هدف بنیاد ملی نخبگان تجاری سازی اختراعات است/ ثبت 1663 اختراع

قم - خبرگزاری مهر: معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان کشور با اشاره به ثبت هزار و 663 اختراع در بنیاد ملی نخبگان افزود: هدف بنیاد ملی نخبگان از ثبت اختراعات تجاری سازی آنها است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن حسینی ظهر سه شنبه در مراسم افتتاح ششمین جشنواره نوآوری و شکوفایی کوهرنگ که در مجتمع امام خمینی(ره) قم برگزار شد بیان کرد: در آیین نامه احراز گروه‌هایی که تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان هستند مشخص شده است که یکی از بندها مخترعان هستند که از 2 طریق سامانه حضوری و سامانه غیر حضوری ارزیابی می شوند.

وی گفت: تاکنون از حدود 10 هزار طرح که در بنیاد ملی نخبگان ثبت نام اولیه را انجام داده اند هزار و 663 اختراع توسط بنیاد ملی نخبگان پذیرش شده اند.

معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: از طرح های پذیرش شده در بنیاد ملی نخبگان 370 طرح مربوط به جشنواره های استانی، 292 طرح مربوط به جشنواره منطقه‌ای سال 90، 250 طرح در جشنواره نوآوری و شکوفایی دهه فجر در تهران، 163 طرح در جشنواره‌های دیگر به جز کوهرنگ در سالجاری و 588 طرح نیز در سامانه غیر حضوری پذیرفته شده‌اند.

65 درصد از اختراعات ثبت شده در بنیاد در جشنواره های حضوری بوده است

وی با اشاره به اینکه تمایل مخترعات بیشتر به شرکت در برنامه های حضوری است افزود: 65 درصد از اختراعات ثبت شده در بنیاد ملی نخبگان مربوط به جشنواره های حضوری است که این امر نشاندهنده علاقه مخترعان و داوران به تعامل با یکدیگر است.

حسینی بیان کرد: در جشنواره ها مخترعان می توانند از راهنمایی و ارائه مشاوره توسط داوران نیز بهره مند شوند.

وی گفت: 24 درصد از افرادی که سال گذشته در جشنواره به ارائه اختراعات خود پرداخته اند توانسته اند تاییدیه سطح سه بنیاد ملی نخبگان را بدست آورند.

معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: کسب تاییدیه سطح سه بنیاد ملی نخبگان در سالجاری در جشنواره های منطقه ای به جز کوهرنگ 27 و 6 دهم از اختراعات ارائه شده بوده است.

وی تصریح کرد: در داوری اختراعات ارائه شده در جشنواره ها به چند امر توجه ویژه ای می شود که شامل نوآوری در اختراعات، قابلیت بکارگیری اختراع در صنعت و فراگیر بودن اختراع و قابلیت ورود به بازار می شود.

حسینی ادامه داد: برخی از اختراعات نیز به صورت مشروط پذیرفته می شود یعنی برای تکمیل آنها مشاوراتی داده می شود که به شرط اجرایی کردن شروط اختراع پذیرفته می شود.

معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان بیان کرد: هدف از ثبت اختراع توسط بنیاد ملی نخبگان رساندن طرح ها به مرحله تجاری سازی است.
 

کد خبر 1758223

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =