1000 دریچه چدنی در پرند به سرقت رفت/ سرقت 80 دریچه در یک روز

رباط کریم - خبرگزاری مهر: شبکه های آب و فاضلاب از جمله تاسیسات مهم و ضروری زیرساختی و زیربنایی است که به منظور آبرسانی و دفع فاضلاب اماکن در سطح شهرها ایجاد و نقش غیرقابل انکاری را در زندگی روزمره مردم بر عهده دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، همراه با ایجاد و تاسیس شهرجدید پرند و شروع  ساخت و ساز در این شهر، شبکه آب و فاضلاب به عنوان یکی از زیرساخت ها و دستگاه های خدمت رسان فعالیت خود را آغاز کرد.

تاکنون که بیش از یک دهه از تاسیس این شهر جدید می گذرد و نزدیک به 100 هزار نفر در آن ساکن شده اند به موازات آن شبکه آب و فاضلاب این شهر به شبکه ای گسترده تبدیل شده و به عنوان یکی از دستگاه های خدمت رسان تحت نظر آبفای جنوب غربی استان تهران مشغول فعالیت است.

ضرورت حفظ و مراقبت از شبکه های آب و فاضلاب

از آنجایی که ادارات آب و فاضلاب در هر شهر نقش ها و وظایف گوناگونی را بر عهده دارند، ایجاد کانال ها و سیستم دفع فاضلاب یکی از وظایف خطیر آنهاست که باید به عنوان یکی از زیرساخت های مهم در شهر با دقت و نظارت لازم به انجام رسیده و نظارت بر حفظ و نگهداری آنها لحاظ شود تا سیستم را با مشکلات عدیده از قبیل خطرات جانی برای شهروندان، خودروها، گرفتگی کانال ها و ...مواجه نکند.

پوشیده نبودن دریچه کانال های آب و فاضلاب باعث می شود تا زباله ها و انواع پلاستیک ها خواسته یا ناخواسته بواسطه شهروندان و باد و طوفان و بارندگی ها وارد این کانال ها شده و به نوعی مسوولان مربوط را با مشکلات عدیده ای روبرو کند چنانچه در حال حاضر در شهر جدید پرند برخی از کانال ها تا دهانه مملو از انواع زباله شده است.

از طرفی باز بودن دریچه ها تهدیدی برای جان شهروندان و وسایط نقلیه عبوری از این مکان هاست تا جایی که مسوولان را با مسایلی از قبیل دادگاه و شکایت شهروندان و ... روبرو می کند.

سرقت دریچه ها، معضل ادارات آب و فاضلاب 

متاسفانه یکی از چالش هایی که ادارات آب و فاصلاب شهرها را با مشکل مواجه کرده سرقت دریچه های منهول چدنی کانال هاست که در این راستا شبکه آب و فاضلاب پرند هم از این گزند در امان نبوده و با آن درگیر است.

شواهد نشان می دهد که بواسطه سرقت های متعدد، تعداد بسیاری از کانال های آب و فاضلاب بدون دریچه باقی مانده و هم اکنون مامنی برای زباله های مختلف، پلاستیک ها و انواع ظروف یکبار مصرف و خار و خاشاک که بواسطه برخی از شهروندان! و وزش باد به درون آن ریخته می شود، شده است.

سرقت بیش از 1000 دریچه چدنی در پرند

تاکنون بیش از 1000 دریچه چدنی در این شهر به سرقت رفته است، سارقان در ساعات پایانی شب اقدام به سرقت این دریچه ها کرده و پس از شکستن، آنها را به عنوان ضایعات چدن به فروش می رسانند.

امیر ارسلانی رئیس اداره آب و فاضلاب شهر جدید پرند در این خصوص با تایید سرقت بیش از یکهزار دریچه چدنی از کانال های شبکه آب و فاضلاب این شهر به خبرنگار مهر گفت: زمانی بوده که مطابق آمار 80 دریچه در یک روز در پرند به سرقت رفته است.

گستردگی شهر، محیط کارگاهی و کافی نبودن امنیت، دلایل سرقت دریچه ها

ارسلانی با بیان اینکه بعد از سرقت دریچه های چدنی از حلقه های خورشیدی چدنی که داخل آن با سیمان پر می شود استفاده شد، افزود: متاسفانه باز هم خورشیدی این دریچه ها به لحاظ چدنی بودن از دست دزدها در امان نبوده و به سرقت می روند.

وی در ادامه با اشاره به دو مورد دستگیری سارقان که هم اکنون پرونده آنها در دادگاه در حال رسیدگی است، گفت: به لحاظ گستردگی شهر و محیط کارگاهی آن از توان ما و نیروی انتظامی خارج است که دائم در حال مراقبت از دریچه های آب و فاضلاب باشیم چرا که درهر نقطه مراقبت باشد نقطه ای دیگر سرقت صورت می گیرد.

نیروی انتظامی تقویت شود

رئیس اداره آب و فاضلاب پرند خواستار تقویت نیروی انتظامی این شهر شد و اظهار داشت: گزارش سرقت دریچه ها در چند نوبت به این نیرو اعلام شده و برخوردها مقطعی بوده و جریان سرقت همچنان ادامه دارد و به لحاظ وسعت شهر توان مقابله با سارقان نیست چنانچه در زمان های مختلف غافلگیر می شویم.

ارسلانی با اشاره به باز بودن دریچه ها و خطرآفرین بودن آنها به مهر گفت: در حال حاضر پرونده ای در این خصوص و به دلیل سقوط یک پسربچه به کانال در جریان است که به این سرقت ها مربوط می شود پس باید به فکر تقویت امنیت شهر بود چرا که این امر در درجه اول دودش به چشم مردم می رود و جان عابران به خطر افتاده و وسایل نقلیه متضرر می شوند.

هزینه هر دریچه تا مرحله نصب 200 هزار تومان

ارسلانی با اشاره به هزینه های خرید و نصب این دریچه ها گفت: هر دریچه نزدیک به 200 هزار تومان تا مرحله نصب هزینه دارد و با وجود این تعداد سرقت، خسارات زیادی به ادارات وارد می شود که باید با تدبیری مناسب جلو این خسارات گرفته شود.

منهول های کامپوزیت جایگزین چدنی ها می شود

رئیس اداره آب و فاضلاب شهر جدید پرند در ادامه با اشاره به چاره اندیشی در این خصوص از خرید منهول های کامپوزیتی (دریچه های فاضلاب فایبرگلاس) خبر داد و گفت: با قراردادی با پیمانکار مربوط بزودی این دریچه ها جایگزین دریچه های چدنی شده و بر روی کانال ها نصب خواهد شد .

وی از ریختن زباله در داخل کانال های درباز توسط برخی از شهروندان انتقاد کرد و از مردم خواست که در موارد اینچنینی رعایت موارد لازم را انجام داده تا مشکلات بعدی از جمله گرفتگی های کانال ها این اداره و خود شهروندان را با معضل مواجه نکند.

بر اساس این گزارش، مزایای منهول های کامپوزیتی"دریچه های فاضلاب فایبرگلاس" نسبت به موارد مشابه چدنی و سیمانی آن، مقرون به صرفه نبودن برای سرقت به دلیل عدم بازیافت، مقاوم در برابر گازهای ناشی از فاضلاب، سبکی وزن و سهولت در بارگیری، حمل و نقل و نصب  است که امید می رود نصب این منهول ها بزودی در شهر جدید پرند انجام شود.

در حال حاضر بیشتر دریچه های آب و فاضلاب بخصوص در فاز صفر و یک پرند و در نقاطی از مسکن مهر در فازهای بالاتر بدون درپوش هستند و برخی از آنها مملو از زباله و انواع خار و خاشاک و پلاستیک هاست که امید می رود با توجه و اقدام لازم از سوی مسوولان امر و نصب دریچه های جدید از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود.

از طرفی از مسوولان امر در امر امنیت شهر انتظار می رود با تقویت نیروی انتظامی و بالا بردن ضریب امنیت در شهر جدید پرند از این گونه سرقت ها که در اصل شهروندان را متضرر می سازد، جلوگیری کرده و در حفظ اموال عمومی و بیت المال سعی بیشتری صورت گرفته و دست سارقان کوتاه شود.

احسان عربی مفرد

کد خبر 1709414

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =