اردبیل نیازمند ایجاد مرکز درمان و پیشگیری از سرطان گوارش است

اردبیل – خبرگزاری مهر: معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی با اشاره به راه‌اندازی مرکز جامع درمان و پیشگیری سرطان گوارش در کشور گفت: این مرکز در اردبیل نیز باید ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید قاضی مغربی پیش از ظهر یکشنبه در افتتاح مرکز مشاوره و آزمایشگاه ژنتیک پزشکی در اردبیل افزود: ما آمادگی داریم با توجه به اینکه آمار سرطان گوارش در اردبیل از نرم کشوری بیشتر است در این استان نمایندگی آن را راه‌‌اندازی کنیم.

وی با بیان اینکه 80 درصد بودجه جهاددانشکاهی توسط خود این نهاد تامین می شود، از مسئولان خواست در این راستا جهادانشگاهی را حمایت کرده و در جذب خیرین برای حمایت از ایجاد این مرکز تلاش کنند.  
 
معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی با اشاره به ضرورت جذب خیرین در ساخت و حمایت از مراکز درمانی در استان افزود: مسئولان استان باید در این مورد بطور جدی وارد شوند چراکه خیرین در استان اردبیل کم نیستند و می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب، کار نیک خیرین را به سمت سلامت جامعه سوق داد.
 
مراجعه دو هزار نفر به مرکز درمان ناباروری اردبیل
 
وی همچنین با اشاره به راه اندازی مرکز ژنتیک اردبیل یادآور شد: پس از آغاز به کار مرکز درمان ناباروری و آزمایشگاه و مرکز ژنتیک پزشکی در اردبیل، ما آماده راه‌اندازی مرکز پیشگیری و درمان سرطان گوارش در استان اردبیل هستیم که تحقق این مهم حمایت مسئولین را می‌طلبد.
 
قاضی مغربی راه‌اندازی مرکز مشاوره و آزمایشگاه ژنتیک جهاددانشگاهی را موفقیت خوبی در استان دانست و ادامه داد: این مرکز در راستای تکمیل حلقه خدمات مرکز درمان و ناباروری اردبیل راه‌اندازی شده‌ است.
 
وی افزود: مرکز خدمات درمان ناباروری جهاددانشگاهی اردبیل با یک حرکت کوچک شروع شد و امروز شاهد مراجعه دو هزار نفر به این مرکز هستیم که نشان از اهمیت و نیاز این استان به این خدمات این مرکز دارد.
 
معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی با تاکید بر ارائه خدمات بهتر و بیشتر توسط این مرکز به مردم استان تصریح کرد: امیدواریم این مرکز منشا خیر و برکت برای مردم استان اردبیل و بیماران مراجعه کننده از کشورهای همسایه باشد.

اردبیل مستعد بروز بیماریهای ژنتیکی است

وی با بیان اینکه پیش از این نیز مرکز مشاوره و آزمایشگاه ژنتیک در استان اردبیل وجود داشت، متذکر شد: اما این مرکز به دلیل مراجعه زیاد مردم و کمبود امکانات در استان راه‌اندازی شده همچنین این مرکز کاری بهتر از نمونه موجود در استان بوده و دارای نرم افزار پیشرفته و قابل اعتمادتر است.
 
قاضی مغربی از استان اردبیل به عنوان استان مذهبی یاد کرد و ادامه داد: در استانهای مذهبی ازدواج فامیلی بیشتر به چشم می‌خورد که نتیجه آن بروز بیماریهای فامیلی در فرزندان است که خدمات این مرکز می‌تواند قبل از ازدواج راه‌گشا باشد.
 
وی با بیان اینکه این مرکز برای آینده پاسخگو نخواهد بود و اطمینان داریم افقهای بزرگتری برای این مهم برنامه‌ریزی شده است، یادآور شد: باید بهداشت روانی و جسمی دانش‌‌آموزان نیز مورد توجه قرار گیرد که مقدمه آن گسترش مراکر خدمات درمان و پیشگیری است.
 
رشد علمی کشور نتیجه پیوند تخصص و روحیه جهادی است
 
معاون برنامه ریزی استانداری اردبیل نیز در این مراسم گفت: انسان سالم، پایه و اساس توسعه هر جامعه است و هرچقدر سلامت انسانها تضمین شود مسیر حرکت آنها بهتر خواهد بود.
 
حامد عاملی تصریح کرد: تاریخ  انقلاب ما نشان داده است که در هر مقطعی تخصص و روحیه جهادی با هم پیوند خورده کارهای ارزشمندی در حیطه‌های مختلف علمی و تخصصی صورت گرفته است.
 
وی ایجاد این مرکز را نتیجه تلاش جهادگران جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل دانست و عنوان کرد: این مرکز با زحمات منحصر به فرد جهادگران اردبیلی احداث شده و نه تنها برای استان بلکه برای شمالغرب کشور منحصر بفرد است.
 
معاون برنامه‌ریزی استانداری اردبیل با اشاره به فعالیتهای علمی انجام شده در کشور و به تبع آن در سطح استان اردبیل تصریح کرد: جهاددانشگاهی در سطح کشور کارهای بزرگی انجام داده ‌است و ما نیز آمادگی داریم در ادامه توسعه این واحد در سطح استان، همکاریهای لازم را ارائه کنیم.
 
عاملی تقلیل آلام مردم را فضیلت زیبا عنوان کرد و افزود: افرادی که در این زمینه تلاش کنند در نزد خداوند دارای رتبه خاصی هستند که جهادگران استان اردبیل نیر در این راستا با انجام خدمات درمانی به مردم تلاش می‌کنند.
 
تجهیز مرکز درمان ناباروری اردبیل به تمام بخشهای درمانی
 
رئیس جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل نیز در این مراسم ارائه خدمات به مردم را افتخاری بزرگ دانست و با اشاره به فعالیت‌های انجام یافته برای راه‌‌اندازی این مرکز تصریح کرد: کار‌های اولیه این مرکز همزمان با راه‌اندازی مرکز خدمات درمان و ناباروری حوزه قفقاز انجام شد و در راستای تکمیل خدمات این مرکز رایزنی برای راه‌اندازی این مرکز نیز انجام شد.
 
اکبر قاسمی از فعالیت مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل در بخشهای مختلف از جمله کلینیک زنان، مردان، اتاقهای عمل، انجام عمل IVF و... در این مرکز خبر داد و افزود: این مرکز نیز در راستای تکمیل خدمات درمانی به مردم راه‌اندازی شده است.
 
وی اعتبار هزینه شده برای راه‌اندازی این مرکز را 180 میلیون تومان عنوان کرد و با بیان اینکه 90 درصد تجهیزات این مرکز در سال گذشته خریداری شده است، تاکید کرد: این مرکز بتواند منشاء خیر برای مردم استان اردبیل باشد.
 
کد خبر 1761695

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =