اساسنامه پیشنهادی سازمان سینمایی سند نابودی اصناف است

شورایعالی تهیه‌کنندگان و کانون کارگردانان در بیانیه‌ای مشترک تصریح کردند: ارائه اساسنامه نوشته شده توسط مسوولان سازمان سینمایی و همکارانشان در هیات موسوم به ساماندهی صنوف سینمایی باعث شد تا نیات واقعی مسئولان بر همه اهالی سینما روشن شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، کانون کارگردانان سینمای ایران و شورایعالی تهیه‌کنندگان با صدور بیانیه‌ مشترکی نسبت به اساسنامه منتشر شده از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واکنش نشان دادند.

در متن این بیانیه آمده است: "آنان که تا امروز با طرح مساله ثبت قانونی صنوف از سر دلسوزی و احساس مسئولیت سعی در موجه جلوه دادن فعالیت های خود داشتند با ارایه این به اصطلاح اساسنامه به یکباره چهره دیگری را به نمایش گذاشتند.

آنچه به‌عنوان اساسنامه تیپ به اصناف ارائه شده و با تاکید رییس سازمان سینمایی مبنی‌بر حق تغییر در جزییات و نه شاکله آن برای اعضا، در واقع سند نابودی اصناف سینمای ایران است.

اصلی‌ترین مشکل این اساسنامه ایجاد ابهام و ایهام تعمدی در ماهیت این اساسنامه است. عبارت "انجمن فرهنگی صنف" در ابتدای این متن بدین معناست که صنف و به تبع آن سازوکار و مطالبات آن به ناکجا آبادی حواله شده است که تشکیل، نحوه عمل و پایگاه قانونی آن نه تنها روشن نیست بلکه عمدا به طاق نسیان سپرده شده است.

تبدیل اصناف به انجمن های فرهنگی، اعطای حق انحلال انجمن‌ها به مسوولان سینمایی هرگونه که خود صلاح بدانند، الزام به حضور نماینده سازمان سینمایی در مجامع عمومی این انجمن‌ها و تایید کلیه تصمیم‌گیری‌ها توسط این نماینده (و یا استفاده از حق وتو) و موارد بسیار دیگر، نشانگر آن است که طراحان این متن هدفی جز خالی کردن اصناف سینمایی از هویت واقعی خود نداشته‌اند.

این حرکت نه تنها خدمتی دلسوزانه برای اهالی سینمای ایران نیست، که مهر پایانی است بر فعالیت بیست ساله صنوف سینمایی.

کانون کارگردانان سینمای ایران و شورای عالی تهیه کنندگان اعلام می‌دارند، همانگونه که تاکنون به دفعات گفته‌ایم هیات موسوم به ساماندهی صنوف ابزاری است در دست مسوولان سینمایی برای پیشبرد اهدافشان، از این رو تصمیم گیری‌های آنان را به رسمیت نمی‌شناسیم و هیچگونه همکاری با این هیات نداشته و نخواهیم داشت."

کد خبر 1654533

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =