«کمک‌های اولیه برای فرزندانتان» به چاپ رسید

کتاب «کمک‌های اولیه برای فرزندانتان» نوشته کولینگ براون با ترجمه ناصر زاهدی توسط موسسه انتشارات جهان کتاب منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «کمک‌های اولیه برای فرزندانتان» ششمین کتاب از مجموعه دانش و فن برای همه است که انتشارات جهان کتاب منتشر می‌کند. «انرژی اتمی»، «از بی‌نهایت بزرگ تا بی‌نهایت کوچک»، «جهان به کجا می‌رود؟»، «سفر در زمان»، «ورزش و تندرستی زنان» و «اقیانوسی به نام زمین» عناوینی هستند که پیش از این در قالب این مجموعه به چاپ رسیده‌اند.

روش‌ها و موارد کمک‌های اولیه‌ای که در این کتاب آموزش داده می‌شود، جدیدترین شیوه‌های امداد پزشکی است که امروزه در موارد اورژانس کودکان به کار می‌رود و برای امدادگران تدریس می‌شود. خواننده از طریق این کتاب می‌تواند موارد اورژانس کودکان را بهتر بشناسد و روش‌های امداد را در هر صورت فرا بگیرد.

داشتن فکر روشن، حفظ آرامش، اعتماد به نفس و کاربرد درست روش مناسب امداد به کودک در هنگام روبه‌رو شدن با هر حادثه‌ای ضروری است. هر که با کودکان سر و کار دارد، خواهان این اطمینان خاطر در عمل و اعتماد به نفس است. کتاب حاضر این هدف را دنبال می‌کند که به خواننده نشان می‌دهد روش کار چیست و کاربرد درست آن چگونه است و سعی می‌کند اعتماد به نفس لازم را به او بدهد؛ همان چیزی که کودکان به هنگام درگیری با خطر به آن نیاز دارند.

هدف «کمک‌های اولیه برای فرزندانتان» این است که به پدر و مادرها، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، مسئولان مهد کودک‌ها و هرکسی که با کودکان سر و کار دارد، این اطمینان خاطر را بدهد که می‌تواند در موقعیت‌های اورژانس به درستی فکر و عمل کند.

بعد از پیش درآمد کتاب، مباحث «هنگام بروز حادثه چه کنیم؟»، «نحوه استفاده از کتاب» و «در مواقع اضطراری چه کنیم؟» در ادامه می‌آیند. «شوک»، «ناراحتی‌های تنفسی» و «زخم و خونریزی‌ها» هم از مطالب دیگر کتاب هستند که تا صفحه 58 کتاب ادامه دارند. «سوختگی‌ها»، «مسمومیت‌ها»، «جراحات سر»، «شکستگی‌ سر»، «جراحات استخوان، مفاصل و عضلات»، «جسم خارجی»، «نیش و گاز گرفتن حیوانات»، «عوارض ناشی از گرما و سرما»، «تب و استفراغ»، «درد»، «پانسمان» و «امنیت در امور روزمره» از مباحث اصلی این کتاب هستند.

در قسمتی از این کتاب درباره خون دماغ شدن بچه‌ها می‌خوانیم:

خون دماغ شدن معمولا به دنبال اصابت ضربه‌ای به بینی و یا انگشت کردن در بینی پیش می‌آید و معمولا خود به خود قطع می‌شود. اگر مایع رقیقی در پی شکستگی سر از بینی کودک خارج می‌شود، به سرعت او را به بیمارستان برسانید. اگر خون دماغ کودک بیش از بیست دقیقه به طول انجامد، او را به بیمارستان برسانید.

کودک باید در حالی که سرش به جلو خم شده، بنشیند. حدود ده دقیقه با انگشت شست و اشاره بخش نرم بینی را فشار دهید. این ناحیه بین نوک بینی و بخش سخت بینی (تیغه بینی) قرار دارد. در حالی که شما بینی کودک را محکم بسته‌اید، بگذارید که او از دهان نفس بکشد. کودک باید تمام آب دهانش را تف کند. اگر خون دماغ هنوز بند نیامده است، ده دقیقه دیگر هم بینی‌اش را فشار دهید. اگر خون دماغ همچنان ادامه دارد، همین کار را تکرار کنید. یک کیسه یخ و یا حوله‌ای خیس از آب سرد هم می‌تواند به بند آمدن خون کمک کند.

وقتی که خون بند آمد، با پنبه‌ای که با آب ولرم نمدار باشد، پیرامون بینی و دهان کودک را تمیز کنید. بگذارید کودک مدتی بنشیند. تمیز کردن بینی و یا فرو بردن انگشت در دماغ در ساعت‌های بعد مجددا به خونریزی می‌انجامد، از این کار کودک جلوگیری کنید.

«کمک‌های اولیه برای فرزندانتان» با 120 صفحه مصور، شمارگان هزار و صد نسخه و قیمت 6 هزار تومان منتشر شده است.

کد خبر 1617999

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =