حضور رادیویی‌ها در سیما به سود صداست/سرهنگ‌ها موافقند و استوارها مخالف!

منصور ضابطیان تهیه‌کننده برنامه "رادیو هفت" در نشست رسانه‌ای این برنامه گفت: برخورد مدیران میانی رادیو انرژی فراوانی از ما گرفت. نمی‌دانم چرا آنها متوجه نیستند حضور مجریان رادیو در تلویزیون به سود صدا است تا سیما! در ارتش نیز گاهی سرهنگ‌ها موافق موضوعی هستند اما استوارها مخالفت می‌کنند!

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری برنامه تلویزیونی "رادیو هفت" با حضور منصور ضابطیان، محمد صوفی تهیه کنندگان، احسان کرمی مجری، مارال دوستی سرپرست نویسندگان و امیر آزاد سرپرست تیم تدوین و تصویر روز گذشته در شبکه آموزش برگزار شد.

ضابطیان در این نشست با بیان اینکه تا پایان سال رادیو هفت روی آنتن خواهد رفت، گفت: از ترس بیننده‌ها نمی‌توانیم برنامه را تمام کنیم. گرچه یکی از آنها در یک پیامک به ما اعلام کرد می‌داند همیشه برنامه‌هایمان را در اوج تمام می‌کنیم برای همین می‌خواهد بگوید هنوز "رادیو هفت" به اوج نرسیده است!

صوفی در این زمینه ادامه داد: با این حال اگر احساس کنیم به یکنواختی رسیده‌ایم کار را ادامه نمی‌دهیم. شکل گرافیکی برنامه ثابت است و ما آن را از لحاظ محتوا تغییر می‌دهیم. سال اول برنامه برای همه جذابیت داشت، اما ممکن است بینندگان به مرور زمان به آن عادت کرده باشند.

وی افزود: هر شب مجری‌ها عوض می‌شوند و تقریبا 15 مجری ثابت داریم، اما دستمان برای حضور دیگر مجری‌ها باز نیست.

سنگ اندازی‌ها ما را از حضور مجریان رادیو منصرف کرد

کرمی نیز با بیان اینکه "رادیو هفت" در ابتدا تنوع فراوانی داشته، به همکاری کوتاه مدت برخی مجریان رادیو با برنامه اشاره کرد و گفت: سعید توکلی و فاطمه آل عباس از جمله گویندگانی بودند که از رادیو به ما ملحق شدند. اما در این زمینه مدیران میانی شبکه‌های رادیویی آنقدر سنگ اندازی کردند که ترجیح دادیم پیگیر حضور مجریان رادیو در برنامه نباشیم. معاونت صدا نیز در این زمینه تنها در کلام استقبال می‌کند.

در ادامه ضابطیان اظهار کرد:  در این زمینه برخورد مدیران میانی رادیو انرژی فراوانی از ما گرفت. نمی‌دانم چرا آنها متوجه نیستند حضور مجریان رادیو در تلویزیون به سود صدا است تا سیما! در ارتش نیز گاهی سرهنگ‌ها موافق موضوعی هستند، اما استوارها مخالفت می‌کنند! من به آقای صوفی معاونت صدا احترام می‌گذارم، اما بوروکراسی اداری رادیو برنامه‌ریزی‌های ما را بهم ریخته و گاهی با وجود قطعی شدن حضور یک گوینده در برنامه این اتفاق در لحظات آخر لغو شده است.

دوستی در این زمینه تصریح کرد: دسترسی به صوفی نیز کار ساده‌ای نیست و ما همواره با دستیاران او مواجه می‌شویم و گرچه موافقت ضمنی معاونت صدا در این زمینه به شبکه‌ها اظهار شده، اما نتیجه‌ای در بر نداشته است.

در ادامه نشست ضابطیان یادآور شد: ما هر شب یک مجله درمی آوریم که شعر، قصه، متن ادبی، گفتگو با بچه‌ها، موسیقی کلاسیک، پاپ، سنتی و... از جمله بخش‌های آن است و ما برای افزایش ریتم، آیتم‌ها را کوتاه کرده‌ایم.

گفتگو با احسان حدادی موفق نبود

وی افزود: ما برای گفتگوها اشخاصی را در نظر می‌گیریم که تجربیات زیادی داشته باشند و بتوانند نکاتی از زندگی گذشته‌شان را به مردم منتقل کنند، در یک مورد که خلاف این عمل کردیم و با احسان حدادی مصاحبه کردیم گفتگوی موفقی نداشتیم بنابراین سعی می کنیم سراغ افرادی برویم که زندگی عجیب و غریب تری داشته باشند.

این برنامه ساز درباره نحوه تولید آیتم گفتگو با کودکان توضیح داد: روزی برای میهمانی به منزل یکی از دوستانم رفته بودم، در پارکینگ پسر بچه 3-4 ساله ای دیدم که در حال بازی بود، او خیلی جدی دستش را به سمت من دراز کرد و گفت من کامیار هستم. من هم خودم را معرفی کردم و به درخواست بازی با او پاسخ مثبت دادم. وقتی به منزل دوستم رسیدم از او درباره آن بچه پرسیدم و فهمیدم فرزند سرایدار ساختمان است، نوع برخورد او که شبیه آدم بزرگ ها رفتار می‌کرد و هوش او برایم جالب بود. کامیار را به استودیو آوردیم و با او مصاحبه کردیم و این بخش ادامه پیدا کرد.

ضابطیان ادامه داد: می‌توانم ادعا کنم این بخش پربیننده‌ترین قسمت برنامه است. اوایل کودکان را خودمان پیدا می‌کردیم، اما به تدریج کار به این شیوه ادامه پیدا کرد که مخاطبان پیامک می‌زنند و ما از میان افراد دست به انتخاب می‌زنیم.

همه پدر و مادرها فرزندانشان را نابغه می‌دانند

صوفی در این رابطه افزود: این بخش ساز و کار مشخصی ندارد. اغلب پدر و مادرها احساس می کنند بچه شان نابغه است. ما هر هفته 10-15 گفتگو می‌کنیم که شاید از دو یا سه تا استفاده شود. گاهی بچه‌ها از دوربین یا تاریکی استودیو می‌ترسند و خود به خود حذف می‌شوند.

وی درباره تولد برنامه توضیح داد: ابتدا قرار بود ما این برنامه را برای شبکه جام جم تولید کنیم آن زمان دکتر پورحسین پیشنهاد تولید یک برنامه آخر شبی را به ما داد. البته این طرح را می‌شد در شبکه یک یا سه نیز ساخت و در کوتاه مدت نیز پربیننده شد اما شبکه آموزش شریف است و در آن تبلیغات و خبر وجود ندارد. در واقع شبکه آموزش همواره با آبرو بوده است. البته قبل از دو سالی که رادیو هفت تولید می‌شود آنقدر پربیننده نبوده است.

ضابطیان در این رابطه گفت: خوبی بینندگان شبکه آموزش کیفی بودن آنها است. ما هیچ تبلیغاتی نداریم و مردم یکدیگر را خبر کردند. با گذشت این مدت از برنامه جایی نیست برویم و مردم ما را نشناسند و درباره "رادیو هفت" سوال نکنند.

این تهیه کننده اعتماد مسئولین سازمان، مردم و هنرمندان را دلیلی بر پخش برترین آثار موسیقی خواند و ادامه داد: توانستیم ثابت کنیم آثاری می‌توانند پخش شوند که خطری نداشته باشند. نوع استفاده از آن را نشان دادیم، هیچ وقت ذوق زده نشدیم و افراط نکردیم.

نه با ضرغامی جلسه داشتیم نه به جایی وصلیم

کرمی نیز با بیان اینکه فرآیند هنری برنامه سازی فراموش شده، اظهار کرد: ما یک کار هنرمندانه انجام می‌دهیم و موسیقی پخش می‌کنیم که مردم از تازگی آن لذت ببرند برخی همکاران از اینکه چرا آنها این امکان را ندارند ناراحت می‌شوند. در حالی که خودشان باید شیوه ساخت هنرمندانه را رعایت کنند. ما نه جلسه‌ای با ضرغامی داشته ایم و نه به جایی وصل هستیم. در واقع ما برای هر چیز تعریف داریم و بی جهت موسیقی پخش نمی‌کنیم.

وی درباره شیوه اجرای خود نیز توضیح داد: من اجرا را زیرمجموعه بازیگری می‌دانم. هر رسانه‌ای اجرای خاص خود را می‌طلبد و هر برنامه به تناسب ساعت و حتی فصل، نوع اجرای خاص را دارد. بنابراین مجری باید عوامل مختلف را در نظر بگیرد. من اجرای افرادی که همواره یک شکل هستند را نمی‌پسندم. هدف رادیو هفت تولید آرامش است و ما در همین راستا تلاش می‌کنیم.

کرمی با بیان اینکه نه فقط مجری بلکه برنامه باید دیده شود، تصریح کرد: شکسته نفسی یا خضوعی در این حرف من وجود ندارد. معتقدم اگر برنامه دیده شود، مجری هم دیده می‌شود. گرچه مجری در فرصت کوتاهی که در "رادیو هفت" به او اختصاص پیدا می‌کند، به توانمندی بالایی نیاز دارد.

در ادامه دوستی درباره انتخاب سوژه‌ها توضیح داد: فعالیت‌ها دست جمعی انجام می‌شود در تیم نویسندگان نیز تلاش می‌کنیم از  واژه‌های تکراری استفاده نکنیم و از زاویه‌های تازه‌ای به موضوعات نگاه کنیم. در برنامه ما مجری مؤلف است و او هم می‌تواند به تناسب موضوع حرف بزند.

وی تصریح کرد: در نگارش یک متن باید لحن، جنس و نوع تجربه فردی که قرار است آن را بخواند در نظر گرفته شود، مثلا اگر قرائت متنی درباره مادر به کسی که هنوز مادر نشده، سپرده شود هر چند او در این کار موفق باشد به دلیل اطلاع مخاطب از گذشته او، اجرایش باورپذیر نخواهد بود.

ضابطیان درباره ترویج سبک زندگی ایرانی در برنامه توضیح داد: حتی در یک فیلم سینمایی نیز به این دلیل که دغدغه نویسنده در متن وجود داشته، این موضوع در اثر هنری سرریز کرده و به مخاطب منتقل می‌شود. ما نیز در این کشور زندگی می‌کنیم و فعالیت‌های فرهنگی، دغدغه‌ها و نگرانی برای نابودی بنیان‌های اخلاقی در ما نیز وجود دارد. بنابراین حس ما در کار دیده می‌شود.

زندگی حرفه‌ای در گفتگوهایمان کمرنگ است

امیر آزاد در ادامه درباره گفتگوهای برنامه افزود: این گفتگوها بیشتر قصه هستند و زندگی حرفه‌ای افراد در آنها کمرنگ است. ما در انتخاب موسیقی‌ها نیز سعی می‌کنیم جوان‌پسند عمل کنیم، به ویژه که مردم ما رسانه محور هستند و از آن تاثیر می‌گیرند.

پس از این ضابطیان با اشاره به ساختمان قدیمی که به سال 1328 برمی‌گردد، اظهار کرد: دفتر کار ما آنجاست و حتی واحد کناری ما زمانی خانه بنان بوده است. ما بیشتر ساعات روز آنجا هستیم و "رادیو هفت" از دل زندگی ما با یکدیگر بیرون می‌آید، یکی سرباز و دیگری دانشجو است، کسی تازه ازدواج کرده و آن یکی نگران گرانی دلار است، بنابراین زندگی اجتماعی مردم که ما خودمان جزوش هستیم به برنامه سرایت پیدا می‌کند و این زندگی گروهی به یک اثر هنری تبدیل می‌شود.

وی از لغو تولید "رادیو هفت" صبحگاهی به دلیل مشکلات مالی خبر داد و گفت: در کشوی میز ما 10- 12 طرح آماده وجود دارد که هر کدام می‌تواند یک "نقره" یا "رادیو هفت" باشد.

ضابطیان تصریح کرد: فرشاد حسنی تمام پیامک‌های برنامه را می‌خواند و دسته بندی‌شان می‌کندو حتی به آنها جواب داده می‌شود. پیش آمده مخاطبان گفته‌اند از کسی گلایه مندند و همان مجری به آنها زنگ زده و دلیل گلایه‌شان را پرسیده. یک بار سربازی که در یک اتاقک نگهبانی می‌داد به برنامه پیامک زد که تنها دلخوشی‌اش "رادیو هفت" است و من همان لحظه با تلفن شخصی‌ام به او جواب دادم. این اتفاقات باعث تعجب مردم می‌شود.

تهیه‌کننده برنامه شبانگاهی شبکه آموزش، افزود: در یکی از قسمت‌ها پیامکی از یکی از مخاطبان مبنی بر پیشنهاد حذف آیتم گفتگو با کودکان خوانده شد و بعد از آن 90 هزار پیامک در طرفداری از این آیتم به دستمان رسید!

حتی برای مناسبت‌ها هم تعریف داریم

در ادامه کرمی درباره پرداخت به مناسبت‌های مذهبی در برنامه، گفت: با توجه به جامعه مذهبی ما و جمهوری اسلامی بودن حکومتمان، توجه ویژه‌ای به مناسبت‌ها می‌شود و ما نیز از این قاعده مستثنی نیستیم. اما برای این موضوع نیز تعریف داریم. اینطور نیست که نزدیک به شهادت حضرت امیر (ع) یک مجری با ظاهر غم آلود روی دوربین بنشیند و چند حدیث بخواند. مثلا در چنین مناسبتی امیرحسین مدرس به "رادیو هفت" آمد و ترانه‌های مرتبطی خواند. یا علیرضا شجاع نوری در برنامه حاضر شد.

وی با انتقاد از برنامه‌سازانی که برای دوری از گزندها بر مدار یک دایره ثابت حرکت می‌کنند و خطوط قرمز فرضی برای خودشان ساخته‌اند، یادآور شد: مناسبت‌های مغفول مانده‌ای وجود دارند که می‌توان از ظرفیت آنها استفاده کرد. مناسبت‌های ملی چون جشن مهرگان یا فرا رسیدن ماه مهر که در ایران باستان برایش جشن می‌گرفتند، نمونه این موضوع هستند.

مناسبت‌ها به مخاطب شوک می‌دهد

ضابطیان در همین باره اظهار کرد: کار رسانه و مطبوعات به سرعت تکراری می‌شود اما با مناسبت‌ها می‌توان به مخاطب شوک داد. با دو ساعت ویژه برنامه برای نیمه شعبان مخاطبی که شاید به تکرار رسیده باشد، نفس تازه می‌کند.

در ادامه سوالی درباره راز موفقیت این برنامه مطرح شد و عوامل یکی، یکی به آن پاسخ دادند. آزاد در این زمینه به کار گروهی و مدیریت قوی اشاره کرد. ضابطیان نیز گفت: ما خودمانیم. در "رادیو هفت" یک کلمه حرف هم زده نشده که به آن معتقد نباشیم. در حالی که ریاکاری همیشه خودش را بیرون می‌اندازد.

صوفی نیز توضیح داد: بچه‌های این گروه بین مردم زندگی می‌کنند. وقتی ما در تاکسی کنار مردم می‌نشینیم و موسیقی که راننده تاکسی یا یک جوان مسافر گوش می‌دهد را می‌شنویم می‌دانیم باید در برنامه چه پخش کنیم.

پس از این کرمی به خلأهای رسانه اشاره کرد و افزود: همه ما به آرامش نیاز داریم و هر ساعتی که از عمرمان می‌گذرد این نیاز بیشتر می‌شود. "رادیو هفت" نیز روی همین نکته دست گذاشته و می‌خواهد کاری کند که مخاطب به آرامش برسد. علاوه بر آن ما معتقد به کار تیمی هستیم و همدلی و درک مقابل میانمان وجود دارد.

وی با بیان اینکه تصمیم گرفته با گروه دیگری در شبکه‌های سراسری کار نکند، تصریح کرد: دغدغه‌های مشترک عوامل و نگاه هنری ما باعث شده این موفقیت از "نقره" و "تصویر زندگی" تا امروز ادامه داشته باشد.

رادیو هفتی‌ها یک خانواده‌اند

دوستی در این باره گفت: اعضای گروه ما همانطور که به خانواده و فامیل خود علاقه دارند، به یکدیگر نیز عاطفه دارند. در واقع ما یک خانواده‌ایم و همین عامل موفقیتمان شده است.

ضابطیان در پایان درباره آیتم جدیدی که به برنامه افزوده می‌شود، توضیح داد: قرار است یکشنبه شب‌ها آیتم سخنرانی داشته باشیم. این بخش طنز است و گرچه شاید ابتدا مخاطب متوجه این موضوع نشود اما اگر بگذارد در ذهنش دم بکشد، متوجه خواهد شد.

حاشیه ها:

* فضای صمیمی و خودمانی در جمع حاکم بود و عوامل با یک طنز شیرین صحبت می‌کردند. ضابطیان برخی مواقع پاسخگویی تکمیلی درباره یک موضوع را به صوفی می‌سپرد و او در پاسخ به این سوالات به شوخی، تستی و با کلمات بله یا خیر جواب می‌داد.

* ضابطیان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که از خواندن داستانی درباره تمساح و ترسناک بودن آن گلایه کرده بود، به شوخی گفت: شما چقدر نازک دل هستید، 26 نفر، 26 نفر میمیرند نشسته‌اید اینجا می‌گویید و می‌خندید آنوقت از یک تمساح ترسیده‌اید. وقتی آن خبرنگار گفت که زمان پخش همان داستان با برنامه تماس گرفته و خود ضابطیان جوابش را داده، وی جواب داد: شما عجب کینه ای دارید! من یکبار از طرف آن تمساح از شما عذرخواهی کرده بودم!

* صوفی نیز در اظهار نظر جالبی گفت: اوایل می‌گفتند برنامه‌مان در ساعت مرده‌ای روی آنتن می‌رود. در واقع ته همه کانال‌ها و ته همه ساعت‌ها بودیم!

* ضابطیان نیز در این زمینه در پاسخ به سوالی که می‌گفت اتفاقا ساعت برنامه خوب است، گفت: شما تهران را در نظر نگیرید. خواننده زنجانی که در برنامه ما حاضر شده بود، چند وقت بعد به شهرش رفت و از واکنش مردم متوجه شد اکثر همشهریانش برنامه را دیده‌اند. در حالی که زنجان همه مردم هشت شب می‌خوابند!

* احسان کرمی هم با اشاره به یک خاطره در اصفهان گفت: من "زنده رود" را در شبکه استانی اصفهان اجرا می‌کنم که برنامه‌ای پربیننده حتی در سراسر کشور است. اما آنجا مرا با "رادیو هفت" می‌شناسند. یک بار به همراه منصور ضابطیان، پروانه معصومی و داریوش ارجمند به این شهر رفته بودیم و سر منصور آنجا از همه شلوغ‌تر بود و مردم درباره "رادیو هفت" سوال می‌کردند.

* او در ذکر یک خاطره دیگر ادامه داد: جالب اینکه در تماس‌هایی که با برنامه گرفته می‌شود، گاهی صداهای آشنایی شنیده می‌شود. مثلا یک بار دکتر دادکان رییس سابق فدراسیون فوتبال با برنامه تماس گرفته بود! یا بار دیگر لعیا زنگنه برای تشکر به برنامه زنگ زده بود.

* زمانی که خبرنگاری سوال کرد چند نفر در برنامه فعالیت می‌کنند، صوفی به شوخی پرسید مگر می‌خواهید برایشان پاداش رد کنید؟!

* زمانی که ضابطیان درباره آیتم تازه برنامه سخنرانی توضیح می‌داد، همه در تلاش بودند بفهمند مجری این بخش چه کسی است و حتی حدس‌های مختلفی زده شد که فضای گفتگو را به مسابقه بیست سوالی تبدیل کرده بود! مارال دوستی در این زمان به شوخی گفت: او در جیب جا نمی‌شود!

کد خبر 1727506

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =