تجاری سازی نتایج تحقیق از گامهای مهم نظام نوآوری است

رشت - خبرگزاری مهر: رئیس پارک علم و فناوری گیلان گفت: تجاری سازی نتایج تحقیق یکی از گامهای مهم نظام نوآوری است که می توان آن را بصورت یک فرآیند و یا یک فعالیت در نظر گرفت.

مجید متقی طلب در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بدون توجه به این عمل یعنی تجاری کردن نتیجه تحقیق، راه ورود به بازارهای داخلی و خارجی برای محصولات تحقیقاتی مسدود بوده و یا به سختی قابل دسترسی است.

وی همچنین با اشاره به اینکه تحقیقات محض به تنهایی مفید نبوده و انگیزه ای را برای انجام تحقیقات کاربردی و توسعه ای ایجاد نخواهد کرد، اظهارداشت: اساس فرآیند تجاری سازی، مشارکت بخش پژوهشی و بخش صنعت در تبدیل نتایج پژوهشها به نوآوری است.

رئیس پارک علم و فناوری گیلان گفت: تجاری سازی پژوهشها و عواید حاصل از آن امروزه می تواند منابع مالی لازم را برای استمرار حیات این سازمانها را فراهم آورد.

وی افزود: توجه به موضوع تجاری سازی ایده ها و نتایج تحقیق امری ضروری و اجتناب ناپذیر است که باید در کنار تصمیمات منطقی و تبیین راهکارهای مناسب با شرایط مراکز تحقیقات هسته ای کشور مورد توجه مدیران ذیربط قرار گیرد.

متقی طلب گفت: در سازمانهای تحقیقاتی بدون تجاری سازی یک دستاورد، تحقیقات معنایی ندارد زیرا بدون دستیابی به مشتریان خاص یک دستاورد، تولید و یا انجام آزمایش، در مورد یک ایده بی فایده خواهد بود.

وی ادامه داد: ورود موسسات تحقیقاتی به عرصه تجارت و بازاریابی محصولات خود و توجه به نیازمندیهای بازار و معیارهای مشتریان، منجر به پیدایش فرصتها و پیامدهای مثبتی است، پیامدهای که در کمترین سطح بهره وری کمک به خودگردانی موسسات و در بالاترین سطح، انتظار افزایش استانداردهای زندگی، کیفیت زندگی، تولید ثروت و رشد اقتصادی را در پی خواهد داشت.

رئیس پارک علم و فناوری گیلان با بیان اینکه فناوری و تجاری سازی ارکان فرآیند نوآوری هستند، یادآورشد: تجاری سازی نتایج تحقیق از گامهای مهم نظام نوآوریست که پایداری و استمرار امر تحقیق را تضمین و متناسب با آن علاوه بر فراهم آوردن ارزشهای اقتصادی قابل تجاری توجه برای سازمانها، رشد اقتصادی دانش محور جامعه را نیز تسریع می کند.

کد خبر 1635160

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =