آيت الله حسين ابراهيمي: امروز مساجد پايگاهي ارزشمند براي تربيت نيروهاي كار آمد است

رئيس مركز رسيدگي به امور مساجد گفت : مسجد مكاني بسيار مقدس است و براي آشنائي و شناخت هر چه بهتر و بيشتر آن ، لازم است اين مكان را از ابعاد مختلف مورد بررسي ومطالعه قرار داد .

 

آيت الله حسين ابراهيمي ، رئيس مركز رسيدگي به امور مساجد در گفت وگو با خبرنگار فرهنگي "مهر" ، با اشاره به پايه گذاري اولين مسجد، توسط نبي مكرم اسلام، حضرت محمد (ص) ، ياد آور شد : در گذشته همه امور مسلمين در ابعاد مختلف، ازجمله عقايد وفعاليت هاي فرهنگي ، عبادي ، سياسي و اقتصادي ، در مساجد انجام مي شد .
آيت الله ابراهيمي تأكيد كرد :  مسجد در طول تاريخ اسلام از ويژگي برجسته اي برخوردار بود و در دوره اي طولاني ، قبل از انقلاب اسلامي ،  مساجد جايگاه اوليه خود را باز يافته و محل تجمع مسلمين ،  تبادل اطلاعات ، انسجام گروهها ، ايجاد تشكل هاي اسلامي ، محل روشنگري واطلاع رساني وهمچنين محل مبارزه با طاغوتيان در ابعاد مختلف بود .
رئيس مركز رسيدگي به امور مساجد نتيجه اين بهره گيري از محيط معنوي مساجد را ، به  پيروزي رسيدن انقلاب اسلامي ذكر كرد و افزود : انقلاب ايران يك معجزه بود ، و بي ترديد اين عظمت و بزرگي ، به واسطه برخورداري و همچنين بهره گيري مناسب از محيط معنوي مساجد است .
وي در ادامه يادآور شد: عبادت و طاعت  و در يك كلام بندگي خدا از مهم ترين و اساسي ترين اموري است كه در اين مكان ربوبي انجام مي شود .
آيت الله ابراهيمي همچنين تزكيه ، تعليم و تربيت را از ديگر مواردي عنوان كرد كه همواره انسانهاي طالب رشد وتعالي مي توانند با حضور در مسجد، به عنوان بهترين پايگاه عبودي و معنوي ، به اين مراتب رسيده وراه  كمال را به شايستگي طي كنند.
وي ياد آور شد : مسجد پايگاه انسجام و يكپارچگي مسلمانان است و نماز جماعت و تشكيل صفوف به هم فشرده نمازگزاران به خوبي بيانگر هماهنگي و انسجامي است كه حضور درمسجد فراهم مي آورد.
رئيس مركز رسيدگي به امور مساجد، تجمع نيروهاي مدافع اسلام در مساجد، بعنوان  پايگاههايي  معنوي و عرفاني را ، از ديگر ويژگي هاي مساجد عنوان كرد و اظهار داشت : بي ترديد مسجد بهترين پايگاه براي سازماندهي نيروهاي مدافع اسلام و بهره گيري مناسب از توانمندي هاي اين نيروها، براي رسيدن به اهداف متعالي و اسلامي است .
وي در ادامه مسجد را مكاني مناسب براي تعاون و همكاري مسلمانان معرفي كرد و يادآور شد : رسيدگي به امورمسمانان درتمام ابعاد مختلف زندگي، همواره در مساجد بوده است و بيشترين همدلي وتعاون نيز در اين مكان روح بخش و معنوي  بين مسلمانان ايجاد مي شود  كه آثار و تبعات بسيار مثبتي را نيز بدنبال دارد .
آيت الله ابراهيمي با تأكيد بر اينكه  امروز مساجد پايگاهي ارزشمند براي تربيت نيروهاي كار آمد  در زمينه هاي مختلف است ، گفت : بي ترديد همگان اذعان دارند ، تنها مكانهايي كه درب آن هميشه به روي عموم بازو آماده ارائه خدمات گوناگون است ، مساجد هستند  .
وي در خاتمه از مسجد به عنوان پايگاهي امن و مطمئن براي انسانهايي كه در جستجوي آرامش هستند  نام برد و افزود : مسجد مكاني است كه انسانها در شرايط روحي نامتعادل به آن پناه برده و با آرامش خاطر ، از آن خارج مي شوند.
گفتني است ، بنا به در خواست جمهوري اسلامي ايران ، 21 آگوست (30 مرداد ماه ) از سوي سازمان كنفرانس اسلامي به عنوان روز جهاني مسجد نامگذاري شده است كه متعاقب آن از اين تاريخ  يك هفته ، هفته تكريم ، تجليل ، اعزاز و اكرام مساجد است .
21 آگوست مصادف است با به آتش كشيدن مسجد الاقصي توسط صهيونيست ها كه با كشتار مردم در مسجد گوهر شاد توسط رضاخان ، همزمان شده است .
هفته تكريم و تجليل مساجد از 30 مرداد ماه تا 5 شهريورماه در كشور ايران به طور گسترده برگزار مي شود .

کد خبر 17534

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha