تحصیل 2300 دانش آموز با نیازهای ویژه در  29 مدرسه گلستان

گرگان - خبرگزاری مهر: رئیس آموزش و پرورش استثنایی گلستان، تعداد دانش آموزان با نیازهای ویژه در حال تحصیل در استان را دو هزار و 377 نفر اعلام کرد و گفت: این تعداد نسبت به سال قبل 2.82 درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس خانعلی پیش از ظهر سه شنبه در مراسم تجلیل از دانش آموزان معلول در کانون طه گرگان افزود: از این تعداد دانش آموزان کم توان هزار و 614نفر، تعداد دانش آموزان ناشنوا 245نفر، تعداد دانش آموزان نابینا و جسمی- حرکتی وچند معلولیتی144 نفر، تعد دانش آموزان تلفیقی 101نفروتعداد دانش آموزان نارسایی های  ویژه یادگیری273 نفر هستند.

وی اظهار داشت: استان گلستان دارای 29 مرکز آموزشی دولتی  در مقاطع محتلف ابتدایی، راهنمایی ومتوسطه است این استان دارای 23 مرکز آموزش ابتدایی 10مرکز مهارت های پیش حرفه ای که هفت مرکز به صورت ضمیمه و سه مرکز مستقل، شش مرکز متوسطه حرفه ای که به صورت ضمیمه است.

وی عنوان کرد: دانش آموزان دختر و پسر در رشته های قالی بافی،هنر در خانه،راسته دوزی، دوخت پوشاک مردانه، کشت گیاهان آپارتمانی،درودگری، مشبک بری وتعمیر کفش مشغول به تحصیل هستند و دو مجتمع شبانه روزی برای دانش آموزان ناشنوایان استان که دارای دو مقطع راهنمایی و متوسطه است.

خانعلی بیان داشت: یک مرکز مرجع برای دانش آموزان نابیناست، همچنین این استان دارای سه مرکز نارساییهای یادگیری ویژه دولتی  در شهرهای گرگان و گنبد است  و دو مرکز نارسایی های یادگیری غیر دولتی است.

سرپرست آموزش و پرورش استثنایی گلستان، چالش های موجود را شامل کمبود نیروی انسانی، تجهیزات آموزشی، فضا آموزشی، ایاب و ذهاب دانش آموزان، فرسودگی شغلی، عدم آگاهی جامعه از خدمات آموزشی و توانبخشی حوزه استثنایی اعلام کرد.

مدیر کل آموزش و پرورش گلستان در ادامه گفت: آموزش و پرورش گسترده ترین، حساسترین و پیچیده ترین وزارتخانه است و دانش آموزانی که آموزش  پرورش به آنان تعلیم و تربیت می آموزد آینده سازان جامعه اسلامی هستند و داشتن آموزش و پرورش پویا به منزله ایجاد جامعه پویا است و کامروایی کشورها در دنیا در گرو آموزش و پرورش است و کارهای کارکنان اگر با انگیزه و عقیده و اعتقادات عمیق و توحیدی باشد ماندگار است.

عیسی پایین محلی گفت: شعار سال روز جهانی معلولین با مضمون برطرف کردن موانع و ایجاد جامعه سالم و دسترس برای همه نیز در راستای برابری زندگی برای همه است تا معلولین نیز با استفاده از توانایی که خدا داده در جامعه زندگی کنند.

وی بیان داشت: کارهای مینیاتوری که دانش آموزان استثنایی انجام داده اند و در نمایشگاه بوده نشانی از توانمندی کودک استثنایی و برخی افراد سالم نیز نمی توانند آن را انجام دهند در خیلی کارها پیچیدگی است اما در آموزش و پرورش استثنایی بسیار بالا است و مشکلات نیز در این حوزه زیاد است.

وی با تاکید بر نقش خانواده و تعامل آن ها با آموزش و پرورش تاکید کرد: خانواده ها دست آموزش و پرورش را بگیرند تا بخشی از مشکلات برطرف و حل شود.
کد خبر 1758232

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =