غربی ‌ها می خواهند طرح‌های هندسی و قدیمی ایرانیان را به نام خود تمام کنند

اصفهان - خبرگزاری مهر: یک پژوهشگر و ریاضی دان گفت: غربی‌ها به شدت روی آثار گذشته ایرانیان که حتی برخی از آنها متعلق به پیش از اسلام است کار می‌کنند تا در نهایت آن را به نام خود تمام کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکبر زمانی در نشست تخصصی "بررسی و استخراج قضایا و ترسیمات هندسی در کاشی‌کاری و معماری اسلامی و کاربرد آن در آموزش ریاضی" که شامگاه سه شنبه در این پژوهشکده برگزار شد، افزود: اوج شکوفایی ایرانیان در علم ریاضی به دوران آل بویه و قرن چهارم وپنجم هجری قمری باز می‌گردد.

این پژوهشگر و ریاضی دان ادامه داد: ما در بناهای تاریخی خود مقرنس‌هایی داریم که ساخت چنین مقرنس‌هایی زیبا که در دل خود علم ریاضی را در بر دارد، مبین این مسئله است که تا چه اندازه هنرمندان و دانشمندان آن دوره ایران به این علم تسلط داشته‌اند.

هنوز نتوانسته‌ایم علوم ریاضی گذشتگان را آنگونه که شایسته است فراگیر کنیم

وی تصریح کرد: متاسفانه خود ما از این موضوع غافل مانده ایم و نتوانستهایم این علوم را مدون کنیم ولی اکنون باید در این برهه تاریخی هوشیار باشیم زیرا غربی ها مبالغ زیادی را در زمینه بهره برداری از آثار تاریخی ما و کاربردی کردن علوم بکار رفته در آنها، هزینه می‌کنند.

این پژوهشگر و ریاضی دان یادآور شد: در حال حاضر بسیاری از کتب ریاضی‌دانان ما در کتابخانه‌های کشورهای غربی نگه داری می‌شود.

زمانی تصریح کرد: غربی‌ها به شدت روی آثار تاریخی و منباع مکتوب گذشته ما تحقیق و تفحص می‌کنند که ما از آن خبر نداریم و جای آن دارد که با هوشیاری کامل در این عرصه فعالیت و آگاه باشیم. این محقق و پژوهشگر در ادامه با اشاره به معماری ایرانیان در گذشته یادآور شد: نزدیک به 400 نوع طاق در بناهای تاریخی خود داشته و روش‌های بسیار جالب و شگفت انگیزی در ترسیم شمسه های بکار رفته در آنها مورد استفاده قرار می گرفته است.

وی با اشاره به شمسه هفت در طاق‌ها گفت: در این شمسه، دایره به هفت قسمت مساوی تقسیم می‌شود و اینکه در آن زمان چگونه این تقسیم بندی انجام می‌شده است، بسیار مهم و قابل توجه است.

می توان با علم ریاضی ترسیمات مسجد جامع را به دانش آموزان آموزش داد

این محقق و پژوهشگر در ادامه سخنان خود با اشاره به معماری‌های به کار رفته در بناهای تاریخی اصفهان بخصوص مسجد جامع، اظهار داشت: با استخراج اصول هندسه و ریاضی در این آثار که در این کار پژوهشی صورت گرفته است، می توان طریقه رسم بسیاری از طرح‌های به کار رفته در آثار تاریخی و از جمله مسجد جامع را به دانش آموزان یاد داد و به این وسیله شوق و اشتیاق یادگیری ریاضیات را در دانش آموزان افزایش داد.

زمانی در ادامه به تاریخ ریاضی در ایران نیز اشاره کرد و یادآور شد: ریاضی دانان ایرانی، در زمان آل بویه و دیلمی به سبب علاقه وزرا به این علم در این عرصه فعالیت می‌کردند.

زمانی همچنین قرن نهم هجری را نیز از دوران درخشش علم ریاضی در ایران برشمرد و غیاث الدین جمشید کاشانی را از جمله کسانی برشمرد که در آن زمان ابداعات بسیاری در زمینه ریاضیات داشته است.

این پژوهشگر ریاضی افزود: البته پس از آن شیخ بهایی نیز اقدامات قابل توجهی را به انجام رسانید اما در واقع کار شیخ بهایی بیشتر گسترش علوم پیشین بوده است، ولی غیاث الدین اقدامات ابتکاری داشت.

زمانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گستردگی دامنه علم ریاضیات تصریح کرد: متاسفانه ما کسی که تاریخ ریاضی بداند و در این زمینه مطالعه جدی داشته باشد، به آن شکل نداریم و در واقع یک ریاضی دان برای گسترش دانش خود، ضروری است، به زبان عربی هم مسلط باشد و هم اصطلاحات دوران گذشته را که در ریاضیات کاربرد داشته است، بداند که این موضوع تحقیق و پژوهش در این عرصه را دشوار کرده است.

کد خبر 1727543

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =