آمریکا خطاهای احمقانه ای را در افغانستان و عراق مرتکب شده است

یک نویسنده آمریکایی خاطر نشان کرد دولت آمریکا خطاهای بزرگ و احمقانه ای از جمله جنگ عراق و افغانستان را مرتکب شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشریه "دی سایت" در مقاله ای به قلم "اریک تی هانسن" از نویسندگان آمریکایی نوشت: من اعتراف می کنم که آمریکا خطاهای بزرگ و احمقانه ای را مرتکب شده است. حمله به عراق و افغانستان خطاهای بزرگی بود و همچنین حمله به ویتنام.

نویسنده در ادامه این پرسش را مطرح می کند که ما در این جنگها در جستجوی چه بوده ایم؟ مسئله مورد مناقشه بسیار قدیمی یعنی اینکه آمریکا چرا و چگونه باید در کشورهای دیگر دخالت کند مسئله ای است که این روزها بار دیگر در واشنگتن مطرح شده است.

نویسنده در ادامه به دخالتهای اخیر آمریکا در مصر اشاره کرده و می نویسد: باراک اوباما می خواهد حدود یک میلیارد دلار از بدهیهای مصر را ببخشد. در ضمن وی بر آن است تا شرکتهای آمریکایی را که در مصر سرمایه گذاری می کنند مورد حمایت مالی قرار دهد. همچنین شرکتهای مصری حدود 60 میلیون دلار کمک مالی از آمریکا دریافت خواهند کرد. اوباما همچنین می خواهد یک وام حدود 48 میلیارد دلار را از صندوق بین المللی پول برای مصر بگیرد.

نویسنده در ادامه خاطر نشان کرد: این پولهای کثیف آمریکایی قرار است که اقتصاد متزلزل مصر را سرو سامان داده و برای برقراری دموکراسی در این کشور مورد استفاده قرار گیرد. البته همه ما می دانیم که این پولها به کجا سرازیر می شود. به جیب شرکتهای آمریکایی سرمایه دار و همدستان دشمنان حریص مصر. این روند تا جایی ادامه پیدا می کند که از فرهنگ مصر چیزی باقی نمی ماند جز اینکه مردم این کشور هر روز کاری جز این ندارند که اتومبیلهای آمریکایی و شراب ناب و سلاح های آمریکایی را بخرند.

به اعتقاد من، تزریق پول به یک جامعه متزلزل، امپریالیسم صرف است. من تنها آمریکایی نیستم که امپریالیسم آمریکا در هر نوع آن را رد می کنم. به اعتقاد من از نظر سیاسی حدود نیمی از آمریکاییها که اکثرا دموکراتها هستند امپریالیستند و نیم دیگر آنها که اکثرا جمهوریخواه هستند، انزوا طلبند.

این نشریه آلمانی در بخش دیگری از این مطلب نوشت: امروز هنوز نیمی از آمریکاییها بر این عقیده اند که به عنوان بزرگترین و ثروتمندترین کشور دنیا، آمریکا وظیفه اخلاقی دارد که دیگر کشورها را زیر پرو بال خود بگیرد. نیم دیگری از آمریکاییها هم اعتقاد دارند که اولین و تنها وظیفه ایالات متحده رسیدگی به شهروندان خود است و بقیه دنیا هم باید آرام از این قدرت شیطانی دنباله روی کنند.
 

کد خبر 1694791

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =