آمريكا وارد حريم سرزميني كشور هاي ساحلي خزر شده  است

حميد رضا حاج بابايي درباره مانور مشترك آذر بايجان و آمريكا درخزر گفت : آمريكا عملا وارد حريم مشترك 5 كشور ساحلي شده است و اين حضور تا زماني كه اين دريا تقسيم نشده است، تجاوز به حريم همه كشورهاي ساحلي خزر است.

اين عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مخالفت آذربايجان با بهره برداري مشاع ازسطح درياي خزر افزود: مانور نظامي در درياي خزر و وارد كردن آمريكا به صحنه ، يكي از ابزارهاي آذربايجان براي وادار كردن روسيه و ايران به پذيرش راي آذريها در تعيين رژيم حقوقي درياي خزر است.
وي اختلافات ايران و آذربايجان بر سر برخي مناطق نفتي دردرياي خزر را ياد آورشد و گفت: در شرايطي كه كشورهاي ساحلي براي به ثمر رساندن رژيم حقوقي درياي خزر و حل مسالمت آميز اختلافات تلاش ميكنند اين مانور نظامي به بهانه حفظ امنيت تاسيسات نفتي، يك نوع  تهديد و برخورد غيردوستانه است.
حاج بابايي گفت: اعلام نظر روسيه مبني بر بهره برداري مشاع از روي بستر درياي خزر در روزهاي اخير مقامات باكو را به مخالفت و تاكيد بر مرزبندي دريا واداشته است. دراين شرايط به نظر مي رسد آذربايجان در واهمه از تسلط روسيه بر درياي خزر، بر تقسيم آن اصرار ورزد. اين درحاليست كه روسيه با پافشاري بر بهره برداري مشاع از درياي خزر ورود نيروهاي فرامنطقه اي از جمله آمريكايي را پي آمد تقسيم آبهاي خزر كه مورد نظر آذربايجان است مي داند.
حاج بابايي مي گويد: انتظار مي رود روسيه به حضور نظامي آمريكا درخزر واكنش نشان دهد و در اين شرايط جمهوري اسلامي ايران بايد درموضعي مشترك با همسايگان مخالف نظامي شدن درياي خزر، حركت موثري را براي پيشگيري از اين وضع آغاز كند.
وي با تاكيد بر اينكه مسئوليت هرگونه ناآرامي در آينده منطقه خزر به عهده كشوري خواهد بود كه آمريكا را به عنوان يك نيروي نظامي و برتر وارد منطقه كرده است، اين اقدام را حركتي جديد و آغازگر خصومت و تفرقه در منطقه خزر خواند و گفت: نظامي شدن درياي خزر و دخالت دادن نيروهاي فرا منطقه در اين دريا از سوي هركشوري كه آغاز شود مانند نشستن بر روي شاخه و بريدن شاخه است.
اين عضو كميسيون امنيت ملي تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران با تمام قدرت از مواضع خود دفاع ميكند و اجازه نخواهد داد كوچكترين تعرضي به منابع ملي و منافع ملي اش وارد شود.
وي همچنين مانور مشترك روسيه و قزاقستان را در سال گذشته، زمينه ساز چنين اقداماتي از سوي آذربايجان خواند و گفت: اقدام روسيه و قزاقستان بهانه اي براي اقدامات مشابه و حضور نظامي بيگانه در دريا شد.
مانور مشترك جمهوري آذربايجان و آمريكا كه از چهارشنبه در خزر آغاز شده است بخشي از تعهد 4/4 ميليون دلاري آمريكا براي تامين امنيت دريايي آذربايجان است.

کد خبر 17361

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha