ايران سرزمين ديرين"مهر" است

سيد محمد خاتمي، رئيس جمهوري در پيامي به نخستين مجمع بين المللي پيوندهاي فرهنگي كهن در ايران و غرب آسيا گفت: جهان امروز بيش از ديروز تشنه محبت و دوستي و خسته از جنگ و ستيز است و برآوردن اين نياز واقعي، نيازمند پرداختن به زمينه هاي ديرين فرهنگي و علمي است.

به گزارش خبرگزاري مهر، متن كامل پيام رئيس جمهوري كه توسط دكتر خانيكي مشاور رئيس جمهوري قرائت شد، بدين شرح است:
برگزاري نخستين مجمع بين المللي پيوندهاي فرهنگي كهن در ايران و غرب آسيا را به همه استادان و محققان عالي مقام و دانش پژوهان و كارشناسان ارجمند صميمانه تبريك ميگويم و اميدوارم از آثار مبارك اين نشست فرخنده تمامي جويندگان راه دوستي و همزيستي بهره هاي نو برگيرند.
ايران سرزمين ديرين"مهر" است و مهر همواره مايه و پايه حيات فرهنگي بشر بوده است. پيوندهاي متكي بر مهر و گشودگي، ادب، دانش و فرهنگ هر سرزميني را بالنده و بارور ميكنند و ديوارهاي بلند قهر و ستيز، هر فرهنگ و تمدني را به سكون و ستروني مي كشانند.
خوشبختانه فلات ايران گنجينه گويايي از داد و ستدهاي فرهنگي و پيوندهاي تمدني كهن انسان را تا به امروز درخود نگاه داشته است. افسانه ها و اسطوره ها و آداب و رسوم مردمان اين بخش ازجهان چنان به هم پيوسته اند كه آدات و ادوات حيات مادي آنان و جلوه هاي جذاب زيست مشترك معنوي آنان به همان ميزان شورانگيز است كه تجلي تلاش مشترك آنان براي پيروزي بر طبيعت و توسعه تجارت و صنعت.
به شهادت تاريخ و به اقتضاي جان مايه فرهنگ ايراني كه در تعامل با آيين حيات بخش اسلام رمق و رونق تازه اي يافت، روح مدارا و گفتگو و مهرورزي و خردمندي بيش از هر جنبه ديگر در تمامي تلاشها و تكاپوهاي مردمان اين سرزمين مشهود بوده است. اين روحيه ديرين را نمي توان و نبايد تنها در تاريخ جست بلكه ميتوان و بايد جنبه ها و جلوه هاي نوين آن را در زندگي فرهنگي و تمدني امروز نيز پي گرفت. جهان امروز بيش از ديروز تشنه محبت و دوستي و خسته از جنگ و ستيز است.
برآوردن اين نياز واقعي نيازمند پرداختن به زمينه هاي ديرين فرهنگي وعلمي است. هر كس در پي ساختن دنيايي عاري از جنگ و قهر و تبعيض است، بايد اين دنيا را پيش از عرصه سياست و درعالم انديشه و علم و فرهنگ و هنر بسازد و انصاف اين است كه پيشينيان ما در اين راه پيشقدم بوده اند.
خوشحالم كه به يمن تلاش هاي علمي شما وامثال شما مصاديق ومظاهر فراوان اين سخن در عرصه هاي مختلف زندگي تمدني اين منطقه مهم ازجهان نشان داده  مي شود.

کد خبر 17533

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha