کاهش 86  درصدی حجم سد زاینده‌رود اصفهان نسبت به گذشته

اصفهان - خبرگزاری مهر: مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: در حال حاضر حجم سد زاینده‌رود نسبت گذشته 86 درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، منصور شیشه‌فروش ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه با بیان اینکه به دلیل کمبود منابع آبی در استان چالش‌های مختلفی در بخش‌های مختلف استان ایجاد شده است، اظهار داشت: پیشگیری با هدف انجام مجموعه اقداماتی به منظور جلوگیری از وقوع حوادث و کاهش اثرات و نتایج زیان‌بار ناشی از حوادث در دستور کار شورای ستاد مدیریت بحران استان قرار دارد.

وی اضافه کرد: مجموعه اقداماتی که توانایی‌های جامعه را در انجام مراحل مختلف مدیریت بحران را افزایش می‌دهد به عنوان آمادگی در ستاد مدیریت بحران انجام می‌شود.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی، سازماندهی، آموزش، تأمین منابع و امکانات، تمرین و مانور در راستای افزایش توانایی‌های جامعه برای مقابله با بحران‌ها ضروری است، بیان داشت: سیستم مدیریت بحران موظف به انجام اقدامات لازم به منظور پیشگیری از وقوع حوادث است.

وی با بیان اینکه در استان اصفهان اقدامات بسیاری در زمینه پیشگیری انجام شده و در سال گذشته حدود 250 میلیارد تومان اعتبار به بخش مدیریت بحران استان اختصاص داده شده است، افزود: البته حدود 50 درصد از این اعتبارات در زمینه پیشگیری از وقوع حوادث در استان انجام شده است.

اختصاص12میلیارد تومان برای اجرای دفع آب‌های سطحی در اصفهان

شیشه‌فروش با تاکید بر اینکه در سال گذشته حدود 12 میلیارد تومان برای اجرای دفع آب‌های سطحی به شهرداری‌های استان اختصاص داده شده است، تصریح کرد: همچنین حدود چهار میلیارد تومان از این اعتبارات برای اجرای 10 طرح آبخیزداری به منابع طبیعی استان اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به اینکه وقوع زلزله در مناطق امری اجتناب‌نا‌پذیر است و در سال گذشته 400 میلیون تومان از اعتبارات مدیریت استان در اختیار مرکز لرزه‌نگاری استان قرار داده شد، ادامه داد: ایستگاه‌های لرزه‌نگاری موجود در استان از پنج ایستگاه به 10 ایستگاه افزایش یافته است.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه طی چهار سال گذشته تاکنون اعتبار از سوی مدیریت استان به بنیاد مسکن اختصاص یافت که با این اعتبارات بیش از32 هزار واحد مسکونی در روستا‌ها و شهر‌های کم‌تر از دو هزار نفر مقاوم‌سازی شد، تاکید کرد: طی سال جاری دو مرتبه آموزش پناه‌گیری صحیح در زمان وقوع زلزله به 50هزار نو‌نهال مهدکودک‌های استان ارائه شده است.

وی با اشاره به اینکه همچنین هشت آذر ماه امسال مانور ایمنی برای 800 هزار دانش‌آموز در سطح استان برگزار می‌شود، گفت: همچنین پناه‌گیری صحیح به حدود 800 هزار کارگر در سطح استان آموزش داده شده است و تهیه طرح خطر‌پذیری برای پیشگیری از وقوع حوادث احتمالی به میزان بسیاری ضرورت دارد.

شیشه‌فروش با اشاره به اینکه مدیریت بحران استان 14 بازوی کارگروه دارد و کارگروه سلامت و مخاطرات زیست محیطی از جمله این کارگروه‌ها است، اظهار داشت: تمام این کارگروه‌ها با تشکیل جلسات مختلف به دنبال پیشگیری از وقوع حوادث در استان هستند و کارنامه ستاد مدیریت بحران استان در سطح کشور درخشان است.

وی با تاکید بر اینکه وجود هماهنگی‌های مناسب میان دستگاه‌های اجرایی استان بیان‌گر این موضوع بوده و مشارکت مردم نیز سبب موفقیت‌های موجود در زمینه فعالیت‌های ستاد مدیریت بحران است، افزود: مصوبات مدیریت بحران را نیز برای تمام مردم و دستگاه‌های اجرایی الزامی است.

147ایستگاه باران‌سنجی در استان اصفهان وجود دارد

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 147 ایستگاه باران‌سنجی، دو ایستگاه کشاورزی و 23 ایستگاه سینوپتیک در سطح استان در زمینه بررسی وضعیت هوای استان فعالیت می‌کنند، تاکید کرد: در حال حاضر 14 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهر اصفهان و پنج ایستگاه نیز در سایر شهرستان‌های استان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه البته تا سه سال گذشته تنها چهار ایستگاه سنجش آلودگی هوا در استان وجود داشته اما در حال حاضر این ایستگاه‌ها به 19 مورد افزایش یافته، ادامه داد: طی سال‌های گذشته موضوع تعطیلی پنج‌شنبه‌های اصفهان به دلیل افزایش آلاینده‌های جوی در پایان هفته در کمیته‌های مختلف مدیریت استان مورد نظر بوده است.

شیشه‌فروش با بیان اینکه در حال حاضر حجم سد زاینده‌رود نسبت به بلند‌مدت نسبت 86 درصد کاهش یافته است، تصریح کرد: در حال حاضر حجم سد زاینده‌رود 157 میلیون متر مکعب است و حجم فعلی سد زاینده‌رود نسبت به 42 سال گذشته به میزان بسیاری کاهش یافته است.

وی بیان داشت: تالاب گاوخونی اصفهان به یک کانون گرد و غبار تبدیل شده است و راهکار‌های مختلف برای احیا و زنده شدن این تالاب توسط مسئولان استان انجام می‌شود و 100 درصد این تالاب خشک شده است.

 

 

کد خبر 1728031

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =