لزوم ارائه راهکارهای عملیاتی در اجلاس تهران/ عدم تعهد به ایران جایگاه دیپلماتیک می‌دهد

یک کارشناس مسائل بین‌المللی معتقد است جمهوری اسلامی ایران در اجلاس جنبش عدم تعهد باید با ارائه یکسری راهکارها در قبال تحولات منطقه مثل سوریه، تحولات بحرین و همسوسازی این تحولات با هم، اثر سیاسی داشته باشدو جایگاه دیپلماتیک برای خود تعریف کند.

حشمت الله فلاحت پیشه در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به برگزاری اجلاس جنبش غیرمتعهدها در تهران در شهریور ماه، اظهارداشت: باید سطح توقع خود را از جنبش عدم تعهد تعریف کنیم، جنبش عدم تعهد ساختاری است که در دوران جنگ سرد شکل گرفت و آن دسته از کشورهایی که بر سیاست اعلامی خود تاکید می کردند که غیر متعهد به چپ و راست هستند در این جنبش جا گرفتند.

وی ادامه داد: از آنجا که عدم تعهد به شرق و غرب جزیی از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است، بنابراین ایران پس از انقلاب اسلامی به طور خاص عدم تعهد را بیش از همه کشورها جدی گرفت، کما اینکه ایران هم در رژیم سابق از بانیان عدم تعهد بوده اما در شرایط کنونی ما با دورانی مواجه هستیم که از سال 1994 میلادی با تغییر اساسنامه ناتو عملا قدرتهای جهانی به دنبال هژمون یا نظم برتر بین الملل هستند.

رئیس کمیته روابط خارجی دوره هشتم مجلس شورای اسلامی گفت: در این نظم بین الملل عملا عدم تعهد جایگاهی برای بروز و ظهور ندارد و کار برای آن دسته از کشورهایی که واقعا می خواهند غیر متعهد بمانند سخت است. در شرایط اخیر نیز می بینیم که عدم تعهد بیشتر کارش بیانیه ای است یعنی آرمانگرایانه بیانیه ارائه می دهد بدون اینکه بتواند اثر عملی در تحولات داشته باشد، در صورتی که جاهای دیگر مثل شورای امنیت سازمان ملل و اتحادیه اروپا کارشان قطعنامه ای است یعنی اثر عملی دارند.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی در این اجلاس می تواند با ارائه یکسری راهکارها در قبال تحولات منطقه مثل سوریه، تحولات بحرین و همسوسازی این تحولات با هم و تلاش برای جلوگیری از حاشیه شدن مسائل بحرین و مواردی از این نوع اثر سیاسی داشته باشد.

فلاحت پیشه گفت: همچنین ایران می تواند در رابطه با کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته طرح و برنامه هایی داشته باشد، هم اکنون یکی از نهادهایی که جنوب را در قبال شمال نمایندگی می کند جنبش عدم تعهد است. جمهوری اسلامی باید بتواند به صورت کلان در این رابطه راهکار ارائه دهد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در شرایطی که تلاش زیادی شده که ایران در حاشیه قرار گیرد، کشاندن پای مقامات سیاسی کشورها به ایران و برگزاری نشستی تحت عنوان نشست عدم تعهد می تواند جایگاه دیپلماتیک برای ایران تعریف کند به شرطی که بتوانیم یکسری راهکارهای عملیاتی را شکل دهیم.

فلاحت پیشه ادامه داد: ضعف های دبیرخانه ای جنبش عدم تعهد باید برطرف شود هنوز دبیرخانه عدم تعهد مانند یک سازمان فعال در دنیا عمل نمی کند و اینها نشانه ضعف هایی است که عدم تعهد دارد و از جمله اینکه اعضای عدم تعهد واقعا متعهد به جاهای مختلف هستند و به عدم تعهد تعهد چندانی ندارند.

کد خبر 1677048

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =