زشت و زیبای پزشکی/ تصویر مغز در زمان جراحی و حرکت سلولهای سرطانی

تصاویری که دنیای مخفی زیست شناسی را نشان می دهد، زیبایی و زشتی حقیقی موجودات زنده را مشخص می کند اوایل این هفته در یک مسابقه عکاسی پزشکی در لندن مورد تقدیر قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری مهر، تصویر یک سلول سرطانی با تکنیک عکاسی وقفه زمانی به عنوان برنده نهایی جایزه عکاسی ولکام انتخاب شد.

برخی از این تصویرها به طور ترسناکی زیبا هستند، به طوری که نمای نزدیک از یک جلبک دریایی، یک باکتری بیوفیلم یا کریستال داروی ضد اسهال لوپرامید تصویری ترسناک و درعین حال زیبا است.

سلولهای سرطانی در حرکت: سلولهای خطرناک سرطان با نور متفاوت در این تصویر به چشم می خورد. کانالهای انفرادی عرض 12 میکرونی داشته و یک دهم عرض یک تار موی انسان است

 رنگین کمانی : این عکس با رنگهای غیر طبیعی نشان دهنده عکاسی میکروگراف نشان دهنده کریستالهای کافئین است

درمیان سایر برندگان این مسابقه می توان به تصویر سطح یک مغز زنده اشاره کرد.

رابرت لادلو از موسسه عصب شناسی دانشگاه کالج لندن در طول یک عمل جراحی بیماری مبتلا به صرع، این تصویر زیبایی و شکنندگی این عضو مبهم بدن را نشان می دهد.

آلیس رابرت عضو هیئت داوران این تصویر را تصویر قابل توجه و چشمگیری از مغز انسان توصیف کرده است.

تصویر سمت راست، دیاتم اورگانیسم تک سلولی و یکی از گروه های مهم جلبکهای دریایی است، دیاتمها در یک دیوار سلولی سخت که سیلیکا تشکیل می شوند قرار دارد؛ تصویر سمت چپ، نوعی جلبک سبز است که دسمید نامیده می شود، دسمیدها معمولا در آبهای اسیدی زندگی می کنند

تصویر سمت راست داروی لوپرامید برای درمان اسهال به کار می رود؛ تصویر سمت چپ میکرو سوزن را نشان می دهد که دانشمندان اظهار می دارند برای انتقال واکسن و مواد درمانی به سطح خارجی پوست به شیوه بدون درد به کار می رود

برگزار کنندگان این مسابقه درباره تصویر مغز که در این مسابقه شرکت کرده بود اظهار داشتند که آنچه این تصویر را از سایر تصاویر متمایز می کند این است که عضو زنده است، مغزی که در جریان یک عمل عصب شناسی آن را مشاهده کردیم.

تصویر مغز در زمان عمل جراحی بیمار مبتلا به صرع که مورد تحسین هیئت داوران قرار گرفت

از طریق مهارت عکاس، ما از مزیت دیدن چیزیی برخوردار شده ایم که معمولا درون جمجمه ما پنهان است.

سرخرگهای رنگ قرمز روشن دارند که خون داخل رگ در آن جریان دارد، رگهای بنفش پررنگ و ماده خاکستری مغز به چشم می خورد، تصویری که بسیار خارق العاده است.

تصویر سمت راست با رنگهای غیر طبیعی یک برگ گیاه لاواندولا و تصویر سمت چپ با رنگهای غیر طبیعی یک شپره را نشان می دهد

شانزده جایزه تصویری ولکام به طور کلی اهدا شدن و این نخستین باری بود که این مسابقه برنده را به صورت جمعی اعلام کرده است. براساس اظهارات کاترین درایکوت به عنوان رئیس بنیاد تصویری ولکام و از اعضای هئیت داوران برندگان برای برتریهای تکینکی و علمی خود و همچنین ذوق زیبایی شناسی انتخاب شده اند.

باکتری بیوفیلم، این تصویر میکروگراف نشان دهنده میکروبهای گیاهی است که معمولا در خاک یافت می شود

تصویر سمت راست تخمک یک قورباغه بومی آفریقا را نشان می دهد و تصور سمت چپ با رنگهای غیر طبیعی بافتهایی را نشان می دهد که در طی یک جراحی مربوط به آرتروز از زانو خارج شده است

عکاسی پزشکی کار بسیار دشواری است که عکاسان باید نزدیک متخصصان پزشکی کار کنند تا بتوانند تصاویر حساسی بدون هیچ کنترلی روی نور و شرایط تهیه کنند، اما این تصاویری برای کمک به پزشکان در تشخیص بیماری، پیگیری آن و ثبت درمانها برای اهداف آموزشی بسیار مهم است.

کد خبر 1633523

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =