دعای عرفه ما را برای عید قربان آماده می کند

فیروزکوه - خبرگزاری مهر: رئیس اداره تبلیغات شهرستان فیروزکوه اظهار داشت: روز عرفه مانند شبهای قدر بوده و طلب بخشش گناهان در این روز بسیار خوب است؛ باید از این فرصت استفاده کرده و خود را برای عید قربان آماده کنیم.

حجت الاسلام داوود رضوانی در گفتگو با خبرنگار مهر به مناسبت "روز عرفه و عید قربان" افزود: روز عرفه روز نهم ذی الحجه مصادف با پنجشنبه چهارم آبان ماه است که در این روز حجاج به عرفه می روند و دعای عرفه را می خوانند.

وی بیان داشت: عرفه منطقه ای در 20 کیلومتری مکه در بین دو شهر طائف و مکه است، مساحت این منطقه هشت کیلومتر مربع بوده و در روز عرفه، حجاج به این منطقه رفته، از خداوند با خواندن دعای عرفه طلب بخشش گناهان خود را می کنند.

در روز عرفه هرچه بخواهید، خداوند عنایت می کند

این مسئول ادامه داد: در این روز هرچه بخواهید، خداوند عنایت می کند؛ روایت است که در این روز، گدایی در حال گدایی بود، امام سجاد (ع) فرمودند: "تعجب می کنم در این روز که خداوند همه حاجتها را برآوده می کند، تو از خلق خدا طلب چیزی می کنی".

وی گفت: سفارش شده در این روز دعای عرفه خوانده شود که دعای امام حسین(ع) است و آن حضرت در این دعا از تمام نعمتهای خداوند یکی یکی نام برده است که این دعا در عصر روز عرفه خوانده می شود.

امام جمعه موقت فیروزکوه اضافه کرد: از این روز می توانیم نهایت استفاده را ببریم که فضیلت این روز مانند شبهای قدر و طلب بخشش گناهان در این روز بسیار خوب است و ما باید از این فرصت استفاده کنیم و خود را برای عید قربان آماده کنیم.

در قیامت چهار روز خود را برای خداوند مانند عروس می آرایند

وی عنوان کرد: در اسلام چند روز عید است، روزهای فطر، قربان، غدیر و جمعه؛ در روایت آمده است وقتی روز قیامت شود، چهار روز خود را برای خداوند مانند عروس می آرایند و این چهار روز همان غدیر، قربان، فطر و روز جمعه است.

حجت الاسلام رضوانی افزود: در روز عید قربان، حجاج باید قربانی کنند و این قربانی به معنی قربانی کردن نفس است؛ مستحب است در این روز، مسلمانانی که از نظر مالی واجد شرایط هستند، گوسفندی را قربانی کنند.

وی یادآور شد: حجاج این قربانی را به سه قسمت تقسیم کنند، قسمتی برای خود و خانوداه، قسمتی دیگر برای نیازمندان و قسمت سوم را برای سادات بگذارند.

وی ادامه داد: در این روز حضرت ابراهیم(ع) مأمور شد فرزند خود را قربانی کند و آن حضرت(ع) نیز تا پای عمل قربانی رفت و خدای متعال قربانی او را پذیرفت و برای او ثواب قربانی را منظور کرد.

رئیس اداره تبلیغات شهرستان فیروزکوه گفت: روایت است حضرت ابراهیم(ع) به خداوند فرمودند: "می گذاشتید که اسماعیل(ع) را قربانی کنم تا ثواب آن را ببرم" و خداوند ماجرای روز عاشورا و شهادت حضرت علی اکبر(ع) را برای آن حضرت(ع) بازگو کرد و آن پیامبر گریست و بعد خداوند فرمود: "حزن و اندوه تو در درگاه من بسیار تقرب دارد و  ثواب قربانی اسماعیل را برده ای".

کد خبر 1727937

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =