افزایش انشقاق درون حزبی جمهوریخواهان در آستانه دو انتخابات مهم آمریکا

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و سنای آمریکا، کمپ جمهوریخواهان درگیر جدایی های درون حزبی شدید است که می تواند جمهوریخواهان را در رقابتها ناکام کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در آستانه برگزاری مراسم مجمع ملی حزب جمهوریخواه برای معرفی رسمی نامزد این حزب در رقابت انتخاباتی 2012، کمپ جمهوریخواهان مستحکم و یکپارچه به نظر نمی رسد.

در حالی که جمهوریخواهان در این روزها باید بر روی تبلیغات انتخاباتی تمرکز داشته باشند، تاد اکین، نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از میسوری برای حزب جمهوریخواه به دردسری جدی تبدیل شده است.

"تجاوز مشروع"

چندی پیش اکین اعلام کرد قصد دارد برای کسب کرسی در سنا وارد رقابت شود. اما اظهارات چند روز پیش وی تیتر یک چند روز اخیر رسانه های خبری آمریکا شده است.

روز یکشنبه اکین در یک مصاحبه تلویزیونی با یک شبکه محلی اظهارات بحث برانگیزی درباره قوانین تجاوز و سقط جنین داشته است که سبب بروز تنش در میان جامعه آمریکا شده است و موقعیت جمهوریخواهان را در آستانه انتخابات 2012 به خطر انداخته است.

اکین در این مصاحبه سقط جنینی را که حتی حاصل تجاوز است، غیر قانونی دانسته است. اکین این نوع تجاوز را "تجاوز مشروع" نامیده است.

پس از اظهارات اکین، جمهوریخواهان خواستار کناره گیری وی از تلاش برای شرکت در انتخابات سنا شدند، اما در کمال ناباوری اکین از دستور حزب خود سرپیچی و رسما اعلام کرد از این رقابت انتخاباتی کناره گیری نخواهد کرد.

میت رامنی نامزد جمهوریخواهان در انتخابات 2012 نیز با اشتباه و توهین آمیز خواندن اظهارات اکین خواستار کناره گیری وی از رقابت انتخاباتی سنا شده است.

اکین در پاسخ به اظهارات رامنی اعلام کرده وی نیز مانند رامنی حق دارد در انتخابات نامزد شود و از رقابت انتخاباتی سنا کناره گیری نخواهد کرد.

جمهوریخواهان شانس کسب اکثریت سنا را از دست می دهند

روزنامه واشنگتن پست در این مورد می نویسد اظهارات اکین امید دموکراتها را برای حفظ کرسی سنا افزایش داده است و به احتمال فراوان سناتور دموکرات کلر مک کسکیل، کرسی خود را در سنا حفظ خواهد کرد.

به نوشته واشنگتن پست، از دست دادن کرسی میسوری در انتخابات سنای 2012 برای جمهوریخواهان گران تمام خواهد  شد، زیرا میسوری یکی از امیدهای جمهوریخواهان برای پیروزی و در نتیجه کسب اکثریت سنا بود.

زوال درون حزبی جمهوریخواهان

روزنامه واشنگتن تایمز با اشاره به سرپیچی اکین از دستورات حزبش، پایه های درونی حزب جمهوریخواه را لرزان می بیند و می نویسد حادثه اکین نمونه ای از انشقاق شدید درون حزبی جمهوریخواهان است که با ظهور جنبش تی پارتی متجلی شده است.

این روزنامه می افزاید جمهوریخواهان دیگر ثبات و اقتدار سابق را ندارند و جدایی درون حزبی جمهوریخواهان سیری صعودی به خود گرفته است.

ممکن است جمهوریخواهان، انتخابات ریاست جمهوری را از دست بدهند

اظهارات اکین در حالی که کمتر از یک هفته به برگزاری مراسم مجمع ملی جمهوریخواهان باقی مانده است موقعیت جمهوریخواهان را تهدید می کند. جمهوریخواهانی که مسئله سقط جنین، یکی از دستورکارهای حزبشان در مراسم مجمع ملی خواهد بود.

روزنامه نیویورک تایمز در این باره می نویسد حادثه اکین ممکن است شانس جمهوریخواهان را در مهر ماه به خطر بیندازد.

در حالی که رامنی و معاونش، رایان، تلاش کردند موضعی نرم در قبال مسئله سقط جنین داشته باشند اکنون اظهارات اکین می تواند تلاش رامنی و رایان را برای جلب آرای رای دهندگان زن و میانه روها بی ثمر کند.

کد خبر 1677957

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =