بیش از 60 درصد از زباله‌های قم تر هستند

قم - خبرگزاری مهر: مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم بیان کرد: اکنون بیش از 60 درصد زباله های این استان را زباله های تر و باقی را زباله های خشک تشکیل می‌دهند.

محمود علی رکنی در گفتگو با خبرنگار مهر، بیان کرد: زمانی طرح مدیریت پسماند طرحی جامع و کامل محسوب می شود که تمامی مولفه ها در آن در نظر گرفته شود.

وی گفت: در مدیریت زباله نقش های مختلفی وجود دارد و برای اینکه بتوان زباله را به درستی مورد استفاده قرار داد باید ابتدا از مبدا جداسازی انجام گیرد.

وی بیان کرد: اکنون بیش از 60 درصد زباله ها را زباله های تر و باقی را زباله های خشک تشکیل می دهند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: زباله های تر باید به کود آلی تبدیل شوند و در کشاورزی مورد استفاده قرار گیرند و زمانی کود آلی دارای کیفیت است که زباله خشک و تر از یکدیگر جدا شوند.

وی بیان کرد: ضایعات و زباله های خشک مانند پلاستیک و کاغذ و شیشه نیز باید هر یک وارد صنایع تکمیلی و تبدیلی شوند و برای استفاده مجدد بر روی آنها فرایندهایی صورت گیرد.

وی گفت: مدیریت پسماند دارای فوایدی است که موجب می شود زباله به فرصت تبدیل شود و ارزش افزوده دارد و همچنین پول نیز به جامعه تزریق می شود و اقتصاد را پویا می کند.

رکنی تصریح کرد: در طرح جامع مدیریت پسماند باید به تفکیک از مبدا، فرایند نقل و انتقال پسماند، استفاده از تکنولوژی بروز و ملاحظات زیست محیطی، جانمایی جایگاه هایی که صنایع تبدیلی در آن حضور دارند بر اساس فرایند های زیست محیطی و مواردی از این قبیل توجه کرد.

کد خبر 1761687

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =