۲۵ مرداد ۱۳۸۲،‏ ۹:۰۹
امروز درتاريخ

خبرگزاري "مهر": امروز شنبه بيست و پنجم مرداد ماه سال 1382 هجري شمسي ،مقارن است با هفدهم جمادي الثاني سال 1424 هجري قمري و برابر است با شانزدهم اوت سال 2003 ميلادي.

بر گزاري انتخابات چهارمين دوره رياست جمهوري اسلامي ايران :
در چنين روزي  در سال1364 چهارمين دوره انتخابات رياست جمهوري اسلامي ايران بر گزار شد كه طي آن حضرت آيت الله خامنه اي به مقام رياست جمهوري ايران اسلامي انتخاب شدند .

حضرت امام خميني ره حكم رياست جمهوري ايشان را در تاريخ بيست ونهم شهريور براي دومين بار تنفيذ كردند .

آغاز عمليات عاشوراي 3 :

عمليات عاشوراي سه در چنين روزي در سال 12364 ه ش آغاز شد . محل استقرار و اجاري اين عمليات منطقه فكه بود .

نخستين فرار محمد رضا پهلوي :
محمد رضا پهلوي روز 25 مرداد 1332، سه روز  پيش از كودتاي آمريكايي بيست و هشت مرداد براي نخستين بار از ايران گريخت . وي ابتدا از تهران به رامسر رفت و از آن جا دركمال بحران روحي و نگراني و اضطراب با هواپيما به بغداد فرار كرد.اين واقعه هنگامي اتفاق افتاد كه بيش از يكسال  از وقايع 30 تيرماه سال 1331 مي گذ شت. دراين روز باقيام مردم ، محمد رضا پهلوي مجبور شد با عزل قوام از پست نخست وزيري ، پس از راي اعتماد مجلس به دكتر مصدق، وي را به رياست دولت منصوب كند. زيرا مصدق به دليل اختلاف با شاه در مورد پست وزارت جنگ ، استعفا كرده بود . اين اختلافات با دربار پس از آن نيز ادامه پيدا كرد ، تا آن حد كه محمدرضا مجبور به ترك كشور شد . درحالي كه به دليل اختلافات نيروهاي نهضت ملي ايران  كه نمي توان از نقش با د مجان دورقاب چينان كه گرد رهبران اصلي نهضت ملي را گرفته بودند، چشم پوشيد. ونتيجه شوم اين اختلاف فقط سه روز پس از فرار مفتضح شاه ، آشكارشد . 

روز استقلال قبرس :

قبرس جزيره اي است در مشرق درياي مديترانه ، نزديك به ساحل تركيه و سوريه كه مدار 35 در جه عرض شمالي و نصف النهار 23 در جه طول شرقي گرينويچ از آن مي گذرد . مساحت اين كشور يك ، صدو هفتاد و هشتم ايران است . نژاد مردم آن لاتين و زرد مي باشد و به زبانهاي يوناني و تركي تكلم مي كنند . اهالي اين سرزمين ازدين هاي مسيحيت ارتدكس و اسلام پيروي مي كنند . نوع حكومت اين كشور جمهوري است . قبرس در چنين روزي در سال 1960 از انگلستان مستقل شد و در بيستم سپتامبر سال 1960 ميلادي به عضويت سازمان ملل متحد درآمد . پايتخت آن نيكوزيا نام دارد . اين كشور بد نبال درگيري هاي ترك تباران ويوناني تباران در سه دهه قبل به دو بخش ترك نشين ويوناني نشين تقسيم شد كه هربخش از مركزيت و ساختار اداري و قانون گذاري جداگانه بر خوردار است و تلاش هاي سازمان ملل متحد نيز براي رفع اختلا ف هاي دو طرف براي يكپارچه شدن به جايي نرسيده است. زيرا اختلاف آنان ريشه در منازعات تركيه و يونان دارد  تا آن حد كه مسائل جزيره قبرس سبب شد تا كنون اين دو كشور، چند  بار  تا آستانه جنگ پيش بروند.  

تولد  گابريل پيرن :
پيرن آهنگساز بر جسته فرانسوي در چنين روزي رد سال 1863 ميلادي به دنيا آمد ." اديث "عنوان مهمترين اثر موسيقايي اوست .

تولد هارولد فوستر :
فوستر، پويانماي   (انيماتور  ) تواناي آمريكايي در چنين روزي در سال 1892 ميلادي قدم به عرصه گيتي نهاد . او شخصيت "شاهزاده وايلانت "را خلق كرد .

تولد جرجت هير :
هير، نويسنده بر جسته  انگليسي در چنين روزي در  سال 1902 ميلادي به دنيا آمد ." بچه جمعه " عنوان مهمترين اثر داستاني اوست . 

تولد وندل استانلي :
استانلي بيو شيميست آمريكايي در  چنين روزي در سال 1904 ديده به جهان گشود . وي نخستين كسي بود كه توانست طرحي شماتيك از يك ويروس را ارايه كند . او در سال 1946 ميلادي جايزه نوبل را از آن خود كرد .

تولد تد هيوز :
تد هيوز ملك الشعراي انگلستان در چنين روزي در سال 1930 ميلادي به دنيا آمد . او يكي از شاعران مهم و موثر در ادبيات انگستان  نيمه دوم قرن بيستم است . وي در نوامبر سل 1998 ميلادي د يده از جهان فروبست . از دواج غم انگيز او با سيلويا پلات شاعر از نكات مورد بحث زندگي اوست .

کد خبر 17503

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha