"بهار سرخ" روایتگر 15 خرداد استانهای تهران و قم شد

استان تهران - خبرگزاری مهر: کتاب "بهار سرخ" که به روایتگری قیام 15 خرداد 1342 مردم استانهای تهران و قم می پردازد، در آستانه پنجاهمین سالگرد این قیام زمینه ساز انقلاب اسلامی، منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، این کتاب که تحقیق و تألیف علیرضا مهدی زاده و فاطمه امیر همتی است، توسط انتشارات امروز و فردا منتشر شده و در 13 فصل به روایت این قیام تاریخی از زوایای مختلف و منطقه به منطقه می پردازد.

روش خاطره گویی و روایی قیام 15 خرداد 42 در نقاط مختلف برای آشنایی قشر نوجوان و جوان کشور

در پیشگفتار این اثر آمده است: این اثر مختصر، بیشتر برای آشنایی قشر نوجوان و جوان کشور که تنها نام 15 خرداد 42 را شنیده اند، نگاشته شده و نکات مهمی نیز در آن مراعات شده تا به بهترین وجه بتواند برای این قشر فهیم، مثمر ثمر و مفید باشد.

محققان و مؤلفان این اثر در ادامه پیشگفتار آورده اند: اولین نکته ای که مدنظر قرار گرفته، روش خاطره گویی و روایی قیام 15 خرداد 42 در نقاط مختلف است؛ دومین نکته، خلاصه گویی و سعی بر عدم ملال و خسته نکردن خوانندگان است؛ سومین مورد مدنظر قرار گرفته شده نیز ساده گویی و حتی المقدور ارائه مفاهیم برخی کلمات نامأنوس و غیر قابل فهم برای نوجوانان و جوانان است؛ چهارم اینکه تصاویری هر چند اندک از این قیام خو نین و مردمی، برای آشنایی خوانندگان محترم با حال و هوای آن روز تاریخ ساز و درک صحیح نحوه مقابله دژخیمان پهلوی با مردم قیام کننده، در فصل سیزدهم پیوست شده تا در مجموع، کتابی کامل – به زعم محققان و مؤلفان این کتاب – تقدیم شود.

در ادامه پیشگفتار آمده است: در این میان، باید اعتراف کرد که ریشه ها، ابعاد، پیامدها و نتایج قیام تاریخی 15 خرداد 1342 حتی در صدها جلد کتاب مفصل نیز نمی گنجد و نیاز به کالبد شکافیهای دقیق تر و بیشتر دارد، اگر چه تا کنون صدها جلد کتاب ارزشمند در این خصوص منتشر شده و سایتهای اینترنتی مختلفی نیز به نوبه خود، در بیان ابعاد و ریشه های این قیام خونین تلاش کرده اند.

محققان و مؤلفان این اثر، به همراه مجموعه فعالان و مشاوران انتشارات امروز و فردا، کتاب"بهار سرخ" را به نشانی قرار گرفتن تاریخ این قیام در ماه پایانی فصل بهار و به یاد شهدای گلگون کفن 15 خرداد 42 که بسیار ی از آنها غریبانه در اماکنی مانند مسگرآباد، حتی شبانه مدفون شدند و تعدادی نیز هیچ گاه اثری از جسم مطهرشان یافت نشد، به این نام، مزین کرده اند و این اثر، تقدیم به این شهدای گرانمایه و تمام جانبازان و حاضران در این قیامِ زمینه ساز پیروزی انقلاب اسلامی و روح بلند امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی در کشورمان شده است.

13 فصل کتاب "بهار سرخ"

13 فصل "بهار سرخ" عبارتند از: کلیات قیام 15 خرداد 1342، 15 خرداد 1342 در پیشوا ، 15 خرداد 1342 در ورامین، 15 خرداد 1342 در محمدآباد عربها(جوادآباد)، 15 خرداد 1342 در باقرآباد قرچک، 15 خرداد 1342 در شهرری، 15 خرداد 1342 در تهران، 15 خرداد 1342 در قم، 15 خرداد 1342 استان تهران به روایت اسناد ساواک، زندگینامه برخی از شهدای 15 خرداد 1342، واکنشها و ویژگیهای قیام 15 خرداد 1342، نتایج، درسها و پیامدهای 15 خرداد 1342 و 15 خرداد 1342 به روایت تصاویر.

هدف حمایت از "بهار سرخ"  ارج نهادن به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است

این کتاب با حمایت اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستانهای استان تهران، آستانه مقدس امامزاده جعفر(ع) و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پیشوا منتشر شده است.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پیشوا در گفتگو با خبرنگار مهر، هدف از این حمایت را ارج نهادن به چنین تألیفاتی برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و آشنایی نسل نوجوان و جوان با قیام تاریخ ساز 15 خرداد 1342 دانست.

امیرحسین طاهری ادامه داد: از آنجا که حرکت کفن پوشان پیشوا در سال 42 از صحن مقدس امامزاده جعفربن موسی الکاظم(ع) نیز به خوبی در این کتاب شرح داده شده و نسل امروز را با فداکاریهای پدران و بزرگانشان در راه ولایت و دفاع از مرجعیت آشنا کرده، چنین حمایتی از انتشار کتاب "بهار سرخ" صورت گرفت.

وی تأکید کرد: امید است در آینده نزدیک، کتابها و محصولات فرهنگی جامع تر و بهتری نیز در خصوص  این قیام مردمی و سرنوشت ساز که نقش ارزنده مردم پیشوا در آن نمایان است، به رشته تحریر درآمده و مورد حمایت مادی و معنوی نهادها و ارگانهای متولی فرهنگ شهرستان مذهبی پیشوا قرار گیرد.

گفتنی است، مؤلفان و محققان این کتاب، مهدی زاده سرپرست و امیرهمتی خبرنگار خبرگزاری مهر در جنوب، شرق، شمال و مرکز استان تهران هستند.

کتاب "بهار سرخ" در 160 صفحه، قطع وزیری و قیمت 55 هزار ریال با شمارگان پنج هزار نسخه روانه بازار نشر شده و انتشارات امروز و فردا برای دریافت این کتاب توسط علاقه مندان یا سفارش نهادها و ارگانها، شماره تماسهای 36260170-021 و 09122920245 یا ارتباط با نشانی اینترنتی emrooz.farda.nashr@gmail.com  را اعلام کرده است.

کد خبر 1618264

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =