اعزام 600 مبلغ به مناطق مختلف خراسان رضوی/ تبلیغ کارکرد حوزه های علمیه شیعه

مشهد - خبرگزاری مهر: کارشناس امور مبلغان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: بیش از 600 مبلغ و مبلغه در روز شهادت امام صادق (ع) در شهرها و روستاهای استان به تبیین و تبلیغ کارکرد حوزه های علمیه شیعه و سیره امام صادق (ع) می پردازند.

حجت الاسلام علی بخشی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: به دلیل اهمیت بحث تبلیغ در منظر این امام همام بیش از 600 مبلغ و مبلغه در استان ضمن بررسی و تبیین زندگی امام صادق(ع)، مجالس عزاداری وعظ و سخنرانی را برپا خواهند کرد.

تبیین کارکرد حوزه های علمیه شیعه

وی ادامه داد: ارتقاء سطح آگاهی ها، باورهای اعتقادی و فرهنگ دینی در بین اقشار مختلف مردم، تبیین مکتب تشیع بر اساس آنچه که از امام صادق (ع) به ما رسیده و تبیین کارکرد حوزه های علمیه شیعه در طول تاریخ از اهداف اعزام مبلغ به منظور شهادت امام صادق به شهرها و روستاهای استان است.

کارشناس امور مبلغین تبلیغات اسلامی خراسان رضوی افزود: مبلغان  در این روز به مناظره ها و سخنان پندآموز و دینی امام صادق می پردازند و در سوگ رئیس مکتب شیعه مرثیه سرایی می کنند.

وی مسئولیت مبلغان را در روز شهادت امام صادق سنگین دانست و افزود: مبلغان باید در این روز در خصوص عرفان‌های ناب اسلام، تفاوت عرفان‌های ناب اسلام و دروغین، امر به معروف و نهی از منکر، احیای زکات، عفاف و حجاب، ایثار و شهادت و وحدت و همدلی ملت و بیان معارف اهل بیت(ع) نیز تبلیغ کنند.

نجات دین اسلام از مهجوریت و انزوا

حجت الاسلام بخشی با اشاره به زوایای شخصیتی امام صادق گفت: این امام بزرگوار در طول شصت و پنج سال عمر خویش با رفتار کریمانه و خلق و خوی الهی، بسیاری از افراد را به راه حق هدایت کرده و پیروان دیگر مکاتب و ادیان را شیفته و مجذوب خویش فرمودند.

وی تصریح کرد: برخورد منصفانه با مردم، کمک مالی به نیازمندان در حد توان واستفاده عاقلانه و درست از امکانات جامعه از جمله خصایص و ویژگی های رفتاری بنیان گذار مکتب تشیع بوده است.

وی با تاکید بر اینکه این امام بزرگوار مذهب تشیع را پایه گذاری کرده و سبب شد تا دین مبین اسلام از مهجوریت و انزوا نجات یابد، افزود: امام صادق عمر با برکتشان را صرف احیاء دین و تربیت هزاران شاگرد در علوم و فنون مختلف کرده و با استفاده از شیوه های تبلیغی موثر مذهب تشیع را پایه گذاری کردند.

وی جامعیت، استفاده از موقعیت، مناظره و بحث آزاد، برخورد عملی، نهی از منکر با محبت، اختصار در سخن، توجه به جوانان، در نظر گرفتن ظرفیت افراد، تبلیغ پنهانی و نوآوری را از شیوه های تبلیغی امام صادق (ع) دانست و عنوان کرد: فقه شیعه امامیه که منصوب به امام جعفر صادق (ع) بوده عصر شکوفایی حدیث و ظهور مسائل و مباحث کلامی مهم در بصره و کوفه بوده است.

پرچمدار تقریب مذاهب اسلامی

کارشناس امور مبلغین تبلیغات اسلامی خراسان رضوی عنوان کرد: امام صادق (ع) پرچمدار تقریب مذاهب و وحدت اسلامی بود و در روزگار خود در برابر نحله های انحرافی ایستاد.

وی سپس در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه دشمنان در تلاش هستند تا روحیه مذهبی را در جامعه کاهش دهند، گفت: ضروری است مسئولان با برنامه‌ریزی مناسب زمینه روی‌آوری جوانان را به مسائل اسلامی بیش از پیش فراهم کنند.

وی با بیان اینکه جهان امروز بیش از هر روزی به آموزه های مکتب جعفری نیازمند است، تصریح کرد: ما پیرامون زندگانی و اندیشه علمی امام صادق بیش از دیگر اهل بیت منابع و محتوا نیاز داریم اما در این زمینه اطلاع رسانی و بهره برداری لازمی انجام نگرفته است.

وی ادامه داد: شایسته است همه ما که متصف به شیعه و مکتب جعفری هستیم با بهره گیری از بیانات امام صادق(ع) فرهنگ شیعه را توسعه و ترویج کنیم.

استخراج دیدگاه های امام صادق (ع)

کارشناس امور مبلغین تبلیغات اسلامی خراسان رضوی عنوان کرد: می توان مباحث مختلف پیرامون موضوعات مختلف دینی در احادیث رسیده از امام صادق را در حوزه های مختلفی که امروز جامعه نیازمند است در قالب کارگاه های آموزشی به آحاد جامعه آموزش داد.

حجت الاسلام بخشی یادآور شد: کسانی که عالم مکتب اهل بیت(ع) هستند باید دیدگاه های امام صادق را در زمینه‌های مختلف استخراج کرده و پس از تدوین، آن را در معرض استفاده عموم قرار دهند.

کد خبر 1694705

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =