كارشناسان آمريكائي در كنگره آن كشور از دولت خواستند تا براي حل بحران مربوط به برنامه هاي هسته اي كره شمالي با چين و كره جنوبي همكاري نزديكي داشته باشد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خبرگزاري رويترز، جيمز ليلي James Lilley ، اظهار داشت كه اقدام آمريكا براي حل اين بحران به سرانجامي منجر نخواهد شد مگر اينكه همكاري تنگاتنگي را با چين و كره جنوبي در پيش بگيرد.

ليلي فرستاده سايق آمريكا به كره جنوبي و چين گفت كه هر دو اين كشورها همسايه كره شمالي هستند و با آمريكا در خصوص توقف جاه طلبي هاي هسته اي كره شمالي ديدگاه مشترك دارند اما حس برخورد فوري با اين مساله مانند آمريكا را ندارند.

اين تحليلگر "امريكن اينترپرايز انستيتو" گفت: سئول و پكن رقبتي از خود براي قطع كمك و  وادار كردن كره شمالي به دست كشيدن از برنامه هاي هسته ايش ندارند و از كاربرد زور نيز كه گزينه نظامي آمريكا است طرفداري نمي كنند.

اين كارشناس آمريكائي به كميته روابط بين الملل مجلس نماينگان آمريكا گفت: مسئله ما اين است كه آنها تا اندازه اي از هويج استفاده مي كنند كه مؤثر است وما از چماق تا به اهداف مشترك خود در رابطه با برنامه هاي هسته اي كره شمالي دست يابيم.

ليلي گفت: رايس بايد اين سفر خود را به سياست مشتركي كه در آن عوامل تشويقي و تنبيهي (بازدارنده) براي پيونگ يانگ تركيب شده اند اختصاص دهد و اگر ما تاكتيكهاي خود را با منافع آنها هماهنگ كنيم و آنها را مجبور به همراهي با خود نكنيم اين مساله قابل عملي شدن است.

وي گفت:زمان به نفع مانيست در حالي كه ما گفتگو مي كنيم آنها در حال ساخت تسليحات هسته اي هستند، كره شمالي به عنوان تاكتيكي براي بقاء ، دومين بحران كره را ايجاد كرده آنها مي خواهند بدون اينكه از برنامه هاي خود دست بردارند كمك دريافت كنند اما تاريخ نشان داده كه كره شمالي ها افراد بسيار مكار و حيله گري هستند .

همچنين چارلز كارتمن(Charles Kartman) مدير اجرائي سازمان توسعه انرژي شبه جزيره كره (KEDO) واقع در نيويورك  نيز اعلام كرد كه اگر گفتگوهاي شش جانبه هدفش برچيدن تسليحات هسته اي از كره شمالي است در اين صورت مذاكره كننگان آمريكائي بايد از خود انعطاف به خرج دهند.

وي در مؤسسه صلح آمريكا گفت كه آمريكا پيشنهادهاي جدي داده و من فكر مي كنم گفتگوهاي شش جانبه در نقطه اي شروع خواهد شد.

لازم به ذكر است كه مقامات آمريكائي چندي است به اين نتيجه رسيده اند كه بايد از ميانجي گري ساير طرفها بويژه از نقش فعال و تاثيرگذار چين براي قانع كردن كره شمالي براي بازگشت به گفتگوه استفاده كنند ليكن به نظر مي رسد مقامات آمريكائي بويژه در سطوح رسمي از فرصتهائي كه چين براي اين كار از آمريكا خواهد گرفت بيمناك هستند.

 لازم به ياد آوري است مدتي است گفتگوهاي شش جانبه با شركت كشورهاي ژاپن، آمريكا، روسيه، كره جنوبي، كره شمالي و چين برگزار مي شود و با وجودي كه سه دوره از اين گفتگوها برگزار شده است اما هنوز به نتيجه ملموسي منجر نشده و دور چهارم آن نيز با اعلام آخرين وضعيت هسته اي از سوي پيونگ يانگ مبني بر اينكه بمب اتم دارد و تا مدت نامعلومي به گفتگوها باز نخواهد گشت، بلاتكليف مانده است.

کد خبر 164811

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =