رئيس مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق با محكوم كردن تجليل از تروريست ها در اردن از شاه اين كشور خواست رسما به خاطر دست داشتن اتباع اردني در عمليات تروريستي عليه شيعيان عراق و نيز ادامه عمليات تروريستي بازماندگان صدام از داخل خاك اردن عذرخواهي كند .

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خبرگزاري فرانسه،‌ سيدعبدالعزيز حكيم رئيس مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق خواستار عذرخواهي رسمي عبدالله دوم شاه اردن و مسئولان دولت وي به خاطر جناياتي كه اتباع اين كشور بر ضد شيعيان عراق مرتكب شده اند، شد.

در بيانيه حكيم از شاه اردن و مسئولان دولت وي خواسته شده است به خاطر دست داشتن اتباع اين كشور در حوادث تروريستي عراق و كشتار شيعيان عذرخواهي رسمي كنند.

حكيم كه  ديماي حداد كاردار سفارت اردن را به حضور پذيرفته بود از وي خواست اين خواسته را به اطلاع شاه اردن برساند.

حكيم همچنين از اردن خواست بازماندگان رژيم صدام را از اين كشور اخراج كند و كساني را كه در زمينه ترويج وتشويق وتحريك و صدور تروريسم به عراق فعاليت مي كنند تحت پيگرد قرار دهد و اموال ملت عراق را كه در اختيار اردن است به عراقي ها بازگرداند.

رئيس مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق همچنين خواستار تشكيل كميته تحقيق درباره حادثه شرم آور تجليل از تروريست ها در اردن شد و از مقامات امان خواست مرزهاي خود را با عراق تحت كنترل شديدتري قرار دهند واز ورود تروريست ها به داخل خاك عراق جلوگيري كنند زيرا اين مساله بر آينده روابط عراق و اردن تاثير منفي خواهد گذاشت.

كاردار سفارت اردن در ديدار با حكيم گفته بود: اردن هم قرباني تروريسم است و به شدت تمام عمليات تروريستي را در عراق بويژه حادثه جنايتكارانه در شهر حله محكوم مي كند.

حكيم در پاسخ به اين گفته كاردار سفارت اردن گفت : ملت عراق رنج زيادي از سياست هاي اردن در زمان رژيم گذشته متحمل شد زيرا دولت اردن مدت هاي طولاني در كنار صدام و رژيم مستبد و خون آشام وي قرار داشت و پس از سرنگوني رژيم وي از خانواده ديكتاتور به عنوان ميهمانان شاه پذيرايي مي كند.

وي افزود: اكنون نيز بازماندگان رژيم صدام از امان به عنوان مركزي براي طراحي عمليات تروريستي در عراق كه قرباني آن صدها عراقي بيگناه هستند استفاده مي كنند و از اموال و دارايي ملت عراق كه آنها به سرقت برده و در بانك هاي اردني به وديعه گذاشتند و در حال حاضر از آنها براي اجراي عمليات تروريستي خود عليه ملت عراق استفاده مي كنند.

حكيم تبديل اردن به مكان امن براي بازماندگان رژيم صدام و تروريست ها و نيز همكاري برخي رسانه هاي اردني به شكل علني با اين تروريست ها كه احساسات ملت عراق را جريحه دار كرده اند، به شدت محكوم كرد.

شايان ذكر است در جنايت هولناك در شهر حله كه گفته مي شود يك تبعه اردني آن را انجام داده است 118 شيعه شهيد و صدها تن ديگر زخمي شدند در پي اين حادثه خانواده اين تروريست اردني از اقدام جنايتكارانه فرزند خود عليه شيعيان تجليل كردند كه گفته مي شود حتي علماي سني هم در اين مراسم حضور پيدا كردند پس از اين حادثه بود كه تظاهرات و تجمعات اعتراض آميز گسترده در شهرهاي مختلف عراق از جمله كربلاء، نجف، بغداد و كاظمين برگزار شد و تظاهركنندگان با محكوميت دخالت اردني ها در حوادث تروريستي در عراق پرچم اردن را به آتش كشيدند .

کد خبر 166953

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha