سال 83 هم گذشت و سال ديگري سلسله وار رسيد. از سوي بزرگان دين و آئين، تك تك ما انسانها به محاسبه عمل خويش در چنين مواقعي فراخوانده شده ايم. نوروز ، از آن رو كه نشانه تحول و آفرينش سبزي ها و نيكي ها از سوي خداوند مهربان است، بهترين مجال خواهد بود. تا اولا ؛

به محاسبه بنشينيم كه براي خود چه كرده ايم؟ و آيا معيارهاي والاي معنوي، انساني و اخلاقي خود را در 365 روز گذشته ارتقا بخشيده ايم؟ آيا سرمايه ريالي خود و ابزار و يراق مادي دنيايمان را بهينه و مجلل كرده ايم؟... آنگاه در تراوزي محاسبه اي كه براي خود ساخته ايم ، لااقل پي جوي توازن باشيم. اگر كفه توجه ما به سرمايه هاي مادي سنگين تر از كفه عنايت ما به فضايل معنوي و اخلاقي است، انديشه كنيم و كمر همت ببنديم تا به جاي "جزيي از عالم خاك" ، "مرغ باغ ملكوت" شويم . كه شايسته خليفه الله بودن است. واگر كفه فضايل ما فربه تر از غوطه وري ما در ماديات است، شكرگزار پروردگار باشيم و افق هاي بالاتري از فضيلتها را پيش رو و در برنامه سال آينده نهيم.

ثانيا ، به رابطه خود با اطرافيان بينديشيم. آيا براي خانواده و دوستان و همكاران و جامعه در دسترس خود، همراه خوب و مهرباني بوده ايم يا اينكه خداي ناكرده سال بدون تكرار 83 را در حالي ترك مي كنيم كه دل آزار ديگران بوده و همچنان مانده ايم؟! اگر پاسخ سوال اول درست است، به خود و نيكي هاي دروني و خدادادي باور بيشتري پيدا كنيم و براي هويداتر كردن خوبي هايمان به كاوشگري بپردازيم. واگر دل آزار اطرافيان بوده ايم ، نگذاريم سال با اين خاطره از ما بر آنان كه عزيزانمان هستند بگذرد. بگذاريم كه تغيير ما به ياري دلپذير و دلنشين را هم تجربه كنند. آنگاه سال آينده را از اين نقطه عزيمت شروع كنيم.

ثالثا، عده اي از ما نيز هستند كه به جهت مسووليت ها و منصبهايشان، عمل آنها داراي تاثير فراواني در زندگاني بندگان خدا و عموم مومنين است. طبعا معيارها و سوالهاي روبه روي آنها سنگين تر است. واي اگر آنها صلاح و خير جامعه اسلامي، آنهم در نظامي اسلامي را به انگاره ها و سليقه ها و آرزوهاي شخصي خود متوقف كنند. و خوشا به احوال آنها اگر بركت و عظمت مسووليت در حكومت اسلامي و مردمي مان را با خدمتگزاري شايسته به مردم، يعني صاحبان واقعي انقلاب و بندگان خوب و سزاوار خدا پاس داشته باشند. چه ؛ اگر نيك بنگريم بزرگان و ائمه ما وجود خود را در راه خدمتگزاري به كمال و سعادت بشر ايثار كرده اند.

بگذريم. مسولان و مديران نظام اسلامي هر سه وجه محاسبات فوق را بايد مرور كنند و البته در ايستگاه آخر تاني بيشتري كنند. يكسال از پيام رهبر معظم انقلاب به مناسبت حلول سال 83 گذشت و پيام ديگري هم فرا رسيد. به نكات و تكاليف برجسته زير كه نص مطالبات مردم و رهبري انقلاب است بينديشيم و در خويشتن خويش پي پاسخ صادقانه اي باشيم. آنگاه به خود نمره دهيم كه آيا پاسخگوي نعمت مسووليت در نظام اسلامي و همچنين اعتماد و محبت مردم و رهبري بوده ايم يا نه. خدا وكيلي اگر پاسخ ما خودمان را قانع نمي كند، با شعار در پي اقناع مردم برنياييم. فقط بكوشيم كه در سال 84 آب رفته را به جوي بازآريم. باور كنيم كه فرصت خدمتگزاري ما و اصلاح كوتاهي ها در گذر است: "و هي تمر مر السحاب"

اين همه ما و اينهم پيام نوروزي سال 83 حضرت آيت الله خامنه اي. خوشا به حال آنان كه كارنامه اي قابل قبول دارند: 

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحيم
يا مقلّب القلوب والأبصار يا مدبّر الليل والنّهار يا محوّل الحول والأحوال، حوّل حالنا الى احسن الحال.
عيد نوروز و فرا رسيدن سال نو را به يكايك آحاد ملت ايران و به خدمتگزاران راستين ملت و كشور بخصوص به خانواده‏هاى معظم شهدا و جانبازان تبريك عرض مى‏كنم و براى روح مطهر امام بزرگوار و ارواح طيبه‏ى شهداى عزيزمان از خداوند متعال طلب رحمت مى‏كنم و سلام و درود خالصانه و خاضعانه‏ى خود را به پيشگاه حضرت بقيةاللَّه(ارواحنافداه) تقديم مى‏دارم.
با فرا رسيدن بهار فصل نويى در طبيعت آغاز مى‏شود و من به حول و قوه‏ى الهى و به همت دولت و ملت، اميدوارم فصل نويى هم در زندگى ملت ايران آغاز شود. ملت ما به بركت تجربه‏هاى بى‏نظير دوران نظام اسلامى، به ملتى مجرب، هوشيار، مقاوم و پرنشاط تبديل شده و اين ظرفيت و قابليت را يافته است كه بتواند نمونه‏ى برجسته و آموزنده‏يى را در سايه‏ى اسلام در مقابل چشم جهانيان قرار دهد. البته اين كار به حركت مداوم و تلاش پيوسته و خستگى‏ناپذير از سوى مسؤولان و كمك مردم نيازمند است؛ كارى است تدريجى و قدم‏به‏قدم كه ان‏شاءاللَّه در سايه‏ى استقامت و پشتكار به نتيجه خواهد رسيد. ملت ما در عرصه‏هاى مختلف، قابليت و ظرفيت خود را به اثبات رسانده است.
الان نگاهى به سال پايان يافته - سال 82 - بكنيم و نگاهى هم بكنيم به سالى كه اكنون آغاز مى‏شود؛ سال 83.
سال 82 مثل همه‏ى دوران زندگى انسان سالى بود مشتمل بر غم‏ها و شادى‏ها، توانايى‏ها و كاستى‏ها؛ مثل اين‏كه همه‏ى زندگى انسان مشمول اين قاعده‏ى كلى است؛ غم و شادى در زندگى انسان به هم آميخته است. در لابلاى اين تجربه‏هاى گوناگون و فراز و نشيب‏ها، انسانى و ملتى موفق است كه هدف خود را گم نكند و راه خود را با پشتكار و استقامت ادامه دهد. همه بايد دست به دست هم دهيم و فراتر از نگاه‏هاى كوچك و تنگ‏نظرانه، همت عالىِ خود را به اهداف والاى انقلاب اسلامى معطوف كنيم و به سمت آن حركت كنيم. ملت ما همچنان كه در دوران دفاع مقدس قابليت نظامى خود را نشان داد، در سال گذشته و دوران‏هاى بعد از جنگ هم قابليت و ظرفيت و وزن اجتماعى و سياسى خود را اثبات كرد. اگرچه سال 82 با تهاجم نظامى آمريكا و انگليس به همسايه‏ى غربى ما آغاز شد و چكمه‏پوشان شيطان‏هاى بزرگ در نزديكى مرزهاى ما مستقر شدند و اين مايه‏ى نگرانى براى ملت ايران بود، اما در مقابل دشمن عنود و خبيثى مثل صدام - كه با ملت خود هم كمتر از ملت ما دشمنى نداشت - از صحنه اخراج شد؛ اگرچه در تابستان سال 82 دستگاه‏ها و سرويس‏هاى جاسوسى آمريكا و اسرائيل تا آن‏جا كه توانستند تلاش كردند تا زمينه‏ى آشوب‏هاى اجتماعى را در كشورمان فراهم كنند، اما با هوشيارى و اقتدار ملت ايران و دستگاه‏هاى خدمتگزار ملت، توطئه‏ها نقش بر آب شد؛ اگرچه در پائيز سال 82 تبليغات سياسى پُرحجمِ آمريكا عليه كشورمان به بهانه‏ى حمله‏ى سياسى به تلاش‏ها و فعاليت‏هاى هسته‏يى كشور ما به اوج خود رسيد، اما در مقابل ملت و مسؤولان اولاً به اهميت دستاورد علمى و فناورى خود در اين زمينه بيشتر از پيش واقف شدند، ثانياً راه پخته و صحيحى را در مقابل اين آشوب‏ها اتخاذ كردند و پيش رفتند؛ اگرچه در زمستان سال 82 حادثه‏ى مصيبت‏بار زلزله‏ى بم دل‏هاى همه را غمگين كرد، اما حركت عظيم ملت ايران در كمك به آسيب‏ديدگان و دست يارى بلند كردن به سوى برادران هم‏ميهن خود، همه‏ى مردم دنيا و كسانى را كه مطلع از اين ماجرا شدند، به اعجاب و تحسين وادار كرد؛ در پايان سال هم انتخابات پُرشور مجلس شوراى اسلامى انجام شد كه حضور مردم، على‏رغم همه‏ى تلاشى كه دشمنان ملت ايران براى سرد و بلكه تعطيل كردن كانون انتخابات به خرج دادند، توانست همه‏ى اين توطئه‏ها را نقش بر آب كند؛ افتخار ديگرى بر افتخارات ملت ايران افزوده شد. در طول سال هم خدمتگزاران كشور و مسؤولان بخش‏هاى مختلف دولتى و ساير بخش‏هاى مسؤول در كشور به انجام خدمات بزرگى موفق شدند كه گزارش آنها را در سال آينده به مردم خواهند داد. بنابراين سال 82 مثل همه‏ى دوران زندگى بشر سالى بود با شادى‏ها و غم‏ها، با موفقيت‏ها و نگرانى‏ها؛ اما در نهايت وقتى نگاه مى‏كنيم، مى‏بينيم كه ملت ايران از اين تجربه‏هاى گوناگون سرافراز و سربلند بيرون آمده و يك گام پيش رفته است.
و اما سال 83؛ سال 83 در حقيقت ادامه‏ى همه‏ى فعاليتهاى اساسى از سوى مسؤولان گوناگون براى كشور است. اگرچه سال 82 را به عنوان سال نهضت خدمتگزارى معرفى كرديم، اما نهضت خدمتگزارى چيزى نيست كه در طول يك سال به پايان برسد و وظيفه‏ى خدمتگزارى وظيفه‏يى نيست كه پس از مدتى از دوش مسؤولان برداشته شود؛ همچنان كه نهضت توليد علم، نهضت عدالت‏طلبى و نهضت مبارزه با فساد، كارهايى است كه بايد با شدت و قوت ادامه پيدا كند. خصوصيت سال 83 در اين است كه دستگاه‏هاى مهم و اساسى كشور فصل جديدى را طى مى‏كنند و به دوره‏ى جديدى قدم مى‏گذارند.
سال 83 آخرين سال دولت خدمتگزار كنونى است؛ همچنان‏كه در اواسط سال 83 مدت مسؤوليت پنج ساله‏ى اول رئيس قوه‏ى قضائيه به پايان مى‏رسد و در اوايل همين سال هم مجلس ششم شوراى اسلامى دوران مسؤوليت خودش را به پايان مى‏برد؛ همان‏طور كه برخى از دستگاه‏هاى مهم و تأثيرگذار كشور دوره‏هايى را طى مى‏كنند و به پايان دوره‏ى مسؤوليت‏هاى خودشان مى‏رسند و دوره‏هاى جديدى آغاز خواهد شد. آنچه كه در اين سال مناسب و لازم است كه انجام بگيرد، اين است كه مسؤولان بخشهاى مختلف به مردم گزارش بدهند كه در دوران مسؤوليتى كه در حالِ پايان يافتن است يا پايان يافته، چه خدمت بزرگ و چه كار شايسته‏يى را براى مردم انجام داده‏اند. دولت خدمتگزار، قوه‏ى قضائيه و مجلس شوراى اسلامى به مردم پاسخ دهند كه آنچه را كه به عنوان شعار كار خود بر زبان آورده‏اند و همچنين آنچه را كه مطالبات عمده‏ى رهبرى در اين سالها بوده است، چگونه تحقق بخشيده‏اند. مسؤولان دولتى و قوه‏ى قضائيه و مجلس شوراى اسلامى به مردم بگويند كه براى خدمت به عموم ملت ايران، براى توليد علم، براى استقرار عدالت و رفع فقر و فساد و تبعيض در جامعه - كه اصلاح واقعى در جامعه اينهاست - براى نهضت عدالت‏خواهى و براى نهضت مبارزه با فساد، چه اقدامات عمده‏يى را انجام داده‏اند. درواقع سال 83، سال پاسخگويى سه قوه به ملت ايران است. مطمئناً در اين پاسخگويى، حقايق شيرين و بسيارى براى مردم روشن خواهد شد و خدمات بزرگى كه انجام گرفته است، به مردم گفته خواهد شد. در اين پاسخگويى، مسؤولان به كمبودها و نواقصى در كار خود پى‏خواهند برد، كه آن‏ها را برطرف خواهند كرد و مردم هم با آشنايى بيشتر با عملكرد دستگاه‏ها، منتظر شروع دوره‏هاى جديد و كارهاى جديد و مسؤوليتهاى جديد خواهند بود. البته ملت و دولت و نيز مسؤولان و آحاد مردم، مى‏دانند كه چه كرده‏اند و مى‏دانند كه چه بايد بكنند و چه پيش روى آنهاست.
از خداوند متعال مسألت مى‏كنيم كه مسؤولان را موفق بدارد؛ همه‏ى ما را در راه تحقق آرمان‏هاى انقلاب اسلامى، كه رضاى الهى و شادى قلب ولى‏عصر )ارواحنافداه( در آن است، توفيق دهد؛ و ملت ايران را همواره خوشبخت و شاداب و پرنشاط باقى بدارد.
والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته

کد خبر 166827

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha