سند مالکیت ایران بر باغ قلهک در کتابخانه و مرکز اسناد مجلس رویت نشده است

رئیس مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی درباره مطلب شده از سوی رئیس اسبق کتابخانه و مرکز اسناد مجلس درباره سند مالکیت ایران بر باغ قلهک که در این مرکز نگهداری می‌شده ولی سرنوشت آن مبهم است، گفت: در 12 سال فعالیتم در مرکز اسناد هرگز این سند را ندیده‌ام.

علی ططری، رئیس مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار و درباره صحبت‌های عبدالحسین حائری رئیس اسبق کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی که از سرنوشت مبهم سند مالکیت ایران بر باغ قلهک که در این کتابخانه نگهداری می‌شده است خبر داد، گفت: من 12 سال در مجموعه کتابخانه و مرکز اسناد مجلس کار کرده‌ام ولی استاد حائری بیش از 50 سال در این مجموعه بوده‌اند و قطعا اطلاعات ایشان قدیمی‌تر و بیشتر است.

وی ادامه داد: ولی در سال‌هایی که من در این مجموعه بوده‌ام چنین سندی را ندیده‌ام. حرف‌ها و شنیده‌های زیادی درباره برخی اسناد که گفته می‌شود در مجموعه کتابخانه و مرکز اسناد مجلس نگهداری می‌شود، وجود دارد که هنوز ثابت نشده است. از جمله آنها می‌توان به وصیت‌نامه مظفر بقایی فعال سیاسی سال‌های منتهی به کودتای 28 مرداد اشاره کرد.

به گفته وی، هنوز سرنخی از وصیتنامه بقایی که اطلاعات مهمی از ترور تیمسار افشارطوس رییس شهربانی دولت مصدق را افشا کرده، در دست نیست.

رئیس مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی افزود: درباره سند مالکیت ایران بر باغ قلهک که دولت انگلیس این محل را از ایران اجاره کرده است، هم مطالبی با این مضمون شنیده می‌شود که سند در اختیار کتابخانه و مرکز اسناد مجلس است ولی این سند را من به عینه ندیده‌ام.

ططری افزود: البته ما یک صندوق کارپردازی هم داریم که تحویل هیئت مدیره مجلس است و همچنین مجموعه نسخ خطی هم داریم که در اختیار ما نیست و ممکن است این سند در این دو مرکز باشد که من از آن خبر ندارم.

وی درباره مجموعه نسخ خطی نیز توضیح داد: ما بین 4 تا 6 هزار رکورد در بین مجموعه نسخ خطی داریم که من چندبار تلاش کردم آنها را به مرکز اسناد بیاورم ولی از آنجا که در بخش نسخ خطی ثبت شده این کار میسر نشد و شاید سند مربوط به باغ قلهک در بین آنها باشد.

این مقام مسئول فرهنگی تاکید کرد: من نه این سند، نه المثنی و نه رونوشتی از آن را در کتابخانه و مرکز اسناد مجلس ندیده‌ام.

رئیس مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: از دیگر سندهایی که درباره آن ابهام‌هایی وجود دارد سندهای مربوط به مجلس اول است که سید حسن تقی‌زاده بارها اشاره کرده است که شخصا آنها را به کتابخانه مجلس آورده ولی از آنها نشانی نیست. همچنین درباره فرمان مشروطه نیز این ابهام وجود دارد و عده‌ای می‌گویند باید در کتابخانه و مرکز اسناد مجلس باشد که نیست. شایعاتی هم درباره وجود آن در کاخ گلستان و لندن وجود دارد.

کد خبر 1636075

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha