طرح زمستانی پلیس راه گیلان از بیستم آذرماه آغاز می شود

رشت - خبرگزاری مهر: رئیس پلیس راه گیلان گفت: طرح زمستانی پلیس راه استان با هدف ایمنی عبور و مرور و جلوگیری از بروز حوادث جاده ای، از بیستم آذرماه آغاز و تا بیستم اسفندماه سال جاری ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ مجید جمشاد ظهر امروز یکشنبه، در نشست تشریح اقدامات طرح زمستانی استان افزود: مجریان این طرح شامل پلیس راه، مرکز اورژانس، استانداری، جمعیت هلال احمر، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای است.

وی اظهارداشت: پلیس راه فعالیت خود را از بیستم آذرماه جاری در چهار گردنه برف گیر استان از قبیل گردنه حیران در مسیر آستارا به اردبیل، گردنه الماس در محور اسالم به خلخال، پشتیبان گردنه کوهین در استان قزوین و همچنین گردنه دوران در محور پونل به خلخال شروع می کند.

رئیس پلیس راه گیلان گفت: سازمان های دخیل در طرح زمستانی شامل استانداری، پلیس راه، راه و شهرسازی، مرکز فوریت های پلیسی، امداد خودرو، صدا و سیما، اورژانس، جمعیت هلال احمر، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، سازمان حمل و نقل و پایانه ها هستند.

 ایمنی عبور و مرور و جلوگیری از بروز حوادث از اهداف طرح زمستانی

وی افزود: اهداف طرح زمستانی شامل ارتقای ایمنی عبور و مرور، جلوگیری از بروز حوادث، بهبود اطمینان و آسودگی مسافران، بهره گیری هدفمند از تمامی امکانات، اجرای دقیق مقررات راهنمایی و رانندگی، امدادرسانی به در راه ماندگان، کنترل ناوگان حمل و نقل بار و مسافر، رسیدگی فوری به حوادث و تسهیل در عبور و مرور است.

جمشاد اظهارداشت: اهدافی که پلیس راه استان در این طرح دنبال می کند شامل انتقال سریع اطلاعات حوادث از طریق شبکه های ارتباطی بیسیم به سازمان های امدادی همکار، مدیریت صحنه حوادث برای حفظ امنیت مجریان واحدهای امدادی رسیدگی کننده به حادثه و تسهیل موارد امدادی، تجزیه و تحلیل حوادث و انعکاس نتایج آن به سایر واحدهای امدادی متناسب با حوزه مدیریت، برگزاری جلسات هماهنگی برای ارتقای تعامل و افزایش کارآیی در زمان اجرای طرح است.

وی گفت: از دیگر اهداف می توان به پشتیبانی و تعیین سرپرست محور طرح زمستانی در گردنه های استان، کنترل تجهیزات زمستانی به ویژه زنجیر چرخ ناوگان عمومی مسافر و بار، اجرای محدودیت و ممنوعیت های ترافیکی و انسداد موقت راه ها با همکاری راه و شهرسازی و ستاد بحران استانداری، جلوگیری از خودروهای فاقد زنجیر چرخ و لاستیک یخ شکن در ابتدای جاده های کوهستانی در زمان بارش برف، اطلاع رسانی مستمر از وضعیت راه های استان به همراه توصیه و هشدارهای ترافیکی از طریق صدا و سیما، جراید و خبرگزاری های استانی و کشوری، حضور افسران ارشد در شرکت های حمل و نقل کالا و مسافر، آموزش مدیران و همکاران فنی را نام برد.

رئیس پلیس راه گیلان امکانات و استعدادهای پلیس راه در طرح زمستانی سال جاری را بکارگیری 200 نفر نیروی انسانی در چهار پاسگاه پلیس راه تالش - صومعه سر، آستارا - تالش، رشت - لاهیجان و جمال آباد لوشان، بکار گیری کاروانهای پلیس راه در چهار محور کوهستانی، تیم های محسوس بصورت ثابت و روزانه در گردنه های حیران، الماس، دوران و کوهین و اعزام روزانه 50 تیم به محورهای مواصلاتی استان عنوان کرد.

 بکارگیری 269 دستگاه انواع ماشین آلات راهداری در طرح زمستانی

وی افزود: امکانات راه و شهرسازی استان شامل بکارگیری 269 دستگاه انواع ماشین آلات راهداری، استفاده از 443 نفر نیروی انسانی، آمادگی 23 واحد راهدار خانه ثابت و سیار برای اقدام در موارد اضطراری، 46 اکیپ راهداری مستقر در نقاط مهم و برف گیر و پوشش 15 گردنه برف گیر فرعی و اصلی به طول 97 کیلومتر است.

جمشاد ادامه داد: اقداماتی که از راه و شهرسازی استان انتظار می رود شامل بهبود اضطراری نقاط حادثه خیز با نصب علائم، تجهیزات و آشکار سازی آنها، نظارت بر عملکرد پیمانکاران راهسازی به ویژه در روزهای برفی و ایام خاص، توسعه کیفی و اصلاح هندسی محورهای فرعی مهم و حادثه ساز، ایجاد مراکز دپوی شن و نمک در محورهای کوهستانی، استقرار تیم های ثابت در گردنه های کوهستانی، استقرار ماشین آلات مناسب در محورهای کوهستانی است.

وی گفت: از دیگر اقدامات می توان به تسریع در تعریض مهمترین محور ارتباطی استان ( رودبار - منجیل)، پیگیری و تسریع در احداث ادامه آزاد راه قزوین رشت در محدوده رودبار تا منجیل، ارسال آخرین وضعیت محورهای ارتباطی استان توسط پیام کوتاه، نصب تابلوهای پیام متغیر در ابتدای راه های کوهستانی برای اطلاع رسانی وضعیت راه، مشخص کردن مکان های مناسب اسکان در مناطق کوهستانی برای مسافران در راه مانده در شرایط اضطراری، تعامل و همکاری با پلیس راه در جهت اعلام انسداد راه ها بدون در نظر گرفتن مصلحت های اداری و سازمانی را نام برد.

 استقرار 51 پایگان ثابت و استقرار 93 اکیپ سیار آمبولانس در جاده های استان

رئیس پلیس راه گیلان امکانات مرکز حوادث و فوریت های پزشکی استان را شامل بکارگیری 395 نفر نیروی انسانی آموزش دیده، استقرار 51 پایگان ثابت و استقرار 93 اکیپ سیار آمبولانس در جاده های استان است.

وی بیان داشت: اقداماتی که از مرکز اورژانس انتظار می رود شامل افزایش حضور عوامل اورژانس با امکانات و تجهیزات درمانی مناسب و حضور به موقع و سریع در صحنه های حوادث با مد نظر قرار دادن قاعده زمان طلایی، انتقال مصدومان و مجروحان به مراکز درمانی در سریعتر زمان ممکن، برقراری ارتباط دائم با پلیس راه، پاسگاه های و پست های جاده ای پلیس راه است.

بکارگیری یک فروند بالگرد در زمان اجرای طرح زمستانی

جمشاد امکانات هلال احمر استان را شامل بکار گیری روزانه 600 نفر نیروی انسانی آموزش دیده، استقرار 16 پایگاه ثابت و استقرار شش اکیپ سیار در جاده های استان، بکارگیری یک فروند بالگرد در زمان اجرای طرح زمستانی در استان است.

وی اظهارداشت: اقداماتی که هلال احمر استان انتظار می رود شامل حضور به موقع و سریع جهت رهاسازی مصدومان گرفتار در خودروها یا حوادث جاده ای، توسعه تیم های امدادی در محورهای مواصلاتی استان، اجرای مفاد دستورالعمل مدیریت هماهنگ عملیات رسیدگی به حوادث جاده ای و برقراری ارتباط دائم با پاسگاه های پلیس راه است.

رئیس پلیس راه گیلان گفت: امکانات امداد خودروی ایران شامل استفاده از 59 نفر پرسنل متخصص ، استقرار 9 پایگاه ثابت جاده ای و استقرار 50 خودروی گشت سیار در جاده های استان است.

وی تاکید کرد: تمامی خودروهای که در جاده ها مستقر می شود از قبیل امدادی، هلال احمر و اورژانس هنگام تاریکی هوا با روشن کردن چراغ های گردان به همکاران خود در پلیس راه به جهت اجرای مقررات کمک کنند.

جمشاد در ادامه اقدامات سازمان حمل و نقل و پایانه های استان را شامل نظارت بیشتر در عملکرد مدیران فنی شرکتها به ویژه در کنترل تجهیزات زمستانی، خودروهای عمومی، نظارت عملکرد میدانی شرکت ها و موسسات حمل و نقل عمومی بار و مسافر، پیش بینی مکانیزم اجرایی پرهیز از بارگیری غیر مجاز و غیر ایمن توسط شرکت ها، توسعه ایستگاه ها و استراحتگاه ها موقت بین راهی به ویژه محورهای کوهستانی، همکاری در اجرای محدودیت و ممنوعیت ترافیکی و عدم صدور مجوز تردد عبور برای ناوگان عمومی بار به هنگام اعلام انسداد راه و محدودیت ترافیکی است.

کد خبر 1761599

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =