"اختاپوس" فیلم آبرومندی از آب درآمد/نبود تبلیغات به فیلم لطمه زد

هومن حاج عبداللهی بازیگر نقش "روباه" در فیلم "اختاپوس" معتقد است که این فیلم تمام فاکتورهای جذب مخاطب کودک را دارد و فیلم آبرومندی از آب درآمده است.

به گزارش خبرنگار مهر، هومن حاج عبداللهی که مخاطب کودک صدای او را با عروسک بازیگوش و دوست داشتنی پنگول می شناسد در نخستین تجربه سینمایی سید جواد هاشمی در نقش روباه ظاهر شده و با همراهی با گرگ با بازی امیر غفارمنش به یک زوج خوب برای همبازی شدن با یکدیگر تبدیل شده اند.

این بازیگر و مجری تلویزیون با حضور در خبرگزاری مهر در کنار سایر عوامل از کار با سید جواد هاشمی، کم و کیف حضور خود و همبازی شدن با امیرغفارمنش و کیفیت این فیلم سینمایی از جهت تهیه و تولید و دست آخر از تاثیرنگرفتن از کاراکتر پنگول در بازی نقش روباه سخن گفت.

خبرگزاری مهر-گروه فرهنگ و هنر: هومن حاج عبداللهی به عنوان صداپیشه پنگول در نقش روباه بدون تاثیرگرفتن از این کاراکتر دیده می شود برای آغاز از دلیل بازی در این نقش بگویید.

هومن حاج عبداللهی بازیگر نقش روباه: در ابتدا باید متذکر شوم که دغدغه من برای این حضور رقم نبود و من به خاطر شخص سید جواد هاشمی بازی در این فیلم را پذیرفتم.

* زمینه فعالیت شما کار بر فعالیت‌های فرهنگی کودک و نوجوان است با این اوصاف آیا اگر سید جواد هاشمی کارگردان"اختاپوس" نبود این کار را نمی پذیرفتید؟

همانطور که گفتید یکی از شاخصه های اصلی فعالیت من کار برای کودک است و در این حوزه هم توانایی خود را نشان داده ام روزی یک ساعت برنامه زنده تلویزیونی کودک دارم و با کودکان مستقیم در تماس هستم و در نتیجه می‌دانم باید چه کار کنم که کودک اثری را که می‌بیند دوست داشته باشد. جدا از علاقه‌ای که به کار کودک دارم؛ زمانی که جواد هاشمی از من خواست که با او همکاری کنم فیلمنامه را نخوانده پاسخ مثبت دادم چون هم شناخت روی کارگردان داشتم و هم کار کودک زمینه فعالیت خود من بود.

* وقتی فیلمنامه را خواندید همچنان بر توافق خود نظر داشتید؟

قطعا. وقتی فیلمنامه را خواندم خیلی از محتوای اثر خوشم آمد اول به این دلیل که کار کودک را دوست دارم و دوم اینکه آدم مقابلم امیرغفارمنش بود. بازیگر توانمندی که سالیان سال با او رفاقت کرده ام و یکدیگر را کامل می شناسیم . درست به همین دلیل است که معتقدم دو کاراکتر گرگ و روباه در فیلم پیشونی سفید خوب از آب درآمده است.

* شما جزو آن دسته از عوامل دعوت شده به کار نبودید که وقتی فیلمنامه را خواندید به دلیل هزینه سنگین تولید، تلاش کنید که  سید جواد هاشمی را از انجام این فیلم منصرف کنید؟

من همان زمان که فیلمنامه را خواندم کل اثر را در ذهن خود دیدم و هر آنچه به من گفته بود به شکل کامل با توجه به بضاعت و امکانات از آب درآمد. از نظرمن این فیلم یک اثر مدرن در میان آثاری است که برای کودک ساخته شده است کارکترهای این فیلم نه آدم هستند و نه حیوان و در عین حال ریشه در کهن ادبیات ایران دارد . به همین دلیل است که معتقدم تمام فاکتورهای جذب مخاطب کودک را که یک فیلم باید داشته باشد این فیلم دارد و خوشبختانه فیلم آبرومندی از آب درآمده است و زمانی که مخاطب هم کودک و هم بزرگترها وقتی فیلم را می بینند این اثر سینمایی را پس نمی زنند.

* با توجه به هزینه سنگین تولید این فیلم و در نهایت آبرومندانه از آب درآمدن فیلم از نظر شما چرا فروش پایین است؟

مشکلات مالی، نبود تبلیغات مناسب از مهمترین عوامل دیده نشدن این فیلم هنگام اکران بود. از همین رو این فیلم اثر بدی نبود که بخواهیم به مخاطب قالب کنیم. چراکه "اختاپوس" فیلم آبرومندی است که هم موسیقی و هم شعر دارد و از طراحی لباس و صحنه زیبایی برخوردار است.درباره حضور خود در سینما هم باید بگویم که من نسبت به سایر بازیگران این فیلم کمتر حضور سینمایی داشتم و سومین فیلم سینمایی خود را تجربه کردم اما تلاشم این بود که به گونه ای در این فیلم حاضر شوم که کنار دیگر بازیگران کم نیاورم و یا آنها از هم بازی شدن با من اذیت نشوند.

* یکی از مسائلی که در سینمای کودک وجود دارد وام گرفتن صاحبان فیلم هایی در این زمینه از تلویزیون است و البته سید جواد هاشمی هم در صحبت های خود اشاره کرد که تمایل دارد از چهره هایی مثل شما برای برقراری ارتباط مخاطب با فیلم استفاده کند.تا چه اندازه حضور در این فیلم مرهون چهره تلویزیونی شما بود.

 وجه تلویزیونی من به عنوان هومن حاج عبداللهی به هیچ عنوان برای کودکان شناخته شده نیست. من صداپیشه عروسک پنگول هستم و بچه ها این عروسک با همه مختصات رفتاری آن را می شناسند و اتفاقا این پدرها و مادرها هستند که اصرار دارند باور به این عروسک را در کودکان از بین ببرند و به آنها تحمیل کنند که این عروسک را که کودک از آن پیام می گیرد و می شناسد یکی صدا درمی آورد و دیگری عروسک را تکان می دهد. 

به این معنا که مشکل من با بزرگترها این است که پس از پایان برنامه وقتی مرا می بینند به کودکان توضیح می دهند که من صدای این گربه عروسکی را درمی آورم و متاسفانه باور به موجودیت و زندگی پنگول با این توضیحات اضافه در کودک از بین می رود. حال اینکه چهره من از این جهت برای کودک آشنا نیست و کودک پنگول را می شناسد.

* از ابتدا قرار بود نقش روباه را بازی کنید؟

من از ابتدا که فیلمنامه را خواندم گرگ بودم و قرار بود از بین امین زندگانی و علی فروتن یکی به عنوان روباه انتخاب شود و گزینه سومی هم داشتند برای نقش روباه که امیرغفارمنش بود. بعد من پیشنهاد دادم که نقش روباه را من بازی کنم و نقش گرگ را امیر غفارمنش بازی کند که مورد موافقت هاشمی قرار گرفت.

*یکی از ویژگی های این همبازی شدن شما دو نفر بداهه گویی های سر صحنه است که چهره خوبی از این دو کاراکتر در ذهن مخاطب به جا مانده است.

همانطور که اشاره کردید حدود پنجاه درصد از دیالوگها بداهه بود و سید جواد هاشمی هم لطف کرد و دست ما را باز گذاشت.
 

* اما آزادی در بیان دیالوگ به هیچ عنوان باعث نشده بود که کار رها شود.

بازی من و امیر غفار منش یک کار از پیش طراحی شده بود که همانطور اشاره شد به هیچ عنوان رها نشده بود. یک چارچوبی را آقای هاشمی برای بازی ما طراحی کرده بود که طبق آن پیش می رفتیم و در این بین بداهه گویی هایی هم داشتیم.

* به عنوان آخرین سئوال آقای هاشمی در صحبت های خود متذکر شد که خیلی از دوستان و همکاران در فیلم اختاپوس با تردید درباره ادامه این کار صحبت می کنند نظر شما درباره ساخت دفتر دوم و سوم از این مجموعه چیست؟

پیش از این نشست در صحبتی که با هاشمی داشتم این سئوال را پرسیدم که اگر فیلم فروش خوبی نداشته باشد قسمت های بعدی این فیلم را می سازد که وی در پاسخ جواب مثبت داد. به همین دلیل من امیدوارم که این اتفاق رخ دهد. چون معتقدم این فیلم اثر تمیز و پر زحمتی بود و مانند سایر فیلم های تلویزیونی با دو عروسک و چند تن‌پوش ساخته نشده یا مانند کارهای تلویزیونی با دو تا خاله و سه تا عمو و چند عروسک به تماشاگر تحویل داده نشده بود.از همین رو است که معتقدم اثر شاخص با استاندارد تولید جهانی و کم نظیر در بین تولیدات داخلی ساخته شد.

ادامه دارد...

.........................

گفتگو از محمد صابری، پریساساسانی و بیتا موسوی

کد خبر 1729010

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =