آمادگی 50 هزار نفر برای حضور در تیمهای پزشک خانواده

معاون بهداشتی وزارت بهداشت از اعلام آمادگی بیش از 50 هزار نفر در تیمهای پزشک خانواده در کشور خبر داد و گفت:

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر علیرضا مصداقی‌نیا در هفتاد و دومین اجلاس رؤسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور افزود: برنامه پزشک خانواده یکی از مهمترین اولویتهای وزارت بهداشت است.

وی با اعلام اینکه تاکنون 50 هزار نفر در تیمهای پزشک خانواده داوطلب شدند، افزود: از این تعداد 20 هزار نفر پزشک هستند که یک میلیون و 200 هزار نفر از مردم نیز در برنامه پزشک خانواده ثبت نام کرده‌اند.
 
معاون وزیر بهداشت در ادامه گفت: برنامه پرونده الکترونیکی نیز آماده و دردست اجراست که نیاز به همکاری درون بخشی در سطوح دانشگاهها بیشتر است.
 
مصداقی‌نیا افزود: ستاد اجرایی پزشک خانواده در تهران فعالیت دارد و مصوبات این ستاد همچون مصوبات دولت می‌باشد و دردست اجراست.
 
وی از رؤسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور درخواست کرد: در برنامه پزشک خانواده نهایت همکاری را کرده و خود شخصاً وارد عمل شوند.
 
معاون بهداشتی وزارت بهداشت در ادامه گفت:  برنامه پزشک خانواده در سطح یک رضایت‌بخش بوده و باید نهایت تلاشمان را در سطح 2 و 3 نیز انجام دهیم. به نحوی که پرداخت حقوق تیمهای سلامت پزشک خانواده به خصوص در روستاها به موقع انجام شود تا سبب دلسردی پزشکان نشود.
 
مصداقی‌نیا از دیگر برنامه‌های معاونت بهداشتی به غربالگری سرطان پستان در زنان بالای 40 سال اشاره کرد و انجام برنامه‌های سلامت دهان و دندان، وارنیش فلوراید برای دانش‌آموزان و کودکان، استفاده از تکنولوژی روز در بخش آموزش سلامت، MPH‌ آموزش سلامت و تبیین سند سبد غذایی را نیز از دیگر برنامه‌های معاونت بهداشتی عنوان کرد.
 
وی در ادامه از عملکرد مسئولانه و به هنگام مسئولان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در جریان زلزله اخیر در این استان قدردانی کرد.
 
مصداقی نیا با بیان اینکه کنترل بیماری مالاریا در کشور به خوبی پیشرفت داشته و از 10 هزار مورد به 500 مورد در سال 91 رسیده است، افزود: طی دو سه سال اخیر با همت مرکز مدیریت بیماریها تختهای ایزوله تنفسی افزایش یافته است، کاهش آسیب برای بیماری ایدز جدی گرفته شده، درمان بیماری سل به خوبی پیش رفته است و شبکه‌های آزمایشگاههای سل به خوبی در حال پیشروی است.
 
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: در برنامه سلامت مادران نیز رقم 21 در هر 100 هزار مرگ مادران را داشته‌ایم که باید این رقم به 15 درهر 100 هزار مرگ مادر برسد.
 
وی در این رابطه از معاونت آموزشی و توسعه مدیریت و منابع و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی درخواست کرد برای حل مشکل مادران در استانها اقدامات لازم صورت دهند.
 
مصداقی‌نیا در ادامه افزود: سند مراقبت سالمندان در دستور شورای عالی سلامت است و همچنین سند سلامت روان نیز تنظیم شده است.
 
وی به تکمیل خانه‌ها و شبکه‌های بهداشت در کشور نیز اشاره کرد و گفت: در این امر تا حدود زیادی توفیق داشته‌ایم به جز یکی دو دانشگاه که کسری داشته‌ایم در بقیه دانشگاهها وضعیت رضایت بخش است.
 
مصداقی‌نیا در ادامه به انجام برنامه DHS‌ اشاره کرد و گفت: این برنامه هر 5 سال یکبار انجام می‌شود که در 10 سال گذشته متوقف بود و البته با حمایت شورای سیاستگذاری، معاونت توسعه مدیریت و منابع و موسسه تحقیقات سلامت این مهم به خوبی انجام گرفت.
 
وی در ادامه گفت: شاخصهای مهم سلامتی کشور با DHS‌ مشخص شده است که با سطح سازمان بهداشت جهانی وضعیت مطلوب است.
 
معاون بهداشتی وزارت بهداشت از دیگر برنامه‌های این معاونت به ایجاد سامانه یکپارچه سلامت مطالعه و اجرای بار بیماری‌ها و عوامل خطر مطالعه ریزمغذی‌ها در کلیه شهرستانها نیز اشاره کرد.
 
وی در بخش سلامت محیط و کار گفت: از برنامه‌های این مرکز تدوین دستورالعمل پیوست سلامت پروژه‌ها، حمایت بازرسی‌های محیطی، تنظیم سند کیفیت آب، تدوین لایحه قانون جامع بهداشت محیط کشور، پیگیری عملیاتی نمودن برنامه پسماندهای بیمارستانی و تشکیل کمیته‌های ذیربط با پروتکل‌های تغییرات آب و هواست.
 
کد خبر 1713527

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =