فقدان  اطلاع رساني شفاف دستگاه قضايي را دچار آسيب مي كند

رييس قوه قضاييه گفت :فقدان اطلاع رساني شفاف ، صحيح و روشن دستگاه قضايي را دچار آسيب مي كند

به گزارش خبرنگار اجتماعي خبرگزاري مهر آيت الله هاشمي شاهرودي در گردهمايي روساي نمايندگي هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور افزود : مسوولان قضايي و نظام بايد در راه اطلاع رساني شفاف مجدانه تلاش كنند تا زير فشار دروغين دشمنان در بعد فرهنگي و اجتماعي قرار نگيريم  زيرا قطعا آسيب خواهيم ديد .

وي با اشاره به تهاجمات بيگانگان گفت : امروزه ثايت و روشن شده است كه تهاجمات بيگانگان  مانند استفاده از سلاح هاي شيميايي كه بسياري از جوانان را در معرض آسيب هاي شديد جسمي و رواني قرار داده است كاملا مغرضانه و نا جوانمردانه بوده است اما آنچه كه مهم است قصور ما در تدوين واقعيت ها بوده است.

شاهرودي ادامه داد : مرز حقوق بشر ، آزاديهايي كه در قانون اساسي ثبت شده است و قوانين و مقرراتي  كه در رابطه با حمايت از اقليت هاي ديني و زنان وجود دارد حاكي از حمايت از حقوق بشر در كشور است .

رييس قوه قضاييه افزود : با وجود اينكه بسياري از كشورها ما را متهم به نقض حقوق بشر مي كنند اما امروزه مشاركت فعال  زنان در پست هاي  قضايي نشان داده است كه چنين مشاركتي حتي در كشورهاي هم جوار ما نيزوجود ندارد .

وي افزود : جهت و اهدافي كه  نظام در دنباله  آن حركت مي كند مهم است اما ما هم توقعي نداريم كه استكبار جهاني شيوه برخوردشان را با ما عوض كند زيرا آنها باعث زيان هاي اصلي نظام هستند .

آيت الله هاشمي شاهرودي گفت : در طي چند سال گذشته هيات هاي مختلفي  به كشورهاي اروپايي ، آسيايي و آفريقايي به منظور اطلاع رساني فرستاده شده اند و حتي كساني كه دعوت كرده ايم ، اما گزارشاتي كه به دست ما فرستاده شده است مشخص كرده  است كه نقطه نظرات مخاطبين ما در كشورهاي ديگر بسيار تغيير يافته است .

وي گفت :  سياستهاي مجازاتهاي جايگزين حبس از مشكلات حقوقي و قضايي دنيا است كه امروزه  در كشور ما به جديت دنبال مي شود و جرم زدايي نيز يكي از سياستهايي بوده است كه در كشور ما دنبال شده است و نتايج ثمر بخشي نيز داشته است .

وي  با اشاره به بهبود وضع زندانها گفت : به طور قاطع بايد بگويييم  كساني كه از حقوق بشر براي يازديد از زندانهاي ما آمده بودند اقرار كردند كه وضع زندانهاي ما نسبت به گذشته بسيار تغيير كرده است و مشكلي ندارد و حتي نسبت به كشورهاي همسايه اوضاع بهتري دارد .

شاهرودي ادامه داد : هيچ كشوري اجازه نمي دهد كه از زندانيان نظامي بازديد كنند اما ما چنيني اجازه اي داديم در  واقع ما به دنبال اين هستيم كه نظام اصلاح و تربيت را گسترش دهيم و به سيستم مراقبيتي و تربيتي مجهز شويم .

رييس كل سازمان بازرسي نيز در اين مراسم با اشاره به اينكه سفير محور فعاليت هاي سياسي ، اقتصادي است گفت : سفير به عنوان نماينده جمهوري اسلامي است و همه فعاليت بايد با هماهنگي او انجام گيرد .

حجت السلام والمسلمين سيد ابراهيم ريسي افزود : براي داشتن سياست هاي مدون در كشور چاره اي نداريم جز اينكه برنامه اي استراتژيك داشته باشيم كه اگر اين امر برابر قانون باشد قطعا گامهاي بسيار ارزشمندي برداشته مي شود.

وي گفت : ما اعتقاد داريم هيچ كاري نبايد جدا از سفارتخانه باشد حتي در سفرهاي كم بهره و پر بهره كه انجام مي شود سفارتخانه و سفير نمي تواند بدون نظر باشد و بايد در همه زمينه هاي اجتماعي، سياسي اظهار نظر كند.

 

 

 

 

 

 

کد خبر 17610

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha