قید روزآمدی در سال 91 راه‌اندازی خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگارمهر، بهروز علیشیری امروز در نشستی خبری از تصویب 2 میلیارد دلار پروژه سرمایه گذاری خارجی در دو ماه ابتدای سال خبرداد و گفت: اگر این روند حفظ شود، امسال 8 تا 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی مصوب خواهیم کرد.

رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران حجم کلی سرمایه خارجی جذب شده از سال 86 تا سال 90 را 14 میلیارد و 844 میلیون دلار اعلام کرد و افزود: در سال 90 نیز در مجموع 4 میلیارد و 336 میلیون و 462 هزار دلار سرمایه گذاری خارجی در کشور جذب شده است.

وی ادامه داد: از رقم مذکور 67.6 درصد در بخش معدن، 24.25 درصد در بخش صنعت، 3.94 درصد در بخش ساختمان، 2.5 درصد در بخش خدمات، 1.19 درصد در بخش کشاورزی، 0.52 در بخش تامین آبا، برق و گاز و 0.01 درصد در بخش حمل و نقل و ارتباطات جذب شده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از شناسایی 1138 فرصت سرمایه گذاری قابل عرضه در سطح بین المللی خبرداد و تصریح کرد: مرکز خدمات سرمایه گذاری و همچنین ستادهای سرمایه گذاری در 31 استان کشور راه اندازی شده است. در سال 90 حدود 6 شکایت به ستاد سرمایه گذاری ملی واصل شده است.

وی ساده سازی گردش کار، فرصت یابی سرمایه گذاری خارجی، برطرف کردن ضعف های بخشی در جذب مشارکت، بازاریابی طرح های سرمایه گذاری، اقدامات ترویجی و تشویقی، راهبری طرح های سرمایه گذاری، ساماندهی آمارهای سرمایه گذاری خارجی و ایفای تعهدات ماده 111 تا زمان برنامه را 8 برنامه عملیاتی سازمان در سال 91 در حوزه سرمایه گذاری مستقیم خارجی اعلام کرد.

علیشیری راه اندازی پنجزه واحد سرمایه گذاری خارجی در سراسر کشور، پروژه بهبود فضای کسب و کار، شناسایی طرح های جدید، نیمه تمام و موجود در سطح کشور، ارتباط با بنگاه های بزرگ ملی برای معرفی فرصت های سرمایه گذاری، فعال سازی بنگاه های بخش خصوصی برای ارائه فرصت ها و فعال سازی طرح های زیربنایی کشور برای معرفی از طریق مشارکت PPP را در راستای 8 محور مذکور ذکر کرد.

رئیس سازمان سرمایه گذاری اعلام کرد: با همکاری بانک مرکزی و بورس سیستم ITRS را راه اندازی خواهیم کرد که بر اساس آن می توانیم بانک جامع آمارهای سرمایه گذاری خارجی را با قید روزآمدی و به صورت دقیق داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: منابع صندوق توسعه ملی برای استفاده در اجرای پروژه ها باید به شرطی اختصاص یابد که 70 یا 80 درصد منابع بوسیله سایر نهادها تامین شود.

علیشیری به مشکلاتی که در راه جذب سرمایه گذاری خارجی وجود دارد اشاره کرد و اظهارداشت: مشکلات تامین مالی با بانکها، اخذ مجوز از وزارت کار،  مشکلات مربوط به وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، نفت، کشاورزی، امور خارجه، سازمان امور مالیاتی، گمرک، ثبت شرکت ها، محیط زیست و غیره از جمله آنها است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از برگزاری جلساتی با وزیر صنعت، معدن و تجارت و برخی از معاونین این وزارتخانه برای حل مشکلات مذکور و وعده آنها برای حل مشکلات بر سر راه جذب سرمایه گذاری خارجی خبرداد.

وی خاطرنشان کرد: ارقام سرمایه گذاری خارجی بیش از این می تواند افزایش یابد، زیرا بازار ایران اشباع نشده است و تقاضای زیادی وجود دارد، این در حالی است که بیشترین سود به سرمایه گذاران خارجی نسبت به سایر کشورها را سرمایه گذاری در طرحها و پروژه های ایرانی دارد.  

کد خبر 1602039

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =