تشریح فعالیت‏های جمعیت هلال احمر در زیمبابوه/ نیت جمعیت بشردوستانه است

مدیر جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در زیمبابوه با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران به تمام مستضعفین جهان کمک می‎کند گفت: در راستای خدمت به مستضعفین جهان خدمت رسانی در بخش درمانی را درمانگاه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی در زیمبابوه عهده دار است.

دکتر امین حمیدزاده مدیر جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در زیمبابوه در مورد فعالیت‏ها و خدمات کلینیک این جمعیت در زیمباوه به خبرنگار اعزامی مهر به زیمبابوه گفت: افتتاح این درمانگاه به سال 2002 پیرو سفر رئیس جمهور وقت و اعضای همراه و امضای تفاهم‏نامه‏ای توسط ریاست جمعیت هلال احمر ایران با وزیر بهداشت و رفاه کودکان زیمبابوه همراه با صلیب سرخ این کشور باز می‌گردد. ولی افتتاح درمانگاه به صورت رسمی در سال 2005 اتفاق افتد و تا الان ما با وزارت بهداشت و صلیب سرخ زیمبابوه به صورت نزدیک همکاری داریم.

وی در مورد فعالیت‎های درمانگاه افزود: درمانگاه دارای بخش‏های بسیار متنوع ومختلفی است و هدف ما ارائه خدمت به قشر محروم جامعه است. قیمت‎های ما حدوداً 50 درصد کمتر از بیمارستان‏های دولتی اینجا است. بسیاری از افرادی که اینجا زندگی می‎کنند به علت مکان نامناسب درمانگاه نمی‎توانند خدمات بگیرند و به جاهای دیگر شیفت می‎شوند زیرا درمانگاه ما پذیرش خاصی دارد و بیش از این نمی‎توانیم به افراد خدمات ارائه کنیم.

وی تصریح کرد: به هرحال درمانگاه از حدود سه سال پیش با یکسری اقداماتی که انجام دادیم میزان مراجعین را 300درصد افزایش دادیم که باید بیشتر از اینها بشود. مسئولین هلال احمر باید تصمیم به خرید جای بزرگتری بکنند تا بتوانیم خدمات بیشتر و مردم بیشتری را تحت پوشش قرار دهیم.

حمیدزاده به بخشهای مختلف درمانگاه اشاره کرد و گفت: یکی از بخش‏هایی که ما در این درمانگاه داریم بخش عمومی با سه پزشک همزمان است که بیماران را ویزیت می‏کنند. یک داروخانه داریم که تقریباً 98 درصد داروهای مورد نیاز را دارد وتنها یکسری داروهای تخصصی را به بیرون ارجاع می‏دهیم.

وی افزود: آزمایشگاه این درمانگاه بسیاری از آزمایش‎ها را انجام می‎دهد و برنامه‏هایی برای توسعه این آزمایشگاه نیز داریم. بخش تزریقات و پانسمان و بخش اتاق عمل و جراحی‎های سرپایی از دیگر بخش‏های درمانگاه است. بخش رادیولوژی و دندانپزشکی هم در این درمانگاه در حال فعالیت است. بخش زنان و زایمان و بخش مراقبت‏های پیش از زایمان نیز در حال فعالیت است. بخشی که اخیراً احداث کردیم بخش سونوگرافی است که بسیاری از بیماران بخاطر اینکه در بخش اسکن به رزرو وقت احتیاج ندارد می‎آیند و خدمات دریافت می‎کنند. بخش‎های اداری درمانگاه هم از بخش‏های مهم این درمانگاه است. بخش پذیرش و صندوق و امور مالی نیز از دیگر بخش‏های درمانگاه است.

مدیرجمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در زیمباوه در مورد برنامه‏های آینده این جمعیت در زیمبابوه هم عنوان کرد: در مورد برنامه‎های آینده‏ هم، اخیراً مسئولین جمعیت هلال احمر با توجه به افزایش مراجعین و قشر محروم جامعه در این کشور و با توجه به درخواست‏هایی که از سوی سازمان‎های زیمبابوه‏ای شده است بر آن هستند که خدماتمان را افزایش و توسعه دهند. ولی باز نتیجه نهایی به تصمیم گیری مسئولین ارشد جمعیت هلال احمر بستگی دارد. نیت و هدف این است که فعالیتها افزایش پیدا کند ولی باید شرایط این افزایش و توسعه فراهم بشود.

وی در مورد اینکه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در آفریقا چند شعبه دارد هم بیان کرد: درمانگاه جمعیت هلال احمر در حال حاضر، در بسیاری از کشورهای جهان ارائه خدمت می‎کند. از آمریکای جنوبی گرفته تا آسیا و آفریقا درمانگاه‏هایی در حال خدمت رسانی هستند. در آفریقا بزرگترین شعبه در کشور غنا قرار دارد که اخیراً گسترش داده شده است. دو درمانگاه در کنیا داریم و در مالی، سیرالئون، ساحل عاج و برخی دیگر از کشورهای آفریقایی درمانگاههایی مشغول خدمات رسانی به مراجعین هستند.

حمیدزاده در مورد اینکه فعالیت‎های این درمانگاه صرفاً جنبه انتفاعی نداشته و به شناخت ایران نزد مردم زیمبابوه نیز کمک زیادی می‎کند گفت: همانطوری که جمهوری اسلامی ایران به تمام مستضعفین جهان کمک می‎کند در راستای خدمت به مستضعفین جهان خدمت رسانی در بخش درمانی را درمانگاه جمعیت هلال احمر به عهده گرفته است. نیت ما طبق اصول هفتگانه جمعیت هلال احمر همان اولین اصل آن یعنی نیت بشر دوستانه است. ما با نیت بشر دوستانه به افرادی که نیاز به کمک رسانی دارند ارائه خدمات می‎کنیم و خدمات ما به صورتی است که مقداری از هزینه‏ها از سوی مرکز جمعیت پرداخت می‎شود. بر این اساس در واقع ما هیچ نفع مادی نمی‎بریم و تنها خدمات به قشر محروم می‏دهیم.

وی درمورد فعالیتهای دیگر جمعیت هلال احمر در این کشور اظهارداشت: درمانگاه ما علاوه بر اینکه خدمات درمانی ارائه می‏دهد به عنوان نماینده جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در این کشور عمل می‎کند. بسیاری از خدماتی که ارائه می‎دهیم ممکن است حالت درمانی نداشته باشند از جمله چند مؤسسه نگهداری از کودکان بی سرپرست را تحت پوشش داریم و خدمات کاملاً رایگان در آنها ارائه می‏دهیم. علاوه بر این، هر 6 ماه یکبار حدود 2000 دلار نیازهای اولیه آنها را خریداری می‎کنیم و به آنها اهدا می‎کنیم. در بسیاری از روزهای جهانی که در تقویم هلال احمر است مثل روز کمک‎های اولیه درمانگاه فعالیت خوبی دارد. همچنین مصاحبه‏هایی با تلویزیون و رادیو و روزنامه‏های اینجا به مناسبت‏های روزهای معین داریم. به عنوان مثال در روز کاهش بلایای طبیعی که روز 13 اکتبر از سوی سازمان ملل عنوان شده، با صلیب سرخ زیمبابوه همفکری داشتیم و پیشنهاداتی به آنها دادیم و مصاحبه‏هایی با همکاری آنها در رسانه‏های این کشور انجام دادیم. اطلاع رسانی مهمترین وظیفه تبلیغی ماست که این کار انجام می‎گیرد.

مدیر جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در زیمبابوه در خصوص هدف از شرکت این جمعیت در نمایشگاه گردشگری زیمبابوه هم ابراز داشت: جمعیت هلال احمر در بسیاری از نمایشگاه‎هایی که در این کشور برگزار می شود شرکت می‎کند مثل نمایشگاه کشاورزی که بزرگترین نمایشگاه زیمبابوه است. امسال در 4 غرفه به مساحت 102 متر شرکت کردیم که بسیار مؤثر بود و حدود ده هزار نفر خدمات از ما دریافت کردند. یکی از اهدافی که دنبال می‎کنیم کمک به بهبود سلامت مردم است. طبق هدف 2020 فدراسیون جهانی صلیب سرخ و جمعیت‏های هلال احمر، در این تقسیم بندی جهانی یکی از اهدافی که داریم بیماریابی برای بیماری‎های چاقی و پرفشاری خون و دیابت وHIV، مالاریا، سفلیس و بعضی از بیماری‏های دیگر بود که با بیماریابی اولیه توانستیم بسیاری از عوارض را پیشگیری کنیم و به مردم کمک کنیم.

حمیدزاده افزود: هدف دیگر ما این بود که درمانگاه به افراد شناسانده شود. زیرا بسیاری از مردم زیمبابوه از حضور ما در اینجا بی اطلاع هستند.

وی تصریح کرد: از سه سال پیش در اکثر نمایشگاه‏ها شرکت کردیم و برای سومین بار است که در نمایشگاه توریستی شرکت می‏کنیم. تا لحظه‌ای که این مصاحبه انجام می شود بالغ بر 700 نفر از خدمات ما در این نمایشگاه استفاده کرده‏اند و ما یکسری کارت‏های چاپ کرده و به دست مردم رسانده‏ایم که توسط آن به ما مراجعه کنند و خدمات دریافت کنند.

مدیرجمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی در زیمبابوه یادآورشد: ما بروشورهای آموزشی منتشر می‏کنیم که در بخش بیماریابی و اسکن ها و نحوه آمادگی و تهیه نمونه‏های آزمایشگاهی و داروخانه اطلاعاتی به بیماران می‏دهد.

حمید زاده درپایان درمورد سایت این درمانگاه هم اظهارداشت: درمانگاه یک سایت فعال دارد که هر یک هفته یا دوهفته بسته به میزان خبرها به روز می‏شود وعلاقمندان می‎توانند در این سایت (WWW.ICRCSZIM.ORG) عضوشوند.

.............

گفتگو از جواد حیران‌نیا

کد خبر 1730320

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =