بيش از پنجاه درصد خاويار درياي خزر در ايران صيد مي شود

نحوه بازسازي ذخاير و مبارزه با صيد غير قانوني در كشور از دلايل افزايش سهم صيد ماهيان خاوياري در ايران است.

 به گزارش خبر نگار اقتصادي  مهر، مدير عامل شيلات ايران در جمع خبر نگاران با اشاره به  صادرات 75  هزار تني آبزيان در كشور افزود : ميزان برداشت خاويار از ذخاير درياي خزر با توافق پنج كشور حوزه درياي خزر انجام مي شود .
يحيي محمدزاده  افزود :  مجموع برداشت خاويار  پنج كشور حوزه خليج فارس در سال 2003 ، 147 تن تصويب شده است كه سهم ايران از اين ميزان ، 78 تن و 700 كيلوگرم است .
وي  با اشاره به ارزش 45 ميليون دلاري صادرات خاويار كشور در سال گذشته افزود:  از ميزان خاويار توليد شده 90 درصد آن صادر و تنها 10 درصد آن به مصرف داخلي مي رسد .
وي  با اشاره به  محدوديت صيد در تمامي كشور هاي دنيا در ده ساله گذشته گفت: بر اساس آمار سازمان خواربار و كشاورزي سازمان ملل (فائو) ، حدود 70 درصد از منابع  صيد در دنيا غير قابل گسترش و تنها 30 درصد اين منابع  قابليت توسعه را دارند .
محمد زاده  بازسازي ذخاير ماهيان خاوياري  در سال 82 را 328 ميليون قطعه ماهي خاوياري اعلام كرد كه اين رقم  در سال 81 ، 295 ميليون قطعه از اين گونه بوده  است .
وي با اشاره به سياستهاي شيلات ايران افزود :  سياست شيلات ايران  در ده سال گذشته و در آينده   كنترل منابع صيد براي بيشتر گونه هاي آبزيان است .
وي  با اشاره  به ميزان صيد در سال گذشته گفت:  ميزان صيد در سال گذشته 400 هزار تن بوده  كه  اين ميزان نسبت به سال 80  براي بيشتر گونه هاي آبزيان ، در آبهاي شمال و جنوب كشور ثابت نگه داشته شده است .
محمدزاده تصريح كرد: ميزان برداشت آبزيان  در سال گذشته در آبهاي بين المللي از32 هزار تن در سال 80 به بيش از 50 هزار تن در سال 81 رسيده است .
وي  با اشاره به عضويت ايران در كميسيون ماهيهاي اقيانوس هند  افزود: كميسيون ماهيهاي اقيانوس هند(IOTC ) مقرر كرده است ميزان برداشت آبزي  وتعداد شناورهاي  صيادي  كشورهاي عضو را محدود كند .
 وي با اشاره به كاهش 34 هزار تني  ماهي كيلكا نسبت به چهار سال گذشته در كشور  گفت: اين كاهش براي تمامي كشورهاي حوزه درياي خزر بوده كه  از 400 هزار تن به 80 هزار تن در اين دريا رسيده است .
 وي گفت : قراراست در شهريور ماه سال جاري اجلاسي  در زمينه پيگيري مطالعات كارشناسي در باره كاهش صيد ماهي كيلكا در  آستاراخان با حضور متخصصين روسي و ايراني برگزار شود . 
وي افزود : در سال گذشته ميزان  آبزي پروري از 73 هزار تن در سال 80 ، به 90 هزار تن در سال 81 رسيده و پيش بيني مي شود اين رقم در سال 82  با افزايش بيست درصدي  به 110 هزار تن  برسد  .
وي با اشاره اختصاص تسهيلات بانكي و اعتباري به اين  بخش افزود: در سال82 ، 467 ميليارد ريال اعتبار به بخش شيلات  اختصاص داده شده است كه اين ميزان نسبت به سال گذشته 18 درصد رشد داشته است .همچنين  ميزان تسهيلات بانكي  در سال 81 ، 910  ميليارد ريال  بوده كه پيش بيني مي شود  اين ميزان  در سال جاري نيز حفظ شود .
وي با اشاره به افتتاح سه طرح تاسيساتي بخش شيلات  در هفته دولت گفت :  افتتاح  اولين  بازار حراج  ماهي در بوشهر با سرمايه گذاري سي  ميليارد ريال  ، بهره برداري از طرح توليد ماهي قزل آلا در پيرانشهر و آغاز ساخت اسكله بندر صيادي نهر قصر در آبادان  با سرمايه گذاري بيست ميليارد ريال از طرح هاي در دست بهره برداري  در اين هفته است .
وي  با اشاره به اشتغالزايي در بخش شيلات گفت:  ميزان اشتغال در سال 78 13در اين بخش  از 123 هزار به 148 هزار شغل در سال 80  رسيد ه است .. 
 محمد زاده سطح زير كشت ميگو را امسال ، 3 هزار و 479 هكتار ذكر كرد كه در مقايسه با سال گذشته 30 درصد افزايش يافته است .

کد خبر 17581

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha