بافت فرش در استان ایلام 20 درصد افزایش یافته است

ایلام - خبرگزاری مهر: مدیرعامل فرش استان ایلام گفت: در سال جاری بافت فرش در استان ایلام 20 درصد افزایش یافته است.

مراد ناصری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میزان تولید و بافت فرش استان ایلام در سال 1391 به 10 هزار متر افزایش می یابد.

وی افزود: تولید فرش استان در ابعاد پشتی، زرع و نیم، دو زرعی و شش متری است.

این مسئول در ادامه افزود: لچک و ترنج، شاه عباسی، گل فرنگ، قاپ قاپی، ‏گلدانی، اطلسی، اسلیمی و مستوفی از عمده ترین نقشهای کاربردی در ‏تولید فرش استان به شمار می آیند.

ناصری عنوان کرد: نقوش ایلامی در برگیرنده افکار و تخیلات زن و مرد ایلامی است، این طرح ها در هر گره، راز و رمزهایی دارد که کنکاش در آنها ذهن انسان را به سمت انتزاعی زیباشناسانه سوق می دهد و همه اینها حاکی از قدمت فرش بافی، ذوق، هنر و تمدن این دیار کهن است.

وی تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون نیز در مجموع 500 متر مربع فرش دستبافت در استان ایلام بافته شده است.

این مسئول اضافه کرد: این میزان فرش بافته شده در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از رشد 20 درصدی برخوردار است.

ناصری در ادامه با اشاره به مشکلات فرش بافان استان، یادآور شد: در سال جاری سعی می شود که آمار بیمه شدگان فرش به چهار هزار نفر و میزان اشتغالزایی سه هزار و 600 نفر افزایش یابد.

وی با بیان اینکه 50 دوره آموزشی به همت شرکت فرش استان برگزار خواهد شد، گفت: شرکت فرش استان سعی دارد با راه اندازی سامانه ای ویژه، وضعیت بیمه، اشتغال، تولید و آموزش فرش بافان استان را مشخص کند.

مدیر فرش استان عنوان کرد: امید است که با برنامه ریزی دقیق، دستیابی به اهداف تعیین شده در راستای تولید فرش در استان و ایجاد انقلابی در این صنعت بومی و خانگی فراهم شود.

کد خبر 1635001

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =